Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Systemy antyoblodzeniowe MATEC ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Systemy antyoblodzeniowe MATEC to elektryczne instalacje grzewcze chroniące przed oblodzeniem rynien, dachów, ramp, podjazdów, schodów i chodników.

Ochrona podjazdów

Podjazdy i wszystkie odcinki drogi lub chodnika będące pod nachyleniem powinny być zabezpieczone przed oblodzeniem lub zaśnieżeniem. Biorąc pod uwagę strefę klimatyczną i właściwości nawierzchni ciągów komunikacyjnych, szacuje się, że moc niezbędna do utrzymania stanu bezoblodzeniowego waha się od 250 do 320 W/m².

Podczas montażu przewodów grzejnych pod nawierzchnią ważną kwestią jest ułożenie przewodów z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy ich biegami, dlatego wybierając system antyoblodzeniowy, warto pomyśleć o matach grzejnych typu GMPD i mocy 300 W/m², w których odległości są już zachowane w konstrukcji urządzenia. Zapewnienie odpowiednich odległości między biegami przewodu grzejnego, który nie jest ułożony na macie uzyskuje się poprzez zastosowanie stalowych taśm mocujących.

Pozostaje jeszcze aspekt prawidłowego ułożenia maty pod nawierzchnią podjazdu czy chodnika. Konstrukcja warstwowa takich miejsc to najczęściej: ułożona od dołu warstwa nośna (czyli utwardzony podkład), następnie warstwa piasku lub suchego betonu i ostatnia warstwa - nawierzchnia betonowa lub z kostki brukowej. W przypadku takiej struktury przewody grzejne (matę grzejną) należy ułożyć w warstwie piasku, względnie suchego betonu, w górnej części jej wysokości. Ponadto instalując ogrzewanie nawierzchni pod warstwą piasku (bezpośrednio na warstwie utwardzonej), można ułożyć izolację termiczną, która ograniczy straty wytworzonego ciepła wnikającego do ziemi.

W ostatniej, najwyższej warstwie należy zamontować czujnik temperatury. Maty grzejne można montować również w betonie. Wówczas przewody grzejne układa się bezpośrednio na utwardzonym podkładzie z rozłożoną izolacją termiczną, a następnie zalewa warstwą betonu.

Ochrona schodów i ramp

Montażu systemu antyoblodzeniowego MATEC

System MATEC oferuje przewody grzejne jednostronnie zasilane typu GPSY o mocy 20 W/m, przeznaczone do montażu na schodach lub rampach. Podobnie jak w przypadku mat pod podjazdy przewody grzejne instalowane pod nawierzchnią stopni powinny stanowić źródło ciepła o powierzchniowej mocy cieplnej min. 250 W/m².

Żeby uzyskać równomierny rozkład temperatury na ogrzewanej powierzchni, należy określić odległości między biegami przewodów, np. dla kabla grzejnego o mocy 20 W/m odległość ta wynosi 6,6 cm. Dysponując wymiarami poszczególnych stopni, wysokością stopni, a także wcześniej obliczoną odległością pomiędzy biegami przewodów, w łatwy sposób można obliczyć całkowitą długość przewodu potrzebnego do ogrzania wymaganej powierzchni.

Przewody grzejne do rynien

Przewód grzejny zamontowany w rynnie

Przewody grzejne przeznaczone do montowania w rynnach muszą być wyposażone w izolację zewnętrzną odporną na promieniowanie UV. Ich moc minimalna nie powinna być mniejsza niż 15 W/m. Przewody grzejne typu GPRN o mocy 18 W/m układa się w rynnach podwójnie lub pojedynczo, w zależności od średnicy rynny i spustu. Jeśli jest ona mniejsza niż 8 cm, można zastosować pojedynczy układ rozłożenia przewodu, a dla średnic większych zaleca się podwójne ułożenie.

Przewody wpina się do klipsów zamontowanych wewnątrz rynny. Przewody grzejne typu GPRN współpracują z regulatorami temperatury wyposażonymi w czujniki powietrza oraz lodu i śniegu, otwierając lub zamykając obwód grzejny zależnie od zaprogramowanych wartości mierzonych przez czujniki.

Przewody do ochrony rur

Przewody grzejne typu GPRU powinny być prowadzone równolegle po zewnętrznej stronie rury, mogą być także owijane wokół osi rury. Przewody grzejne do ochrony rur standardowo wyposażone są w termostat, który w sposób samoczynny steruje elementem grzewczym. Termostat zamontowany jest na połączeniu przewodu grzejnego z przewodem zasilającym.

Całe urządzenie, czyli przewód z termostatem, podłączany jest do sieci 230 V AC wtyczką zainstalowaną na końcu przewodu zasilającego. Żeby zapewnić prawidłowe reagowanie urządzenia na panującą temperaturę, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby płaska powierzchnia czujnika termostatu dokładnie przylegała do grzanej powierzchni. We wszystkich naziemnych typach instalacji antyoblodzeniowych można stosować przewody samoregulujące typu GPSR/17 o mocy 17 W/m.

ZAME L Sp. z o.o.
ul. Zielona 27
43-200 Pszczyna
tel. 32 449 15 00
e-mail: matec@zamel.pl
www.zamel.pl
aktualizacja: 2017-09-04

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term Firma Vario Term wypuściła na rynek nową linię zaworów RTL. Zamontowane zawory RTL zapewniają odpowiednią temperaturę wody, dzięki czemu ...
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach AURATON 200 TRA to zestaw elektronicznej głowicy i regulatora stworzony do precyzyjnej i efektywnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. ...
Aplikacja Ensto HEATEK
Aplikacja Ensto HEATEK Aplikacja Ensto HEATEK pozwala każdemu, niezależnie od posiadanej wiedzy technicznej, na dobór odpowiedniego ogrzewania elektrycznego do swojego ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze