Budujemy Dom

Dobór grzejników - kluczowe parametry

Artykuł na: 4-5 minut
Dobór grzejników - kluczowe parametry

Przy wyborze grzejników nie powinniśmy się kierować jedynie estetyką, bowiem to od nich zależy w dużej mierze komfort cieplny w pomieszczeniach. Nie każdy grzejnik będzie też odpowiedni do instalacji grzewczej określonego typu. Jakie są kluczowe parametry dla doboru grzejników?

Kluczowe dla doboru grzejników parametry to moc oraz sposób podłączenia.

Moc grzejnika

Moc grzejnika decyduje o tym, jak efektywnie będzie on przekazywał ciepło przenoszone przez wodę grzewczą, a w konsekwencji jest podstawą do wyliczeń mających na celu ustalenie, jak duży musi być grzejnik, by był w stanie ogrzać pomieszczenie do temperatury komfortowej w każdych warunkach zewnętrznych. Oczywiście do takich wyliczeń trzeba również znać zapotrzebowanie cieplne budynku oraz poszczególnych pomieszczeń.

 

Generalnie jako zasadę należy przyjąć, że w przypadku nowego budynku rodzaj oraz moc grzejników powinny zostać określone już w projekcie budowlanym, a jeśli tak się nie stało – w projekcie instalacji grzewczej, za który na pewno warto zapłacić, by potem latami nie przerabiać jej i nie poprawiać (a jeśli już, to nie na swój koszt...).

Umiarkowane przewymiarowanie grzejników jest mniej groźne niż zastosowanie zbyt małych
W przypadku remontów radzę zdać się na doświadczenie instalatora, któremu koniecznie powiedzieć należy o spostrzeżeniach poczynionych podczas eksploatacji dotychczasowej instalacji.

Współczynnik korekcyjny, czyli jak dobrać moc grzejników

Samodzielne wyliczanie mocy grzejników jest co najmniej ryzykowne. Oczywiście, informacje o mocy bez trudu znajdziemy w katalogach producentów, ale trzeba mieć świadomość, że w tabelach podawana jest moc dla określonych parametrów pracy instalacji, np. 75/65/20°C, 70/55/20°C czy też 55/45/20°C (podane wartości to: temperatura zasilania grzejnika/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu). Jeśli parametry instalacji c.o., w której grzejnik będzie pracował, mają być inne (w instalacji z pompą ciepła to np. 50/40/20°C), nie można dobrać mocy (a więc i wielkości) grzejników bezpośrednio z tabeli, lecz trzeba uwzględnić tzw. współczynnik korekcyjny.

Zawory termostatyczne zwykle montuje się na wszystkich grzejnikach, ale można z nich zrezygnować np. w pomieszczeniu, w którym znajduje się regulator kotła (fot. Oventrop)

Tabele współczynników korekcyjnych można również znaleźć w katalogach, ale wszystko to robi się skomplikowane, tym bardziej że i precyzyjne określenie zapotrzebowania poszczególnych pomieszczeń budynku na moc wcale nie jest prostą sprawą (są rozmaite szkoły, każące uwzględniać m.in. powierzchnię ścian zewnętrznych, wielkość otworów okiennych, wysokość pomieszczeń itd.).

 

Jeżeli zastępując stare grzejniki c.o. nowymi, nie uwzględni się zmienionych parametrów pracy instalacji i zainstaluje zbyt duże grzejniki, będzie to można potem skorygować obniżeniem temperatury pracy kotła lub poprzez zastosowanie (w każdej sytuacji zalecanych) zaworów termostatycznych.

 

Jednak gdy grzejniki będą zbyt małe - na przykład ich moc zostanie dobrana dla parametrów 75/65/20°C, a urządzenie grzewcze będzie przygotowywało wodę o parametrach 55/45°C - to może się zdarzyć, że w czasie mrozów pomieszczenia będą niedogrzane.

 

Umiarkowane przewymiarowanie jest więc mniej groźne niż zastosowanie grzejników zbyt małych, choć z jednym wyjątkiem. Jeżeli będą za duże w salonie, w którym znajdzie się też regulator pokojowy sterujący pracą kotła, może się okazać, że salon będzie ogrzewany właściwie, ale pozostałe pomieszczenia już nie. Trzeba też mieć świadomość, że za większe grzejniki zapłacimy więcej.

Sposób podłączenia grzejnika

Sposób podłączenia grzejników jest najbardziej istotny w przypadku remontów (w nowych budynkach instalator musi po prostu wykonać odpowiednie podejścia). W najczęstszym przypadku, polegającym na wymianie starych grzejników z żeliwa czy stali, aby uniknąć przeróbek istniejącej instalacji, szukać trzeba grzejników o oznaczeniu B500 (połączenie boczne o rozstawie 50 cm).

Podłączenie boczne

Dobór grzejników komplikuje fakt, że oprócz mocy i sposobu podłączenia poszczególne rodzaje charakteryzują się wieloma cechami, które również należy uwzględnić, jeśli instalacja cieplna pracować ma prawidłowo. 

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Zehnder

aktualizacja: 2014-07-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.
Grupa podmieszania marki Taconova - efektywna regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb
Grupa podmieszania marki Taconova - efektywna regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb Prefabrykowane grupy podmieszania marki Taconova mogą pełnić funkcję termostatycznie sterowanej regulacji o stałej wartości w systemach ...
Niskie grzejniki Convector serii PREMIUM
Niskie grzejniki Convector serii PREMIUM W nowoczesnych wnętrzach z dużymi oknami czy przeszklonymi ścianami warto rozważyć montaż niskich grzejników, które wkomponują się ...

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

polecane produkty i technologie

Ciepła podłoga Raychem - wygoda i nowoczesność

Jednym z ważniejszych systemów zapewniających wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, jest ogrzewanie podłogowe. Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu).
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze