Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Co wybrać: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Dyskusje, czy lepsze jest ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ścienne bardzo często przypominają spór o wyższość Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą (lub odwrotnie, w zależności od preferencji). Oba rozwiązania pozwalają osiągnąć ten sam cel, czyli skutecznie ogrzewać wnętrza.

Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe i grzejniki nie przysparzają też problemów eksploatacyjnych ani zdrowotnych (są ludzie głęboko przekonani o szkodliwości konkurencyjnego rozwiązania). Nie znaczy to jednak, że te rozwiązania są technicznie podobne. Wręcz przeciwnie, funkcjonują one zupełnie inaczej, stawiając odmienne wymogi wobec źródła ciepła i sposobu sterowania ogrzewaniem.

Ogrzewanie płaszczyznowe to podstawa przy użyciu pompy ciepła i kotła kondensacyjnego

Ogrzewanie podłogowe lub inne płaszczyznowe (sufitowe lub ścienne) powinno być pierwszym wyborem, jeśli planujemy pompę ciepła. Typowa temperatura wody na zasilaniu w takiej instalacji to 35°C, dla grzejników zaś rozsądne minimum to 55°C. Dla sprawności pracy pompy i kosztów jej eksploatacji to ogromna różnica.

 

W przypadku kotłów kondensacyjnych niska temperatura wody także jest pożądana, ale różnice nie są aż tak wyraźne. Nawet kocioł współpracujący z grzejnikami przez większość sezonu i tak będzie w stanie wykorzystać efekt kondensacji.

 

Co ważne, pompy ciepła i kotły kondensacyjne mogą zasilać "podłogówkę" bezpośrednio, nie potrzeba żadnych zaworów mieszających. To istotne ułatwienie.

Ogrzewanie podłogowe to najlepszy wybór do domu z pompą ciepła (fot. Clima Komfort)

Ogrzewanie grzejnikami to podstawa przy użyciu kotła na paliwo stałe i niekondensacyjnego

Z kolei w przypadku kotłów na paliwa stałe oraz gazowych i olejowych niekondensacyjnych zastosowanie ogrzewania podłogowego nie przynosi oszczędności eksploatacyjnych. Za to nieco komplikuje instalację. Takie kotły nie są przystosowane do pracy przy niskiej temperaturze wody w obiegu. Woda na wyjściu z kotła węglowego powinna mieć 80–90°C, na powrocie zaś nie mniej niż 60°C. Inaczej spada sprawność, w kotle i kominie odkłada się dużo smolistej sadzy, a blacha kotłowa koroduje.

Grzejnik wcale nie musi rzucać się w oczy. Odmiany kanałowe są prawie niewidoczne (fot. Verano)

Wysoka temperatura wody jest odpowiednia dla grzejników ściennych. Jednak dla ogrzewania podłogowego jest niemal dwa razy za wysoka (dopuszczalne jest do 55°C na zasilaniu). Dlatego trzeba stosować układy mieszające z zaworami trój- lub czterodrogowymi. Mieszają one wodę wychodzącą z kotła (na zasilaniu) z już powracającą z instalacji grzewczej, dzięki czemu ogrzewanie jest zasilane chłodniejszą wodą.

 

Z kolei do kotła nie wraca sama wychłodzona woda z instalacji, ale jest ona mieszana z gorącą wodą, podgrzaną właśnie przez kocioł. Podnosi to jej temperaturę, dzięki czemu kocioł ma zapewnioną wysoką temperaturę na powrocie.

Sterowanie instalacjami grzejnikowymi i ogrzewaniem podłogowym

Odmiennie wygląda sterowanie instalacjami grzejnikowymi i ogrzewaniem podłogowym. Grzejniki szybko się nagrzewają i dość szybko stygną. Działają więc w sposób dynamiczny i w krótkim czasie mogą podnieść temperaturę w pomieszczeniach. W porównaniu z nim ogrzewanie podłogowe działa "ospale" – podłoga rozgrzewa się i stygnie powoli. Bezwładność jest tym większa, im większa jest masa wylewki.

 

Duża lub mała bezwładność cieplna sama w sobie nie jest ani zaletą, ani wadą. Jeśli i tak planujemy utrzymywać stałą temperaturę przez całą dobę, to gruba wylewka będzie doskonałym wyborem. Jeśli zaś chcemy czasowo obniżać temperaturę, np. gdy jesteśmy w pracy oraz w nocy, to lepiej zdecydować się na grzejniki.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. ...
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką Projektanci marki LUXRAD dają swoim klientom możliwość stworzenia swojego grzejnika. Model Niagara ze szklanką osłoną ma opcje personalizacji, ...

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

topowe produkty

Energooszczędne i łatwo sterowalne grzejniki REGULUS®-SYSTEM

Grzejniki REGULUS®-system są chętnie stosowane w nowoczesnych energooszczędnych obiektach, gdyż zapewniają zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb, np. trybu życia czy czasu pracy. Są również dynamiczne i reagują niezwłocznie. Innymi słowy, gwarantują zachowanie nie tylko komfortowej temperatury, lecz także utrzymanie niskich kosztów ogrzewania.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze