Budujemy Dom

Jakie grzejniki wybrać? - rodzaje grzejników

Artykuł na: 4-5 minut

Ogrzewanie grzejnikowe jest stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Może współpracować z dowolnym źródłem ciepła, a bogata oferta rodzajów i wielkości grzejników to szansa ich dobrania do każdego pomieszczenia.

Grzejniki płytowe

Najpopularniejsze, o gładkiej powierzchni czołowej, produkowane w bogatym asortymencie rodzajów, wymiarów i kolorów. Płaska konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca, ułatwia utrzymanie w czystości i zapewnia przekazywanie znacznej ilości ciepła na drodze promieniowania. Należy montować je w instalacjach w obiegach zamkniętych, ze względu na ograniczoną odporność korozyjną blachy stalowej, z jakiej są wykonane, oraz w instalacjach pompowych, gdyż niewielkie przekroje kanałów wewnętrznych stawiają znaczne opory przepływu.

 

Ze względów montażowych istotne jest, czy grzejnik przystosowany jest do połączenia dolnego czy jedynie do podłączeń bocznych. Grzejniki płytowe sprzedawane są najczęściej jako komplet, zawierający oprócz grzejnika uchwyty mocujące, odpowietrznik i zaślepkę. Do podłączenia do instalacji potrzebne będą jeszcze: zawór termostatyczny z głowicą oraz zawór odcinający, montowany na powrocie.

Stalowe grzejniki płytowe najczęściej oferowane są w kolorze białym. Mają gładką powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości, co jest szczególnie ważne np. dla alergików (fot. Viessmann)

Grzejniki członowe aluminiowe

Składają się z połączonych ze sobą żeberek aluminiowych, tworzących zestawy o wymaganej mocy grzewczej. Ukształtowane w nich kanały cyrkulacyjne zapewniają odpowiednie ukierunkowanie strumienia ciepłego powietrza. Nadają się szczególnie do montażu w starych instalacjach grzewczych, gdyż duże przekroje wewnętrzne oraz taki sam rozstaw końcówek przyłączeniowych umożliwia łatwe zastąpienie starych grzejników żeliwnych.

 

Grzejniki członowe aluminiowe dopasowane są do połączeń bocznych, choć, przy użyciu specjalnego zestawu przyłączeniowego, istnieje możliwość podłączenia dolnego. Grzejniki żeberkowe mogą być łączone w zestawy o wymaganej liczbie żeberek i do kompletu z reguły wymagają dokupienia uchwytów montażowych, korków przyłączeniowych z gwintem lewym bądź prawym oraz odpowietrznika.

Grzejnik aluminiowy 10-cio członowy do zamkniętych lub otwartych systemów c.o., wykonanych z rur stalowych lub z tworzywa. Może być stosowany w instalacji miedzianej, jeśli pH wody wynosi 7–8. Jeżeli jest wyższe, konieczne jest użycie inhibitora korozji. Grzejnik może być skręcany z dowolnej liczby członów fot. Invena)

Grzejniki konwektorowe

Elementem grzejnym jest w nich nagrzewnica w formie pętli z rury połączonej z radiatorem. Na zewnątrz element grzejny osłania obudowa, pełniąca jednocześnie rolę „komina”, wymuszającego przepływ powietrza przez nagrzewnice.

Grzejniki tego typu oddają ciepło głównie przez konwekcję, zatem nadają się wyłącznie pod okna. Intensywny przepływ powietrza przez grzejnik sprzyja osiadaniu na nagrzewnicy kurzu, a w przypadku braku w obudowie elementu odchylającego strumień powietrza, na ścianie nad grzejnikiem szybko pojawią się ciemne smugi.

Grzejniki konwekcyjne, miedziano- -aluminiowe, z podłączeniem dolnym (fot. Convector)

Grzejniki kanałowe

Odmianą grzejników konwektorowych są grzejniki kanałowe umieszczane w podłodze, np. pod oknami tarasowymi. Powinny one pracować w układach zamkniętych, ciśnieniowych. Sposób ich podłączenia do instalacji jest podobny jak w przypadku grzejników płytowych.

Grzejniki ozdobne

Łączą funkcję grzewczą i dekoracyjną. Wytwarzane są w różnorodnych formach, jako np. ścianki grzewcze, płyty kamienne czy wręcz artystyczne konstrukcje przestrzenne. Popularnym produktem są drabinkowe grzejniki łazienkowe, umożliwiające np. suszenie ręczników. Można je wyposażyć w grzałkę elektryczną, dzięki czemu poza sezonem grzewczym będziemy mogli dogrzewać łazienkę.

Grzejnik kanałowy montuje się pod dużymi przeszkleniami (fot. Jaga) Konwektorowy grzejnik dekoracyjny – na jego powierzchnię producent może nanieść dowolny wzór (fot. Verano)
Grzejnik łazienkowy drabinkowy warto wyposażyć w grzałkę elektryczną, którą będzie można dogrzewać pomieszczenie niezależnie od głównego systemu grzewczego (fot. Instal Projekt)

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-10-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.

Dlaczego warto wybrać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Co przemawia za wyborem elektrycznego ogrzewania podłogowego?

polecane produkty i technologie

Grzejniki stalowe płytowe Perfexim

Czeka Cię montaż grzejników i nie wiesz, na które się zdecydować? Perfexim prezentuje grzejniki stalowe płytowe PERFEKT przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, użyteczności publicznej i usługowych o normalnej wilgotności powietrza, w których nie występuje oddziaływanie środków korozyjnych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".