Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Ring: 7 różnic między podłogówką a grzejnikami

Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. Żeby ułatwić podjęcie decyzji zestawiamy w czytelny sposób najważniejsze cechy dwóch popularnych rozwiązań – ogrzewania podłogowego i grzejników. Konfrontując ich zalety i wady w poszczególnych kategoriach, każdy będzie mógł zdecydować na czym mu najbardziej zależy.

Ring: 7 różnic między podłogówką a grzejnikami

1) KOMFORT CIEPLNY

OGRZEWANIE PODŁOGOWE GRZEJNIKI
Rozkład temperatury jest zbliżony do optymalnego (cieplej w stopy, chłodniej w głowę). Ciepło oddaje bardzo duża powierzchnia, przez co nie ma dużych różnic temperatury w pomieszczeniu. Moc cieplna jest ograniczona (podłoga nie może być zbyt gorąca), co jest problemem w pobliżu dużych okien oraz innych miejsc o zwiększonych stratach ciepła. W pobliżu grzejników jest zawsze wyraźnie cieplej niż w oddalonych częściach pomieszczenia. Z tej racji w obszernych wnętrzach lepiej założyć dwa mniejsze grzejniki zamiast jednego dużego. Ponadto przy suficie jest znacznie cieplej niż przy podłodze. Grzejniki są niezastąpione, jeżeli duże straty ciepła występują miejscowo – przy dużych oknach, drzwiach tarasowych itp.
Rozkład temperatury w ogrzewaniu podłogowym - schemat Rozkład temperatury w instalacji grzejników - schemat
Podłoga wypromieniowuje ciepło całą swoją powierzchnią. Jednak jej temperatura nie może być zbyt wysoka. Nie zaleca się dłuższego przekraczania 26°C w pokojach, co oznacza niską moc. Grzejniki dają niezbyt korzystny rozkład temperatury. Najcieplej jest pod sufitem oraz w pobliżu ich samych.

2) PLANOWANIE INSTALACJI

OGRZEWANIE PODŁOGOWE GRZEJNIKI
Zastosowanie podłogówki najlepiej uwzględnić już w projekcie. Wylewka podłogowa powinna być nieco grubsza niż standardowa (zwykle ok. 7 zamiast 4–5 cm). Grubsza powinna być także warstwa ocieplenia w podłodze na gruncie (stykają się z nim rurki o temperaturze ok. 40°C). Podnosi to poziom podłogi i zwiększa masę stropów.

W wykonanym ogrzewaniu podłogowym nie ma jak wprowadzać zmian.
Instalację z grzejnikami da się zmodyfikować w trakcie budowy, po postawieniu stanu surowego. Przeniesienie grzejnika, dodanie go albo zmiana jego rodzaju nie jest specjalnym problemem.

Grzejnik można też bez trudu zmienić na inny w już wykończonym domu – jeżeli okaże się niewydolny albo nie będzie nam odpowiadał ze względów stylistycznych.

3) ARANŻACJA POMIESZCZEŃ Z PODŁOGÓWKĄ I GRZEJNIKAMI

OGRZEWANIE PODŁOGOWE GRZEJNIKI
Elementy oddające ciepło są niewidoczne, możemy dowolnie ustawiać meble.

Podłogi nie należy pokrywać materiałami utrudniającymi przekazywanie ciepła, przede wszystkim grubymi dywanami i wykładzinami. Lepiej unikać też grubych drewnianych parkietów.
Dla grzejników trzeba przewidzieć miejsce przy ścianach zewnętrznych i nie zasłaniać ich meblami. Przy czym są specjalne wersje grzejników konwekcyjnych, które można ukryć za osłonami oraz tzw. grzejniki kanałowe – schowane w podłodze pod ozdobną kratką. Pokrycie podłogi może być dowolne.
Aranżacja pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym Aranżacja pomieszczenia z grzejnikiem
Ogrzewanie podłogowe daje swobodę aranżacji pomieszczeń. Jednak narzuca ograniczenia w wyborze sposobu wykończenia podłogi. Dobre są płytki ceramiczne i cienkie panele, za to nie nadają się grube wykładziny i dywany. (fot. Pipelife) Drewniany parkiet na podłodze i grzejniki kanałowe tuż przy dużych przeszkleniach to udane połączenie. Działanie ogrzewania podłogowego w takiej sytuacji nie byłoby zadowalające. (fot. Verano)

4) ŹRÓDŁA CIEPŁA DLA PODŁOGÓWKI I GRZEJNIKÓW

OGRZEWANIE PODŁOGOWE GRZEJNIKI
Podłogówka może być zasilana bezpośrednio przez kotły gazowe, pompy ciepła, kotły olejowe oraz elektryczne.

Współpraca z kotłami na paliwa stałe, czyli węgiel, drewno, pelety, wymaga zastosowania mieszacza (zaworu mieszającego). Obniża on temperaturę wody zasilającej, tak żeby nie przekraczała 55°C (zwykle ok. 40°C).

Ogrzewanie podłogowe jest zdecydowanie korzystniejszym wyborem w przypadku pomp ciepła, bo wtedy ich sprawność jest najwyższa. W kotłach gazowych można zaś lepiej wykorzystać efekt kondensacji pary wodnej ze spalin, co oznacza niższe rachunki za gaz.
Grzejniki mogą być bezpośrednio zasilane przez każdy rodzaj kotła. Dopuszczalna temperatura zasilania wynosi nawet 90°C (zwykle ok. 70°C). Nie warto jednak obniżać jej poniżej niż 55°C, bo moc grzejników bardzo szybko maleje wraz ze spadkiem temperatury wody. Musiałyby być wówczas bardzo duże.

Oznacza to, że dla pomp ciepła grzejniki nie są wskazane. Nawet 55°C to dla pompy bardzo dużo i nawet jeżeli jest w stanie tak podgrzać wodę, robi to kosztem znacznego spadku sprawności (maleje współczynnik COP).
Ogrzewanie podłogowe najlepiej współpracuje z kotłami gazowymi oraz pompami ciepła Nawet najnowocześniejsze kotły na paliwa stałe mogą bezpośrednio zasilać tylko instalacje grzejnikowe
Ogrzewanie podłogowe najlepiej współpracuje z kotłami gazowymi oraz pompami ciepła. W tych urządzeniach ustawienie niskiej temperatury zasilania od 30 do 40°C jest nawet pożądane. (fot. Ariston) Nawet najnowocześniejsze kotły na paliwa stałe mogą bezpośrednio zasilać tylko instalacje grzejnikowe. W przypadku podłogówki niezbędny jest zawór mieszający, który obniży temperaturę wody. (fot. Nibe-Biawar)

5) PODŁOGÓWKA I GRZEJNIKI - WERSJA ELEKTRYCZNA

OGRZEWANIE PODŁOGOWE GRZEJNIKI
Elektryczne ogrzewanie podłogowe występuje w 3 zasadniczych wersjach:

 • przewody zatopione w grubej wylewce podłogowej, podobnie jak rurki w wersji wodnej;
 • maty zatapiane w warstwie kleju, bezpośrednio pod płytkami ceramicznymi;
 • folie grzejne układane pod panelami podłogowymi.

Najczęściej spotyka się drugi wariant, traktowany jako sposób na ciepłą podłogę w łazience.

Maty i folie nie podnoszą poziomu podłogi dlatego to niekłopotliwe rozwiązanie, kiedy potrzebujemy podłogówki tylko w niektórych pomieszczeniach.
Elektryczne grzejniki ścienne to przynajmniej trzy, dość odmienne, rozwiązania:

 • przenośne lub montowane na stałe grzejniki konwekcyjne lub olejowe;
 • grzejniki akumulacyjne o dużej masie, które nagrzewają się w czasie obowiązywania drugiej, tańszej taryfy za prąd, a następnie oddają ciepło przez resztę dnia;
 • grzałki elektryczne w łazienkowych grzejnikach wodnych, uruchamiane gdy nie działa kocioł.

Najczęściej spotyka się grzejniki przenośne, traktowane jako drugie, uzupełniające lub awaryjne źródło ciepła albo w pomieszczeniach używanych tylko okresowo. Zazwyczaj grzejniki elektryczne służą jako uzupełnienie zasadniczego ogrzewania zasilanego przez kocioł.
Mata grzejna mieści się w grubości warstwy kleju do płytek Grzejniki elektryczne montowane na stałe wyglądem i funkcjonalnością przypominają grzejniki wodne
Mata grzejna mieści się w grubości warstwy kleju do płytek. Dzięki temu jej założenie np. tylko w łazience nie podnosi poziomu podłogi. (fot. Zamel (Matec)) Grzejniki elektryczne montowane na stałe wyglądem i funkcjonalnością przypominają grzejniki wodne. (fot. Glen Dimplex)

6) STEROWANIE PODŁOGÓWKĄ I GRZEJNIKAMI

OGRZEWANIE PODŁOGOWE GRZEJNIKI
W większości systemów podłogówka ma dużą bezwładność, czyli nagrzewa się i stygnie powoli. Wynika to z dużej masy wylewki podłogowej – 1 m2 może ważyć nawet 200 kg. W związku z tym nie możemy szybko zwiększyć lub obniżyć intensywności grzania. Utrudnione jest również sterowanie temperaturą we wnętrzach w funkcji czasu, np. obniżenie jej w nocy.

Z drugiej jednak strony, podłogówka stabilizuje temperaturę we wnętrzach i ma zdolność do tzw. samoregulacji – wystarczy niewielki wzrost temperatury pomieszczenia (np. do 23°C), żeby ilość ciepła oddawanego przez podłogę wyraźnie spadła.

W przypadku podłogówki dobrze sprawdza się tzw. automatyka pogodowa, uzależniająca temperaturę wody w obiegu c.o. nie od temperatury w pomieszczeniach, ale na zewnątrz domu. W efekcie, instalacja reaguje z wyprzedzeniem na zmianę pogody, chociaż jej efektów nie odczuwamy jeszcze w domu.
Pod względem szybkości reakcji na zmiany temperatury grzejniki ścienne są przeciwieństwem ogrzewania podłogowego. Szybko się nagrzewają i szybko stygną, a efekt ich zadziałania odczuwamy już po kilkunastu minutach. Pozwala to dynamicznie dostosowywać ilość ciepła do rzeczywistego zapotrzebowania – jeżeli np. pokój jest nasłoneczniony, grzejnik może się wyłączyć, choćby na zewnątrz było bardzo zimno.

Grzejniki ścienne najlepiej działają z automatyką pokojową, w której pomiaru temperatury dokonuje się wewnątrz domu. Reagują wówczas wprost na to, czy panująca we wnętrzach temperatura odpowiada nastawionej. Dodatkowym elementem zwiększającym precyzję sterowania ogrzewaniem są głowice termostatyczne na zaworach grzejnikowych. To obecnie już standardowe rozwiązanie.
Powolność reakcji typowego ogrzewania podłogowego to konsekwencja zatopienia rur w grubej warstwie wylewki, która nagrzewa się i stygnie bardzo wolno Grzejniki nagrzewają się i stygną w ciągu kilkunastu minut
Powolność reakcji typowego ogrzewania podłogowego to konsekwencja zatopienia rur w grubej warstwie wylewki, która nagrzewa się i stygnie bardzo wolno. (fot. Lafarge) Grzejniki nagrzewają się i stygną w ciągu kilkunastu minut. Daje to duże możliwości sterowania. (fot. Conrad)

7) KOSZTY WYKONANIA PODŁOGÓWKI I INSTALACJI GRZEJNIKÓW

OGRZEWANIE PODŁOGOWE GRZEJNIKI
W wodnej podłogówce najtańsze są same rury. Za 1000 m rury PEX-Al-PEX, czyli ilość wystarczającą na ok. 100 m2 podłogi zapłacimy 2500–5000 zł. Rozdzielacz na 8–10 obwodów to wydatek około 1000 zł. Drogi jest osprzęt dodatkowy i automatyka. Zawór mieszający – niezbędny, gdy źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe – kosztuje ok. 500 zł, a po kilkaset zł kosztują siłowniki do zaworów montowanych na belce rozdzielacza (potrzebne, gdy chcemy regulować temperaturę osobno w każdym pomieszczeniu). Płynie stąd wniosek, że wodnego ogrzewania podłogowego nie warto wykonywać na małej powierzchni – koszt materiału będzie tylko niewiele niższy.

Ponadto znaczna część instalatorów wciąż traktuje ogrzewanie podłogowe jako luksus, za który inwestorzy gotowi są więcej zapłacić. Całkowity koszt wodnego ogrzewania podłogowego to 150–300 zł/m2.

Wersja elektryczna jest tańsza inwestycyjnie – od 130 do 200 zł/m2. Istotne jest tu, że cena nie zależy tak bardzo od powierzchni. W małych wnętrzach (np. tylko w łazienkach) to zdecydowanie bardziej opłacalny wariant.
Zróżnicowanie cen grzejników wodnych jest ogromne. Zwyczajny stalowy grzejnik płytowy kupimy nawet za 200 zł. Są również modele ekskluzywne o oryginalnej stylistyce za kilka tysięcy zł. Koszt rozdzielaczy będzie taki sam jak w ogrzewaniu podłogowym, nie potrzeba za to układów mieszających. Wykonawcy na ogół liczą też mniej za robociznę (ok. 100 zł za tzw. punkt).

Grzejniki elektryczne to osobna kategoria. Te przenośne kupimy nawet za mniej niż 200 zł/szt. Jednak mało kto traktuje je jako rozwiązanie docelowe. Z kolei montowane na stałe elektryczne grzejniki mają bardzo zróżnicowane ceny, podobnie jak ich wodne odpowiedniki.
Same rurki do ogrzewania podłogowego są tanie Ceny niektórych grzejników sięgają kilku tysięcy złotych
Same rurki do ogrzewania podłogowego są tanie. Sporo płacimy jednak za dodatkowy osprzęt i robociznę. (fot. Ecopol-System) Ceny niektórych grzejników sięgają kilku tysięcy złotych. Tańsze od podłogówki są tylko te standardowe. (fot. Jaga)

Jarosław Antkiewicz
fot. pixabay.com / RyanMcGuire

aktualizacja: 2017-07-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

8 godzin temu, Gość prac124 napisał:  Z powodu braku zrozumienia dla ludzkich upodobań minister zdrowia zabronił stosowania ogrzewania podłogowego w obiektach służby zdrowia. Andrzej Goerst Piszesz o wymaganiach z 1992r   Od kilkunastu lat, ...

bajbaga

10 Maj 2017, 07:01

Są jeszcze inne różnice, o których nikt nie napisał (nie czytałem forum). Przy ogrzewaniu podłogowym ze względu na sprawność nie zaleca się stosowania wykładzin podłogowych albo dywanów. {trzy ogrzewaniu grzejnikowym pod oknami z reguły układamy dywan lub wykładzinę dywanową. Przy ...

Gość prac124

09 Maj 2017, 22:09

7 minut temu, janusz13 napisał: A po za tym zapewne zenku nie użytkujesz ogrzewania podłogowego. Nie użytkuję. Smugi na ścianach są, bo kurz tam leci, a może się i ściana elektryzuje (nie wiem) i przyciaga kurz. I szybkość ruchu i gorąc ma znaczenie. Natomiast ...

zenek

17 Lut 2017, 22:47

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Otulina Armaflex Ultima firmy Armacell - bezpieczeństwo ogniowe w parze z ekologią
Otulina Armaflex Ultima firmy Armacell - bezpieczeństwo ogniowe w parze z ekologią Armaflex Ultima firmy Armacell jest elastyczną izolacją powstałą na bazie spienionego kauczuku syntetycznego. W odróżnieniu od tradycyjnych ...
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term Firma Vario Term wypuściła na rynek nową linię zaworów RTL. Zamontowane zawory RTL zapewniają odpowiednią temperaturę wody, dzięki czemu ...
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach AURATON 200 TRA to zestaw elektronicznej głowicy i regulatora stworzony do precyzyjnej i efektywnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze