Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Chłodzenie za pomocą podłogówki

Artykuł na: 4-5 minut
Chłodzenie za pomocą podłogówki

Chłodzenie płaszczyznowe to metoda na wychładzanie domu przy użyciu wodnego systemu ogrzewania płaszczyznowego, czyli najczęściej popularnej podłogówki. Podobnie jak przy chłodzeniu powietrzem, instalacji zapewnić trzeba źródło zimna, czyli w tym wypadku - dopływ chłodnej wody.

Chłodzenie płaszczyznowe z pompą ciepła 

Do pracy w takim trybie przystosowana jest większość systemów grzewczych z gruntową pompą ciepła i jest to powszechnie spotykany wariant chłodzenia płaszczyznowego.

Pompa ciepła może być przy tym aktywna (tzn. tłoczyć ciepło w kierunku odwrotnym, niż w trybie ogrzewania) albo wyłączona. W tym drugim przypadku, do chłodzenia wykorzystuje się wodę z dolnego źródła ciepła pompy, które pracuje wtedy analogicznie do opisanego powyżej powietrznego wymiennika gruntowego (tzw. chłodzenie pasywne).

Chłodzenie płaszczyznowe bez pompy ciepła 

Schemat działania systemu chłodzenia, wykorzystującego klasyczny obieg ogrzewania podłogowego, połączony przez wymiennik ciepła ze źródłem chłodu, np. studnią głębinową

Schemat działania systemu chłodzenia, wykorzystującego klasyczny obieg ogrzewania podłogowego, połączony przez wymiennik ciepła ze źródłem chłodu, np. studnią głębinową

Jednak wychładzanie pomieszczeń przy użyciu podłogówki możliwe jest również w instalacjach bez pompy ciepła. Wśród dostępnych rozwiązań wymienić można wykorzystanie wód podziemnych.

Źródłem zimna dla podłogówki staje się tu wymiennik ciepła, zasilany wodą przepływającą ze studni czerpalnej do studni chłonnej (zrzutowej). Kolejną, luksusową opcją w przypadku chłodzenia wodnego jest montaż wytwornicy wody lodowej, ale – podobnie jak przy klimatyzacji – jest to rozwiązanie bardzo energochłonne, zatem kosztowne w eksploatacji.

Firmy oferujące urządzenia do chłodzenia wodnego podkreślają, że jest ono zdrowsze od chłodzenia powietrzem, eliminuje bowiem tzw. zimny nadmuch (niekorzystne odczucia, wiążące się z ruchem schłodzonego powietrza) oraz problemy z bakteriami, lubiącymi gnieździć się w przewodach wentylacyjnych.

Jednak i chłodząca podłogówka nie jest bez wad (dotyczy to także chłodzenia przy użyciu pompy ciepła). Zimne powietrze nie uniesie się do góry, co sprawia, że pomieszczenie jest najbardziej wychłodzone przy podłodze, a to wielu osobom zdecydowanie nie odpowiada.

Ograniczeniem intensywności chłodzenia jest ponadto zjawisko wykraplania się wilgoci z powietrza na powierzchni zimnej posadzki. W rezultacie, jeśli podłoga chłodzona jest na wyczucie, to trzeba to robić z dużą ostrożnością (temperatura podłogi może być tylko nieznacznie niższa od temperatury powietrza), albo konieczne staje się użycie skomplikowanych systemów sterujących, uwzględniających temperaturę i wilgotność powietrza w chłodzonym pomieszczeniu.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Kisan

aktualizacja: 2014-08-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

chlodzenie wodne przy uzyciu ogrzewania podlogoewgo--jest to wielka bzdura podczas lata bendzie taka kondesacja ze po roku lub dwuch bendze grzyb w domu.

Gość joe

23 Paź 2015, 02:46

Od paru lat używam pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Wykorzystuję również instalację do chłodzenia pasywnego. Teraz w upały w całym domu mam temperaturę 22-23 stopnie. Zasilanie podłogówki temperaturą ok. 19 stopni. Chłodzona powierzchnia ok. 300 m. Dwie pompy obiegowe (dolne ...

Gość krzysztof_k

17 Sie 2015, 09:26

Cytat Jednak i chłodząca podłogówka nie jest bez wad (dotyczy to także chłodzenia przy użyciu pompy ciepła). Zimne powietrze nie uniesie się do góry, co sprawia, że pomieszczenie jest najbardziej wychłodzone przy podłodze, a to wielu ...

Jani_63

28 Sie 2014, 09:12

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.
Grupa podmieszania marki Taconova - efektywna regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb
Grupa podmieszania marki Taconova - efektywna regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb Prefabrykowane grupy podmieszania marki Taconova mogą pełnić funkcję termostatycznie sterowanej regulacji o stałej wartości w systemach ...
Niskie grzejniki Convector serii PREMIUM
Niskie grzejniki Convector serii PREMIUM W nowoczesnych wnętrzach z dużymi oknami czy przeszklonymi ścianami warto rozważyć montaż niskich grzejników, które wkomponują się ...

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

topowe produkty

Ciepła podłoga Raychem - wygoda i nowoczesność

Jednym z ważniejszych systemów zapewniających wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, jest ogrzewanie podłogowe. Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu).
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze