Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Elektryczna podłogówka głównym źródłem ogrzewania

Artykuł na: 4-5 minut
Elektryczna podłogówka głównym źródłem ogrzewania

Alternatywą wodnego ogrzewania podłogowego jest podłogówka elektryczna. Zapewnia ten sam komfort cieplny co wodna, a jest szybsza i tańsza do sporządzenia, jest też systemem, który po instalacji nie wymaga właściwie żadnej konserwacji poza kontrolą i właściwą regulacją elementów automatyki.

Główną wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego są stosunkowo wysokie koszty eksploatacji. Należy podkreślić, że z technicznego punktu widzenia, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by elektryczne ogrzewanie podłogowe było głównym systemem grzewczym w budynku; coraz powszechniejsze są takie realizacje, np. w domach pasywnych, w których znaczne koszty zakupu energii elektrycznej równoważy się poprzez wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych (też nie są tanie, ale podłogówka elektryczna nie wymaga z kolei wykonania i wyposażenia kotłowni) i rekuperacji ciepła.

W praktyce, elektryczne ogrzewanie podłogowe jest obecnie zwykle stosowane jako ogrzewanie podstawowe w obiektach użytkowanych sezonowo, np. letniskowych, gdzie znakomicie sprawdza się choćby ze względu na brak zagrożenia awarią podczas mrozów, a okresowa tylko eksploatacja nie generuje zbyt wysokich kosztów.

W domach całorocznych wybiera się je najczęściej jako ogrzewanie strefowe - fragment ciepłej podłogi w łazience czy w wiatrołapie, gdzie zdejmuje się buty, potrafi znakomicie uprzyjemnić mieszkanie bez konieczności pokonywania tych wszystkich przeszkód, jakie wymagałoby założenie tam podłogówki wodnej.

Od przeznaczenia elektrycznej instalacji podłogowej zależy sposób podejścia do jej projektowania i wybór materiałów instalacyjnych. Jeżeli chodzi o dogrzewanie, pętle grzewcze mogą mieć mniejszą moc, a automatyka regulacyjna być banalnie prosta.

Elektryczna podłogówka głównym źródłem ogrzewania

W instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jako samodzielnego systemu, obwody grzewcze powinny być tak dobrane, aby były w stanie nagrzać pomieszczenia przy najmniejszej możliwej mocy. Projekt musi być więc wykonany nawet staranniej, niż w przypadku podłogówki wodnej.

Wpływa na to jeszcze jeden fakt. Otóż podłogówka wodna ma zdolność do tzw. samoregulacji. Mówiąc najprościej, jeśli odbioru ciepła nie ma, to nagrzana woda wraca po prostu przy niewielkich stratach do kotła. W przypadku elektrycznej - przepływ prądu powoduje zawsze wydzielanie się ciepła. Brak jego odbioru prowadzi nie tylko do niepotrzebnych strat energii, ale może być też przyczyną awarii (z przepaleniem przewodu grzewczego włącznie), w szczególności w sytuacji, gdy ogrzewany fragment podłogi przysłonięty zostanie meblem bez odpowiednio wysokich nóżek.

Taka specyfika podłogówki elektrycznej stawia też duże wymagania wobec urządzeń regulacyjnych, o ile chce się utrzymać koszty eksploatacji na rozsądnym poziomie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - przewody grzewcze

Klasyczny sposób sporządzania elektrycznego ogrzewania podłogowego to ułożenie pętli z przewodu grzewczego w jastrychu, analogicznie do ułożenia wodnych rur grzewczych.

Najczęściej wykorzystuje się go wtedy, gdy ma być ono podstawowym systemem grzewczym w nowo budowanym domu, niższe są bowiem koszty wykonania, niż przy użyciu mat grzewczych, a ponadto podłoga po nagrzaniu stabilnie utrzymuje temperaturę w pomieszczeniach (zabezpiecza to też dom przed szybkim wychłodzeniem w razie braku zasilania).

Elektryczne ogrzewanie podłogowe z przewodami grzejnymi
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z przewodami grzejnymi

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - maty grzejne

Do systemów ogrzewania strefowego, wspomagających tylko np. wodne ogrzewanie grzejnikowe, dobiera się najczęściej maty grzewcze (grubości ok. 2 mm) lub nawet specjalne folie (grubości rzędu 0,2 mm), których podstawową zaletą jest możliwość układania bezpośrednio pod warstwą wykończeniową, czyli zwykle w warstwie kleju pod terakotą. Tak utworzona podłoga szybko się nagrzewa, a do sterowania jej pracą posłużą względnie proste regulatory.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe z matami grzejnymi
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z matami grzejnymi

Najważniejszą jednak zaletą mat grzewczych, która przesądziła o ich szybko rosnącej popularności, jest szansa instalacji podczas remontów.

Podniesienie komfortu termicznego w pomieszczeniach nie jest przy ich użyciu kosztowne (do wyboru odpowiedniej maty wystarczy pomoc kompetentnego sprzedawcy, a montaż zrealizuje glazurnik), choć nie wolno zapominać o podstawowych zasadach instalacji elektrycznej podłogówki (w tym przede wszystkim o niezastawianiu pól grzewczych meblami) oraz o tym, że przesadne oszczędności na materiałach mogą się szybko zemścić.

Adam Jamiołkowski
Fot. otwierająca: Luxbud

aktualizacja: 2014-06-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Czy ktoś użytkuje i może podać koszty ogrzewania?

Gość Marcin

11 Mar 2017, 16:54

Cytat Witam,Jakie firmy z ogrzewaniem elektrycznym polecacie? Jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne pod wodną podłogówkę to Kospel i Elterm a jeśli chodzi o kable to Devi i Elektra.

Gość arturo72

17 Cze 2016, 00:02

Witam,Jakie firmy z ogrzewaniem elektrycznym polecacie?

Gość Paulina

16 Cze 2016, 18:05

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży ELEKTRA OWD5 WiFi to dotykowy, programowalny, elektroniczny regulator temperatury wyposażony w WiFi. Przeznaczony jest do sterowania instalacją ...
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA Maty grzejne ELEKTRA MMV to przenośne, specjalistyczne urządzenia grzejne pozwalające na natychmiastowe, wielokrotne użycie.
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...

Regulacja wodnego ogrzewania podłogowego

Przy wszystkich swoich zaletach, ogrzewanie podłogowe przysparza często wielu kłopotów z precyzyjną regulacją temperatury we wnętrzach.

topowe produkty

Energooszczędne i łatwo sterowalne grzejniki REGULUS®-SYSTEM

Grzejniki REGULUS®-system są chętnie stosowane w nowoczesnych energooszczędnych obiektach, gdyż zapewniają zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb, np. trybu życia czy czasu pracy. Są również dynamiczne i reagują niezwłocznie. Innymi słowy, gwarantują zachowanie nie tylko komfortowej temperatury, lecz także utrzymanie niskich kosztów ogrzewania.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze