Budujemy Dom

Grzejniki kanałowe, rurowe i płytowe w jednej instalacji

Artykuł na: 6-9 minut
Grzejniki kanałowe, rurowe i płytowe w jednej instalacji

Najpierw samodzielnie zrobiłem obliczenia związane z zapotrzebowaniem na ciepło poszczególnych pomieszczeń, bo z wykształcenia jestem inżynierem sanitarnym. Potem zleciłem specjalistycznej firmie wykonanie szczegółowego projektu technicznego instalacji c.o. z podłogówką i grzejnikami, ponieważ nasza instalacja jest dość skomplikowana... mówi Marcin, który razem z Basią jest Członkiem Klubu Budujących Dom i użytkuje grzejniki od 4 lat.

Dom: murowany, parterowy z poddaszem; powierzchnia 180 m2.

 

Instalacja grzewcza: wodna, pompowa o parametrach 55/40°C oraz ogrzewania podłogowego o parametrach 39/31°C; podłogówka na 60% powierzchni użytkowej. Przewody w kotłowni do rozdzielaczy z rur miedzianych, w reszcie pomieszczeń z rur wielowarstwowych z tworzyw sztucznych; rozprowadzenie rur w kotłowni oraz pod podłogą do grzejników w izolacji cieplnej o gr. 6 mm. System rozdzielaczowy podłączenia grzejników. Odpowietrzenie instalacji na rozdzielaczach odpowietrzniki automatyczne, na grzejnikach – ręczne.

 

Źródła ciepła: kondensacyjny kocioł na gaz płynny, kominek z płaszczem wodnym oraz płaskie kolektory słoneczne, współpracują z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem.

 

Sterowanie ogrzewaniem: docelowo przy użyciu inteligentnego systemu automatyki domowej.

Grzejniki kanałowe

Grzejniki kanałowe: z konwekcją naturalną; wężownica z miedzi ożebrowana lamellami z aluminium; wanna z przegrodą rozdzielającą, która tworzy komin konwekcyjny.

 

Lokalizacja: w salonie i sypialni rodziców.

 

Decyzja: Marcin – najpierw samodzielnie zrobiłem obliczenia związane z zapotrzebowaniem na ciepło poszczególnych pomieszczeń, bo z wykształcenia jestem inżynierem sanitarnym. Potem zleciłem specjalistycznej firmie wykonanie szczegółowego projektu technicznego instalacji c.o. z podłogówką i grzejnikami, ponieważ nasza instalacja jest dość skomplikowana, a chciałem otrzymać do ręki gotowy produkt z opisem szczegółowym każdego elementu instalacji.

 

Poprosiłem fachowców, żeby dopasowali do instalacji niskotemperaturowe grzejniki i żeby każdy z nich miał własny obieg na rozdzielaczu. Wyprodukowane ciepło miało najpierw trafiać do grzejników, a po odpromieniowaniu do wnętrz, osiągnąć temperaturę na powrocie idealną dla wykorzystania w podłogówce.

 

W salonie o wysokości dwóch kondygnacji, w którym umieściliśmy duże przeszklenie o wysokości 6,5 m i w którym działa podłogówka, zastosowałem grzejnik kanałowy. Tworzy kurtynę cieplną. Przy dwóch niższych oknach tarasowych, zagęściłem tylko instalację ogrzewania podłogowego. Drugi grzejnik kanałowy przewidziałem w naszej sypialni, przy oknie tarasowym, i jest tu jedynym grzejnikiem. Nie chciałem, by te elementy miały wentylatory zasilane elektryczne, tylko działały grawitacyjnie. Wentylator może się zepsuć, ponadto zużywa prąd.

Pod wysokim przeszkleniem w salonie znajduje się grzejnik kanałowy z konwekcją naturalną Pod wysokim przeszkleniem w salonie znajduje się grzejnik kanałowy z konwekcją naturalną
Grzejnik kanałowy o wymiarach 170 x 2900 x 150 mm generuje kurtynę cieplną przy przeszkleniu Grzejnik kanalowy o wymiarach 170 x 2900 x 150 mm generuje kurtynę cieplną przy przeszkleniu

Grzejniki kanałowe - porady i przestrogi:

 • Zmieniłem wytypowane modele grzejników kanałowych na inne, ponieważ te z projektu technicznego były dwukrotnie droższe, od ostatecznie wybranych. Przygotowanie otworów pod grzejniki w podkładzie podłogowym zleciłem podczas wykonywania wylewek.

   

  Montaż grzejników, w trakcie wykańczania posadzek, okazał się trudny – ze względu na ich długość i sporą głębokość wanny w salonie. Trzech monterów robiło to aż 2 dni! Jako ocieplenie zastosowałem dwie warstwy styroduru o gr. 5 cm, na mijankę. Musiałem dokupić akcesoria przyłączeniowe, bo na plac budowy przyjechały tylko wanny z blachy i grzejniki z odpowietrznikiem.

   

 • Niedługo po ułożeniu kostki betonowej wokół domu, podczas ulewnego lata, w głębszej wannie w salonie pojawiła się woda. Tuż za fundamentem budynku mieliśmy jezioro, a woda – jak to woda – znalazła ujście do wnętrz. Od razu zleciliśmy brukarzom ułożenie odwodnienia liniowego na istniejącym bruku i odprowadzenie wody do studni chłonnej przy ogrodzeniu. Pomogło!

   

 • Basia: Grzejniki kanałowe działają bezawaryjnie i wyglądają estetycznie. Rozkład temperatury w wysokim salonie jest dobry – pomaga w tym podłogówka i wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Szyby nad grzejnikami w podłodze nie parują.

   

  Tylko zaraz po uruchomieniu urządzenia wymagały kilkakrotnego ręcznego odpowietrzania. Sztywna długa kratka jest trochę nieporęczna – łatwiej podnosi się ją we dwoje, niż w pojedynkę. Za to jest ładna i stabilna. Myjąc okna, można postawić na niej drabinę.

   

  W wysokim przeszkleniu w salonie nie ma wyjścia tarasowego, dlatego w kanale zbiera się mniej brudu. Więcej kłopotu mamy z wyjmowaniem z kanału drobnych zabawek córek, niż z kurzem i pajęczynami. Kanał odkurzam raz na miesiąc. Odkurzacz centralny zaopatrzyłam w akcesoria, ułatwiające sprzątanie trudnych miejsc – np. wężownicy z lamelkami. Przez okno tarasowe w sypialni rzadko wchodzimy na zewnątrz, więc obsługa grzejnika w podłodze nie jest kłopotliwa.

Grzejniki kanałowe - koszty

 • grzejniki w podłodze 6200 zł plus montaż.

Grzejniki rurowe

Grzajniki rurowe: ze stali.

 

Lokalizacja: w dwóch łazienkach.

 

Decyzja: Basia – w poprzednim mieszkaniu mieliśmy w łazience "drabinkę" z grzałką elektryczną, lecz ani razu nie użyliśmy grzałki. Z tego powodu do łazienek w domu na wsi kupiliśmy urządzenia rurowe bez tej funkcji. W łazienkach chcieliśmy mieć temperaturę 25°C, dlatego fachowcy starannie dobrali moc grzejników. Estetyka i funkcjonalność też się liczyły.

W łazience na poddaszu, grzejnik z podłączeniem dolnym (ze ściany) ma wysokość 1,7 m W łazience na poddaszu, grzejnik z podłączeniem dolnym (ze ściany) ma wysokość 1,7 m
W łazience rodziców, "drabinkę" umieszczono na ścianie zewnętrznej przy oknie W łazience rodziców, drabinkę umieszczono na ścianie zewnętrznej przy oknie

Grzejniki rurowe - rady i przestrogi:

 • Grzejniki łazienkowe spełniają nasze oczekiwania i często wykorzystujemy je do suszenia ręczników. Są duże, więc nie dokupiliśmy oferowanych przez producenta wieszaków i półek, ale nie wykluczamy tego w przyszłości. Dom tak dobrze nagrzewa się od słońca i na długo kumuluje ciepło, że w żadnej z dwóch łazienek nie brakuje nam grzałek. Drabinki myjemy wilgotną szmatką, bo to w ich przypadku łatwiejsze, niż odkurzanie.

Grzejniki rurowe - koszty:

 • grzejniki ok. 3000 zł.

Grzejniki płytowe

Grzejniki dwu- i trzypłytowe: ze stali. Podłączenie – dolne, do instalacji c.o. z wykorzystaniem zespolonych kątowych zaworów odcinających; do samej ściany z użyciem wieszaków ściennych.

 

Lokalizacja: reszta pomieszczeń, pod oknami lub przy nich.

 

Decyzja: Marcin – w sypialniach chciałem mieć grzejniki pod parapetami, o takiej samej szerokości jak okna. W gabinecie z wyjściem tarasowym początkowo zaplanowałem model kanałowy, lecz w trakcie wykańczania wnętrz zasypałem kanał, bo zaczęliśmy się z żoną obawiać, że będzie wymagał częstego sprzątania. Na ścianie wewnętrznej przy oknie zawiesiliśmy "mocny" pionowy grzejnik. Wybraliśmy szary lakier.

 

Tylko 3 urządzenia (w szatni, WC, na antresoli) zaopatrzyliśmy w zawory termostatyczne z głowicami, bo zapomniano pociągnąć do nich okablowanie inteligentnej automatyki domowej. Przestaliśmy ogrzewać garaż – spuściliśmy wodę z dwóch grzejników płytowych– tu przydało się przypisanie osobnego obwodu grzewczego do każdego grzejnika. Montaż do ścian z pustaków ceramicznych i instalacji c.o. trwał tylko dzień.

W gabinecie, zamiast modelu kanałowego, zamontowano płytowy W gabinecie, zamiast modelu kanałowego, zamontowano grzejnik płytowy
Trzypłytowy grzejnik na antresoli i grzejnik w gabinecie były droższe o 30%, ze względu na niestandardowy kolor Trzypłytowy grzejnik na antresoli i grzejnik w gabinecie były droższe o 30%, ze względu na niestandardowy kolor

Grzejniki płytowe - rady i przestrogi:

 • Na pionowy grzejnik w gabinecie i trzypłytowy na antresoli czekaliśmy "ruski miesiąc". Przyczyna – niestandardowy kolor lakieru. Przyjechały 4 miesiące od zamówienia i kosztowały 30% drożej, niż te w kolorze białym. Zastąpienie grzejnika kanałowego modelem pionowym oceniamy jako dobry krok.

   

  Choć znajduje się na ścianie wewnętrznej, szyby nie parują, w gabinecie jest ciepło. Wygląda nowocześnie, w lecie służy jako tablica ogłoszeń – przytwierdzamy na nim "na magnes" przeróżne kartki. Grzejniki systematycznie odkurzamy. Kurz wyciągamy przez nakładkę z "grillem".

Grzejniki płytowe - koszty:

 • pionowy grzejnik w kolorze szarym 3200 zł. 
 • Reszta od 400 zł do 1500 zł za sztukę.
Elementy przyłączeniowe i wyposażenia grzejnika W szatni umieszczono niski i głęboki grzejnik, żeby mieć możliwość suszenia butów
Elementy przyłączeniowe i wyposażenia grzejnika W szatni umieszczono niski i głęboki grzejnik, żeby mieć możliwość suszenia butów

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-03-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Gazela Biznesu dla Elektry
Gazela Biznesu dla Elektry Po raz kolejny Elektra została wyróżniona tytułem Gazeli Biznesu potwierdzając swoją pozycję w gronie najdynamiczniej rozwijających się ...
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

polecane produkty i technologie

Grzejniki stalowe płytowe Perfexim

Czeka Cię montaż grzejników i nie wiesz, na które się zdecydować? Perfexim prezentuje grzejniki stalowe płytowe PERFEKT przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, użyteczności publicznej i usługowych o normalnej wilgotności powietrza, w których nie występuje oddziaływanie środków korozyjnych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".