Budujemy Dom

Dobór grzejników - kluczowe parametry

Artykuł na: 4-5 minut
Dobór grzejników - kluczowe parametry

Przy wyborze grzejników nie powinniśmy się kierować jedynie estetyką, bowiem to od nich zależy w dużej mierze komfort cieplny w pomieszczeniach. Nie każdy grzejnik będzie też odpowiedni do instalacji grzewczej określonego typu. Jakie są kluczowe parametry dla doboru grzejników?

Kluczowe dla doboru grzejników parametry to moc oraz sposób podłączenia.

Moc grzejnika

Moc grzejnikadecyduje o tym, jak efektywnie będzie on przekazywał ciepło przenoszone przez wodę grzewczą, a w konsekwencji jest podstawą do wyliczeń mających na celu ustalenie, jak duży musi być grzejnik, by był w stanie ogrzać pomieszczenie do temperatury komfortowej w każdych warunkach zewnętrznych. Oczywiście do takich wyliczeń trzeba również znać zapotrzebowanie cieplne budynku oraz poszczególnych pomieszczeń.

Generalnie jako zasadę należy przyjąć, że w przypadku nowego budynku rodzaj oraz moc grzejników powinny zostać określone już w projekcie budowlanym, a jeśli tak się nie stało – w projekcie instalacji grzewczej, za który na pewno warto zapłacić, by potem latami nie przerabiać jej i nie poprawiać (a jeśli już, to nie na swój koszt...).

Umiarkowane przewymiarowanie grzejników jest mniej groźne niż zastosowanie zbyt małych
W przypadku remontów radzę zdać się na doświadczenie instalatora, któremu koniecznie powiedzieć należy o spostrzeżeniach poczynionych podczas eksploatacji dotychczasowej instalacji.

Współczynnik korekcyjny, czyli jak dobrać moc grzejników

Samodzielne wyliczanie mocy grzejników jest co najmniej ryzykowne. Oczywiście, informacje o mocy bez trudu znajdziemy w katalogach producentów, ale trzeba mieć świadomość, że w tabelach podawana jest moc dla określonych parametrów pracy instalacji, np. 75/65/20°C, 70/55/20°C czy też 55/45/20°C (podane wartości to: temperatura zasilania grzejnika/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu). Jeśli parametry instalacji c.o., w której grzejnik będzie pracował, mają być inne (w instalacji z pompą ciepła to np. 50/40/20°C), nie można dobrać mocy (a więc i wielkości) grzejników bezpośrednio z tabeli, lecz trzeba uwzględnić tzw. współczynnik korekcyjny.

Zawory termostatyczne zwykle montuje się na wszystkich grzejnikach, ale można z nich zrezygnować np. w pomieszczeniu, w którym znajduje się regulator kotła (fot. Oventrop)

Tabele współczynników korekcyjnych można również znaleźć w katalogach, ale wszystko to robi się skomplikowane, tym bardziej że i precyzyjne określenie zapotrzebowania poszczególnych pomieszczeń budynku na moc wcale nie jest prostą sprawą (są rozmaite szkoły, każące uwzględniać m.in. powierzchnię ścian zewnętrznych, wielkość otworów okiennych, wysokość pomieszczeń itd.).

Jeżeli zastępując stare grzejniki c.o. nowymi, nie uwzględni się zmienionych parametrów pracy instalacji i zainstaluje zbyt duże grzejniki, będzie to można potem skorygować obniżeniem temperatury pracy kotła lub poprzez zastosowanie (w każdej sytuacji zalecanych) zaworów termostatycznych.

Jednak gdy grzejniki będą zbyt małe - na przykład ich moc zostanie dobrana dla parametrów 75/65/20°C, a urządzenie grzewcze będzie przygotowywało wodę o parametrach 55/45°C - to może się zdarzyć, że w czasie mrozów pomieszczenia będą niedogrzane.

Umiarkowane przewymiarowanie jest więc mniej groźne niż zastosowanie grzejników zbyt małych, choć z jednym wyjątkiem. Jeżeli będą za duże w salonie, w którym znajdzie się też regulator pokojowy sterujący pracą kotła, może się okazać, że salon będzie ogrzewany właściwie, ale pozostałe pomieszczenia już nie. Trzeba też mieć świadomość, że za większe grzejniki zapłacimy więcej.

Sposób podłączenia grzejnika

Sposób podłączenia grzejników jest najbardziej istotny w przypadku remontów (w nowych budynkach instalator musi po prostu wykonać odpowiednie podejścia). W najczęstszym przypadku, polegającym na wymianie starych grzejników z żeliwa czy stali, aby uniknąć przeróbek istniejącej instalacji, szukać trzeba grzejników o oznaczeniu B500 (połączenie boczne o rozstawie 50 cm).

Podłączenie boczne

Dobór grzejników komplikuje fakt, że oprócz mocy i sposobu podłączenia poszczególne rodzaje charakteryzują się wieloma cechami, które również należy uwzględnić, jeśli instalacja cieplna pracować ma prawidłowo. 

Jak dobrać grzejnik do instalacji?

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Zehnder

aktualizacja: 2018-10-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

polecane produkty i technologie

Grzejniki stalowe płytowe Perfexim

Czeka Cię montaż grzejników i nie wiesz, na które się zdecydować? Perfexim prezentuje grzejniki stalowe płytowe PERFEKT przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, użyteczności publicznej i usługowych o normalnej wilgotności powietrza, w których nie występuje oddziaływanie środków korozyjnych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".