Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Jakie grzejniki wybrać? - rodzaje grzejników

Artykuł na: 4-5 minut

Ogrzewanie grzejnikowe jest stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Może współpracować z dowolnym źródłem ciepła, a bogata oferta rodzajów i wielkości grzejników to szansa ich dobrania do każdego pomieszczenia.

Grzejniki płytowe

Najpopularniejsze, o gładkiej powierzchni czołowej, produkowane w bogatym asortymencie rodzajów, wymiarów i kolorów. Płaska konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca, ułatwia utrzymanie w czystości i zapewnia przekazywanie znacznej ilości ciepła na drodze promieniowania. Należy montować je w instalacjach w obiegach zamkniętych, ze względu na ograniczoną odporność korozyjną blachy stalowej, z jakiej są wykonane, oraz w instalacjach pompowych, gdyż niewielkie przekroje kanałów wewnętrznych stawiają znaczne opory przepływu.

 

Ze względów montażowych istotne jest, czy grzejnik przystosowany jest do połączenia dolnego czy jedynie do podłączeń bocznych. Grzejniki płytowe sprzedawane są najczęściej jako komplet, zawierający oprócz grzejnika uchwyty mocujące, odpowietrznik i zaślepkę. Do podłączenia do instalacji potrzebne będą jeszcze: zawór termostatyczny z głowicą oraz zawór odcinający, montowany na powrocie.

Stalowe grzejniki płytowe najczęściej oferowane są w kolorze białym. Mają gładką powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości, co jest szczególnie ważne np. dla alergików (fot. Viessmann)

Grzejniki członowe aluminiowe

Składają się z połączonych ze sobą żeberek aluminiowych, tworzących zestawy o wymaganej mocy grzewczej. Ukształtowane w nich kanały cyrkulacyjne zapewniają odpowiednie ukierunkowanie strumienia ciepłego powietrza. Nadają się szczególnie do montażu w starych instalacjach grzewczych, gdyż duże przekroje wewnętrzne oraz taki sam rozstaw końcówek przyłączeniowych umożliwia łatwe zastąpienie starych grzejników żeliwnych.

 

Grzejniki członowe aluminiowe dopasowane są do połączeń bocznych, choć, przy użyciu specjalnego zestawu przyłączeniowego, istnieje możliwość podłączenia dolnego. Grzejniki żeberkowe mogą być łączone w zestawy o wymaganej liczbie żeberek i do kompletu z reguły wymagają dokupienia uchwytów montażowych, korków przyłączeniowych z gwintem lewym bądź prawym oraz odpowietrznika.

Grzejnik aluminiowy 10-cio członowy do zamkniętych lub otwartych systemów c.o., wykonanych z rur stalowych lub z tworzywa. Może być stosowany w instalacji miedzianej, jeśli pH wody wynosi 7–8. Jeżeli jest wyższe, konieczne jest użycie inhibitora korozji. Grzejnik może być skręcany z dowolnej liczby członów fot. Invena)

Grzejniki konwektorowe

Elementem grzejnym jest w nich nagrzewnica w formie pętli z rury połączonej z radiatorem. Na zewnątrz element grzejny osłania obudowa, pełniąca jednocześnie rolę „komina”, wymuszającego przepływ powietrza przez nagrzewnice.

Grzejniki tego typu oddają ciepło głównie przez konwekcję, zatem nadają się wyłącznie pod okna. Intensywny przepływ powietrza przez grzejnik sprzyja osiadaniu na nagrzewnicy kurzu, a w przypadku braku w obudowie elementu odchylającego strumień powietrza, na ścianie nad grzejnikiem szybko pojawią się ciemne smugi.

Grzejniki konwekcyjne, miedziano- -aluminiowe, z podłączeniem dolnym (fot. Convector)

Grzejniki kanałowe

Odmianą grzejników konwektorowych są grzejniki kanałowe umieszczane w podłodze, np. pod oknami tarasowymi. Powinny one pracować w układach zamkniętych, ciśnieniowych. Sposób ich podłączenia do instalacji jest podobny jak w przypadku grzejników płytowych.

Grzejniki ozdobne

Łączą funkcję grzewczą i dekoracyjną. Wytwarzane są w różnorodnych formach, jako np. ścianki grzewcze, płyty kamienne czy wręcz artystyczne konstrukcje przestrzenne. Popularnym produktem są drabinkowe grzejniki łazienkowe, umożliwiające np. suszenie ręczników. Można je wyposażyć w grzałkę elektryczną, dzięki czemu poza sezonem grzewczym będziemy mogli dogrzewać łazienkę.

Grzejnik kanałowy montuje się pod dużymi przeszkleniami (fot. Jaga) Konwektorowy grzejnik dekoracyjny – na jego powierzchnię producent może nanieść dowolny wzór (fot. Verano)
Grzejnik łazienkowy drabinkowy warto wyposażyć w grzałkę elektryczną, którą będzie można dogrzewać pomieszczenie niezależnie od głównego systemu grzewczego (fot. Instal Projekt)

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-10-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży ELEKTRA OWD5 WiFi to dotykowy, programowalny, elektroniczny regulator temperatury wyposażony w WiFi. Przeznaczony jest do sterowania instalacją ...
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA Maty grzejne ELEKTRA MMV to przenośne, specjalistyczne urządzenia grzejne pozwalające na natychmiastowe, wielokrotne użycie.
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...

Czy grzejniki przegrają z podłogówką?

Choć podłogówka przez ostatnie lata bardzo się upowszechniła, to grzejniki wcale nie są na straconej pozycji. Nie ma prostej odpowiedzi, które rozwiązanie jest lepsze. Podobnie jak nie da się rozstrzygnąć, czy lepszy jest samochód terenowy czy limuzyna. Wszystko zależy od tego, komu i w jakiej sytuacji ma służyć.

topowe produkty

Elektryczne ogrzewanie podłogowe i przeciwoblodzeniowe

Firma Luxbud ma bogatą ofertę przewodów grzejnych rezystancyjnych, stałooporowych z serii Comfort Kable, które znalazły szerokie zastosowanie w branży ogólnobudowlanej.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze