Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Porady ekspertów

Jak nie przewymiarować grzejników?

Jak nie przewymiarować grzejników?

Odpowiedź eksperta: Potrzeby grzewcze słabo ocieplonych domów wynoszą często nawet 150-200 W/m². Potrzeby grzewcze obecnie budowanych domów mieszczą się w przedziale 30-60 W/m². Jest to, wyliczona na podstawie OZC, moc potrzebna do ogrzania takiego domu do temp. +20°C, przy temperaturze na zewnątrz -20°C! Zatem do skutecznego ogrzania domu o powierzchni np. 200 m², podczas takich właśnie mrozów, źródło ciepła musi mieć moc od 6-12 kW. Gdy temperatura na zewnątrz wynosi około 0°C, wystarczy połowa tej mocy, czyli od 3-6 kW.

W okresach przejściowych na zewnątrz jest średnio +10°C wówczas, bazując na powyższym przykładzie, dla celów grzewczych wystarczająca jest moc źródła ciepła 1,5-3 kW. Jednocześnie dla potrzeb wytworzenia ciepłej wody użytkowej potrzebne jest źródło ciepła o znacznie większej mocy lub odpowiednie do potrzeb zasobnika CWU (dwie, trzy łazienki). Oznacza to, że w takich domach nie znajduje uzasadnienia instalowanie dwufunkcyjnych źródeł ciepła. Każde przewymiarowane, mące zbyt dużą moc minimalną, źródło ciepła będzie "taktować", czyli będzie pracować nieoptymalnie.

Grzejnik c.o. nie jest po to, by buforować nadmiar mocy źródła ciepła (np. grzejnik podłogowy), lecz po to, by w optymalny sposób dystrybuować wyprodukowane ciepło. Tylko system grzejnikowy o małej bezwładności cieplnej sprawi, że górna granica temperatury określona przez użytkownika nigdy nie jest przekroczona, a rozpoczęcie grzania pełną, zadaną mocą lub całkowite zaprzestanie grzania następuje w stosunkowo krótkim czasie. Tylko wówczas ogrzewanie jest zrealizowane najtaniej i najbardziej komfortowo. Ciepło na życzenie i według aktualnych potrzeb cieplnych wszystkich domowników.

REGULUS®-system Wójcik sp. j.

aktualizacja: 2016-11-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. ...
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką Projektanci marki LUXRAD dają swoim klientom możliwość stworzenia swojego grzejnika. Model Niagara ze szklanką osłoną ma opcje personalizacji, ...

Jak dobrać grzejniki, by dobrze współpracowały z podłogówką?

W instalacji ogrzewania podłogowego chciałbym umieścić również tradycyjne grzejniki montowane pod oknami. Obieg grzewczy zasilany będzie z kotła kondensacyjnego przy niskiej temperaturze. Zatem jak dobrać grzejniki, aby uzyskać efektywną współpracę z resztą instalacji?

topowe produkty

Ogrzewanie płaszczyznowe na bazie systemu Radopress

Firma Pipelife oferuje nowoczesny system instalacyjny o nazwie RADOPRESS. Może on służyć do budowy ogrzewania podłogowego, instalacji grzewczych, przesyłu zimnej i ciepłej wody wodociągowej, instalacji chłodniczych oraz przemysłowych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze