Budujemy Dom

Elektryczna podłogówka głównym źródłem ogrzewania

Artykuł na: 4-5 minut
Elektryczna podłogówka głównym źródłem ogrzewania

Alternatywą wodnego ogrzewania podłogowego jest podłogówka elektryczna. Zapewnia ten sam komfort cieplny co wodna, a jest szybsza i tańsza do sporządzenia, jest też systemem, który po instalacji nie wymaga właściwie żadnej konserwacji poza kontrolą i właściwą regulacją elementów automatyki.

Główną wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego są stosunkowo wysokie koszty eksploatacji. Należy podkreślić, że z technicznego punktu widzenia, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by elektryczne ogrzewanie podłogowe było głównym systemem grzewczym w budynku; coraz powszechniejsze są takie realizacje, np. w domach pasywnych, w których znaczne koszty zakupu energii elektrycznej równoważy się poprzez wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych (też nie są tanie, ale podłogówka elektryczna nie wymaga z kolei wykonania i wyposażenia kotłowni) i rekuperacji ciepła.

W praktyce, elektryczne ogrzewanie podłogowe jest obecnie zwykle stosowane jako ogrzewanie podstawowe w obiektach użytkowanych sezonowo, np. letniskowych, gdzie znakomicie sprawdza się choćby ze względu na brak zagrożenia awarią podczas mrozów, a okresowa tylko eksploatacja nie generuje zbyt wysokich kosztów.

W domach całorocznych wybiera się je najczęściej jako ogrzewanie strefowe - fragment ciepłej podłogi w łazience czy w wiatrołapie, gdzie zdejmuje się buty, potrafi znakomicie uprzyjemnić mieszkanie bez konieczności pokonywania tych wszystkich przeszkód, jakie wymagałoby założenie tam podłogówki wodnej.

Od przeznaczenia elektrycznej instalacji podłogowej zależy sposób podejścia do jej projektowania i wybór materiałów instalacyjnych. Jeżeli chodzi o dogrzewanie, pętle grzewcze mogą mieć mniejszą moc, a automatyka regulacyjna być banalnie prosta.

Elektryczna podłogówka głównym źródłem ogrzewania

W instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jako samodzielnego systemu, obwody grzewcze powinny być tak dobrane, aby były w stanie nagrzać pomieszczenia przy najmniejszej możliwej mocy. Projekt musi być więc wykonany nawet staranniej, niż w przypadku podłogówki wodnej.

Wpływa na to jeszcze jeden fakt. Otóż podłogówka wodna ma zdolność do tzw. samoregulacji. Mówiąc najprościej, jeśli odbioru ciepła nie ma, to nagrzana woda wraca po prostu przy niewielkich stratach do kotła. W przypadku elektrycznej - przepływ prądu powoduje zawsze wydzielanie się ciepła. Brak jego odbioru prowadzi nie tylko do niepotrzebnych strat energii, ale może być też przyczyną awarii (z przepaleniem przewodu grzewczego włącznie), w szczególności w sytuacji, gdy ogrzewany fragment podłogi przysłonięty zostanie meblem bez odpowiednio wysokich nóżek.

Taka specyfika podłogówki elektrycznej stawia też duże wymagania wobec urządzeń regulacyjnych, o ile chce się utrzymać koszty eksploatacji na rozsądnym poziomie.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - przewody grzewcze

Klasyczny sposób sporządzania elektrycznego ogrzewania podłogowego to ułożenie pętli z przewodu grzewczego w jastrychu, analogicznie do ułożenia wodnych rur grzewczych.

Najczęściej wykorzystuje się go wtedy, gdy ma być ono podstawowym systemem grzewczym w nowo budowanym domu, niższe są bowiem koszty wykonania, niż przy użyciu mat grzewczych, a ponadto podłoga po nagrzaniu stabilnie utrzymuje temperaturę w pomieszczeniach (zabezpiecza to też dom przed szybkim wychłodzeniem w razie braku zasilania).

Elektryczne ogrzewanie podłogowe z przewodami grzejnymi
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z przewodami grzejnymi

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - maty grzejne

Do systemów ogrzewania strefowego, wspomagających tylko np. wodne ogrzewanie grzejnikowe, dobiera się najczęściej maty grzewcze (grubości ok. 2 mm) lub nawet specjalne folie (grubości rzędu 0,2 mm), których podstawową zaletą jest możliwość układania bezpośrednio pod warstwą wykończeniową, czyli zwykle w warstwie kleju pod terakotą. Tak utworzona podłoga szybko się nagrzewa, a do sterowania jej pracą posłużą względnie proste regulatory.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe z matami grzejnymi
Elektryczne ogrzewanie podłogowe z matami grzejnymi

Najważniejszą jednak zaletą mat grzewczych, która przesądziła o ich szybko rosnącej popularności, jest szansa instalacji podczas remontów.

Podniesienie komfortu termicznego w pomieszczeniach nie jest przy ich użyciu kosztowne (do wyboru odpowiedniej maty wystarczy pomoc kompetentnego sprzedawcy, a montaż zrealizuje glazurnik), choć nie wolno zapominać o podstawowych zasadach instalacji elektrycznej podłogówki (w tym przede wszystkim o niezastawianiu pól grzewczych meblami) oraz o tym, że przesadne oszczędności na materiałach mogą się szybko zemścić.

Adam Jamiołkowski
Fot. otwierająca: Luxbud

aktualizacja: 2014-06-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Czy ktoś użytkuje i może podać koszty ogrzewania?

Gość Marcin

11 Mar 2017, 16:54

Cytat Witam,Jakie firmy z ogrzewaniem elektrycznym polecacie? Jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne pod wodną podłogówkę to Kospel i Elterm a jeśli chodzi o kable to Devi i Elektra.

Gość arturo72

17 Cze 2016, 00:02

Witam,Jakie firmy z ogrzewaniem elektrycznym polecacie?

Gość Paulina

16 Cze 2016, 18:05

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Gazela Biznesu dla Elektry
Gazela Biznesu dla Elektry Po raz kolejny Elektra została wyróżniona tytułem Gazeli Biznesu potwierdzając swoją pozycję w gronie najdynamiczniej rozwijających się ...
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

polecane produkty i technologie

Ciepła podłoga Raychem - wygoda i nowoczesność

Jednym z ważniejszych systemów zapewniających wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, jest ogrzewanie podłogowe. Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu).
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".