Budujemy Dom

Czy grzejniki przegrają z podłogówką?

Artykuł na: 6-9 minut
Czy grzejniki przegrają z podłogówką?

Choć podłogówka przez ostatnie lata bardzo się upowszechniła, to grzejniki wcale nie są na straconej pozycji. Nie ma prostej odpowiedzi, które rozwiązanie jest lepsze. Podobnie jak nie da się rozstrzygnąć, czy lepszy jest samochód terenowy czy limuzyna. Wszystko zależy od tego, komu i w jakiej sytuacji ma służyć.

Co najbardziej różni grzejniki i podłogówkę?

Przede wszystkim szybkość reakcji. Grzejnik ścienny nagrzewa się lub stygnie w ciągu kilkunastu minut. Nawet duży grzejnik żeliwny o 10 "żeberkach" (członach) waży ok. 70 kg, z czego woda mająca największą zdolność akumulacji to zaledwie 12–13 kg. Inne grzejniki (stalowe płytowe, aluminiowe członowe) są kilkakrotnie lżejsze. Zasilająca grzejniki woda ma zaś 60–90°C.

Dzięki odpowiedniemu sterowaniu – przez sterownik kotła oraz głowice termostatyczne zaworów grzejnikowych instalacja może szybko reagować na zmiany zapotrzebowania na ciepło.

Podłoga grzejna rozgrzewa się lub stygnie przez kilka godzin. To konsekwencja dużej masy jastrychu podłogowego – 1 m2 wylewki betonowej o grubości 10 cm waży do 200 kg. Ponadto temperatura wody w obiegu musi być niska (do 55°C), bo ze względów zdrowotnych podłoga nie może być zbyt rozgrzana (w końcu mamy z nią bezpośredni kontakt).

W przypadku ogrzewania podłogowego, nie ma więc co liczyć na szybką zmianę mocy grzewczej, gdy zapotrzebowanie na ciepło spada. Częściowo rekompensuje to tzw. efekt samoregulacji. Gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi zaledwie 16–18°C, podłoga, mając 26°C, grzeje dość intensywnie, bo różnica temperatury pomiędzy nią a powietrzem jest duża.

Wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu intensywność wymiany ciepła maleje, nawet gdy temperatura podłogi pozostaje stała. Gdy temperatura powietrza osiągnie 24–26°C, wymiana ciepła ustanie. Ten mechanizm jest ważny, gdy pojawiają się zyski ciepła, spowodowane np. silnym nasłonecznieniem przez okna, co może spowodować bardzo szybkie podniesienie temperatury we wnętrzu. Warto zauważyć, że im temperatura podłogi jest niższa, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo przegrzania pomieszczenia i marnowania ciepła.

No dobrze, ale co w takim razie jest korzystniejsze – duża akumulacja ciepła, charakterystyczna dla ogrzewania podłogowego, czy dynamika grzejników ściennych?

Wszystko zależy od tego, czy oczekujemy stale tej samej temperatury w domu, bo przez całą dobę ktoś w nim przebywa, czy przeciwnie – najchętniej obniżylibyśmy ją na większość dnia, bo wszyscy domownicy są wówczas w pracy.

Rodzaje podłogówki

Wbrew pozorom ogrzewanie podłogowe ma wiele odmian, które dość znacznie różnią się parametrami eksploatacyjnymi. Jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, bo tego, jaki rodzaj ogrzewania podłogowego zastosowano, po prostu nie widać w gotowym domu.

Podstawowy podział to rozróżnienie na ogrzewanie wodne – w którym ciepło przekazują umieszczone w podłodze rurki z przepływającą ciepłą wodą oraz ogrzewanie elektryczne – gdzie ciepło wydzielają przewody, maty lub folie, przez które płynie prąd. Rury ogrzewania wodnego zatopione są zwykle w grubej na co najmniej 6 cm warstwie wylewki podłogowej (jastrychu).

Elektryczną matę grzejną zatapia się zwykle w warstwie kleju do płytek Folia grzejna to produkt opracowany specjalnie pod panele
Elektryczną matę grzejną zatapia się zwykle w warstwie kleju do płytek (fot. Luxbud) Folia grzejna to produkt opracowany specjalnie pod panele (fot. Luxbud)

Jednak na rynku są także systemy, w których rury układa się w zagłębieniach specjalnych płyt (np. ze styropianu) i przykrywa tzw. suchym jastrychem, czyli płytami cementowolub gipsowo-włóknowymi. Taka konstrukcja jest znacznie lżejsza, co pozwala układać ją np. na stropach w czasie remontów. Charakteryzuje ją także znacznie mniejsza bezwładność cieplna, niż typową wylewkę. Przewody ogrzewania elektrycznego można układać w głębi wylewki, tak samo jak rury.

Jednak maty, folie oraz specjalne cienkie przewody układa się tuż pod wierzchnią warstwą podłogi (posadzką) z płytek ceramicznych lub paneli. Zaletą tego rozwiązania jest to, że poziom podłogi praktycznie się nie podnosi, co bardzo cenne, gdy podłogówkę układamy tylko w niektórych pomieszczeniach. Ponadto elementy grzejne tuż pod posadzką znacznie szybciej przekazują ciepło do pomieszczenia. Ogrzewanie nie ma więc dużej bezwładności.

Decyzja: grzejniki czy podłogówka?

Grzejniki są zawsze elementem wystroju wnętrza
Grzejniki są zawsze elementem wystroju wnętrza (fot. Purmo)

Najlepiej na grzejniki lub ogrzewanie podłogowe zdecydować się już na etapie tworzenia lub adaptacji projektu domu. Podejmując decyzję dopiero na etapie robót instalacyjnych, utrudnimy sobie życie, a czasem będziemy musieli zadowolić się gorszymi rozwiązaniami.

Chodzi przede wszystkim o to, że grubość podłogi z najpopularniejszym wodnym ogrzewaniem podłogowym wzrasta o kilka centymetrów w stosunku do typowej podłogi bez ogrzewania. Przede wszystkim wskazane jest wykonanie grubszej izolacji cieplnej podłogi na gruncie (15–20 cm), ponadto grubsza jest także wylewka (o ok. 3 cm, zależnie od grubości rurek).

To istotne różnice, bo podniesienie poziomu podłogi oznacza równocześnie, że parapety okien znajdą się bliżej podłogi, otwory drzwiowe będą niższe, zmieni się także wysokość skrajnych stopni schodów wewnętrznych.

Nasz wybór ma istotne znaczenie również dla sposobu aranżacji pomieszczeń. Z jednej strony grzejniki są zawsze elementem wystroju wnętrza, z którym – chcąc nie chcąc – musimy się liczyć. Z drugiej jednak, ogrzewanie podłogowe też oznacza ograniczenia – możemy zapomnieć o puszystych dywanach lub grubym drewnianym parkiecie.

Jarosław Antkiewicz
Fotografia otwierająca: Pipelife

aktualizacja: 2018-03-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

"Ponadto temperatura wody w obiegu musi być niska (do 55°C), bo ze względów zdrowotnych podłoga nie może być zbyt rozgrzana (w końcu mamy z nią bezpośredni kontakt)." Raczej względy logiczne i rozsadek nie pozwalają na stosowanie takich temperatur w ogrzewaniu podłogowym. Powierzchnia ...

Gość dester

24 Paź 2015, 20:51

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Gazela Biznesu dla Elektry
Gazela Biznesu dla Elektry Po raz kolejny Elektra została wyróżniona tytułem Gazeli Biznesu potwierdzając swoją pozycję w gronie najdynamiczniej rozwijających się ...
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...

Dlaczego warto wybrać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Co przemawia za wyborem elektrycznego ogrzewania podłogowego?

polecane produkty i technologie

Ciepła podłoga Raychem - wygoda i nowoczesność

Jednym z ważniejszych systemów zapewniających wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, jest ogrzewanie podłogowe. Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu).
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".