Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Sterowanie grzejnikami i podłogówką

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia, jak powinno się sterować grzejnikami i ogrzewaniem płaszczyznowym.

Sterowanie grzejnikami i podłogówką

Dociekliwy Inwestor: - Kiedy powiedział pan o odpowiednio wysokiej temperaturze wody, przypomniałem sobie, że grzejniki mają być gorące, a podłoga ciepła. To w jaki sposób podłączyć jedne i drugie do tego samego kotła?

Majster Guru: - To bardzo ważne pytanie. Współistnienie grzejnikowego, czyli wysokotemperaturowego, oraz podłogowego, a więc niskotemperaturowego systemu grzewczego jest bardzo korzystne, ale rodzi wiele problemów, z którymi nie zawsze można sobie poradzić tzw. tanim kosztem, jeśli oba systemy mają funkcjonować właściwie.

Pole manewru jest następujące. Jeżeli w budynku dominować będzie ogrzewanie grzejnikowe, to nieliczne, niewielkie obwody podłogowe (np. w łazienkach) przyłączyć można do instalacji grzejnikowej, na przykład za pośrednictwem niedrogich, nastawianych ręcznie zaworów mieszających, które obniżą temperaturę wody do pożądanego poziomu.

W dzisiejszych czasach bez dobrej automatyki nie ma mowy o racjonalnym korzystaniu z urządzeń grzewczych!
Jeśli z kolei zdecydujemy się na wyraźną dominację ogrzewania podłogowego, to nieliczne grzejniki (np. w garażu) można przyłączyć do obiegu podłogowego, godząc się z tym, że aby efektywnie ogrzewały pomieszczenie, będą musiały być odpowiednio duże. Kiedy jednak w budynku mają funkcjonować dwa równoprawnie systemy grzewcze - grzejnikowy i podłogowy - to jedynym właściwym rozwiązaniem jest według mnie wykonanie ogrzewania podłogowego jako osobnego obiegu grzewczego zasilanego za pośrednictwem elektrycznie regulowanego zaworu mieszającego, który we właściwej proporcji miesza gorącą wodę z kotła z chłodną wodą powracającą z pętli podłogowych.

Przepływ w obiegu podłogowym wymusza w takiej sytuacji osobna pompa obiegowa, a funkcjonowanie całego układu nadzoruje najczęściej odpowiednio rozbudowana automatyka kotła, przynajmniej w typowych domach jednorodzinnych. Bo w większych obiektach elementy automatyki i regulacji oraz oddzielne pompy mogą pojawić się nawet na tzw. rozdzielaczach zasilających poszczególne pętle podłogówki.

- Pompy, rozbudowana automatyka, ile to wszystko będzie kosztować!

- Przecież umówiliśmy się, że przede wszystkim będziemy starać się obniżyć przyszłe koszty eksploatacji. Proszę pana, w dzisiejszych czasach bez dobrej automatyki nie ma mowy o racjonalnym korzystaniu z urządzeń grzewczych! Naczelna zasada, często powtarzana w instrukcjach obsługi urządzeń grzewczych, które jednak mało kto czyta dalej niż do punktu wyjaśniającego podstawy obsługi, brzmi: zwiększenie temperatury pomieszczeń o 1 stopień Celsjusza oznacza w naszym klimacie wzrost zużycia energii o 6 procent.

Wynika z tego jasno, że tylko 1-2-stopniowe przegrzanie pomieszczeń zniweczy korzyści ekonomiczne wynikające np. z wymiany zwykłego kotła gazowego na kondensacyjny, mający sprawność większą właśnie o kilka czy kilkanaście procent.

- Czyli zawsze trzeba pilnować, by temperatura w domu nie była wyższa niż trzeba?

- Należy dbać o to, by temperatura w pomieszczeniach osiągała zakładany poziom, ale też i o to, by nigdy go nie przekraczała. Sam pan tego nie dopilnuje, bo wtedy nie miałby pan czasu na żadne inne zajęcia. Do kontrolowania temperatury w budynku służą regulatory sterujące pracą kotłów oraz zawory termostatyczne montowane bezpośrednio na grzejnikach lub też dławiące pętle ogrzewania podłogowego.

- A właśnie, jakie ustawienia temperatury pan zaleca?

- Nie ma jednego, akceptowalnego dla wszystkich sposobu ogrzewania domu - każdy ustala go sam, wedle własnych upodobań i możliwości finansowych. Dla jednych 20 stopni to za ciepło, wolą gdy w domu jest 18-19 stopni, a dla innych nawet 22 stopnie to za mało. Niech pan mi wierzy, skrajnie rozbieżne są nawet upodobania dotyczące temperatury w sypialni. Jedni lubią miły chłodek i nie mogą zasnąć, gdy jest im zbyt ciepło, ale miałem też klientów, dla których to właśnie sypialnia musiała być najcieplejszym miejscem w domu. O gustach dyskutować nie sposób...

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2017-03-10
Materiały dodatkowe

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. ...
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką Projektanci marki LUXRAD dają swoim klientom możliwość stworzenia swojego grzejnika. Model Niagara ze szklanką osłoną ma opcje personalizacji, ...

Różnica między ogrzewaniem grzejnikami a podłogówką

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem wyjaśnia, jaka jest różnica między ogrzewaniem grzejnikami a ogrzewaniem płaszczyznowym.

topowe produkty

Energooszczędne i łatwo sterowalne grzejniki REGULUS®-SYSTEM

Grzejniki REGULUS®-system są chętnie stosowane w nowoczesnych energooszczędnych obiektach, gdyż zapewniają zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb, np. trybu życia czy czasu pracy. Są również dynamiczne i reagują niezwłocznie. Innymi słowy, gwarantują zachowanie nie tylko komfortowej temperatury, lecz także utrzymanie niskich kosztów ogrzewania.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze