Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Dobór grzejników

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia, czym się kierować podczas wyboru grzejników.

Dobór grzejników

Dociekliwy Inwestor: - Czy przy wyborze grzejników mogę kierować się tylko względami estetycznymi?

Majster Guru: - W pewnym sensie tak. To znaczy - z pana punktu widzenia tak. Generalnie w przypadku nowego budynku rodzaj oraz moc grzejników powinny zostać określone już w projekcie budowlanym, oczywiście przy pana udziale.

Jeśli tak się nie stało, to najlepiej będzie, jeżeli odpowiednio wcześnie, czyli jeszcze przed rozpoczęciem prac przy instalacji grzewczej, wybierze się pan z małżonką do hurtowni czy marketu i poogląda, a najlepiej nawet dotknie grzejników różnego rodzaju, by potem poinformować instalatora, które z nich chcieliby państwo widzieć w swoim domu. Do niego należy ocena, czy pański wybór jest rozsądny z technicznego punktu widzenia, bo przecież poszczególne rodzaje grzejników różnią się od siebie nie tylko rozmiarami i układem przyłączy, lecz także wieloma innymi cechami, które należy uwzględnić, jeśli instalacja cieplna ma pracować prawidłowo.

To jednak na dobrą sprawę nie powinno pana obchodzić. Pan niech lepiej zastanowi się, czy grzejnik, który się panu podoba, będzie można łatwo oczyścić z kurzu. Nie polecam też wyrobów mających ostre kanty, bo później będzie pan musiał bardzo uważać na biegające po domu dzieci.

- Kiedyś, dobrze pamiętam, wszędzie wisiały takie same, brzydkie żeliwne kaloryfery pomalowane farbą olejną.

- Cóż, w czasach PRL-u grzejniki żeberkowe z żeliwa były właściwie jedynym dostępnym elementem grzewczym. Wprawdzie funkcjonowały jeszcze na rynku grzejniki ze stali zwane „blaszakami”, ale korodowały one w oczach. Przez te PRL-owskie skojarzenia grzejniki żeliwne uważane są przez wielu za przestarzałe i nadające się tylko do instalacji starego typu. Tymczasem to nieprawda - grzejniki żeliwne, szczególnie nowoczesne, o nieco zredukowanej pojemności cieplnej, dobrze współpracują również z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, a ze względu na znaczny udział promieniowania w przekazywaniu ciepła do pomieszczenia zapewniają miły komfort cieplny.

- No właśnie - mówił pan, że w przypadku grzejników przeważa konwekcja.

- To prawda, lecz mówiliśmy też, że w przypadku niektórych grzejników, jak choćby właśnie żeliwnych czy aluminiowych grzejników członowych, promieniowanie ma jednak znaczący udział, na poziomie sięgającym niekiedy nawet 30 procent, co ma korzystny wpływ na komfort cieplny. Natomiast grzejniki konwektorowe niemal całość ciepła przekazują poprzez ogrzewanie powietrza.

Moim zdaniem są idealne do pomieszczeń, w których współdziałają z podłogówką, bo w takiej sytuacji ogrzewanie podłogowe zapewni pokrycie większości zapotrzebowania na ciepło w normalnej sytuacji, a więc i właściwy komfort cieplny, a błyskawicznie nagrzewające się konwektory pozwolą na szybką korektę temperatury w razie wzrostu zapotrzebowania na ciepło.

Grzejniki konwektorowe, jeśli zasilane są wodą grzewczą o odpowiednio wysokiej temperaturze, mogą mieć przy tym stosunkowo niewielkie rozmiary, w tym wysokość, co pozwala montować je np. pod dużymi oknami w salonie. Co więcej, są też konwektory, które instaluje się w kanałach wykonanych w podłodze i przykrytych ażurowymi przesłonami - w praktyce są tak dyskretne jak podłogówka, a świetnie sprawdzają się np. w sytuacji, gdy okna od strony tarasu sięgają aż do podłogi.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2017-03-10
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. ...
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką Projektanci marki LUXRAD dają swoim klientom możliwość stworzenia swojego grzejnika. Model Niagara ze szklanką osłoną ma opcje personalizacji, ...

Podłogówka kontra grzejniki - podsumowanie

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia, czy podłogówka może być jedynym źródłem ciepła i dlaczego system ogrzewania podłogowego z grzejnikami jest najlepszym rozwiązaniem.

topowe produkty

Energooszczędne i łatwo sterowalne grzejniki REGULUS®-SYSTEM

Grzejniki REGULUS®-system są chętnie stosowane w nowoczesnych energooszczędnych obiektach, gdyż zapewniają zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb, np. trybu życia czy czasu pracy. Są również dynamiczne i reagują niezwłocznie. Innymi słowy, gwarantują zachowanie nie tylko komfortowej temperatury, lecz także utrzymanie niskich kosztów ogrzewania.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze