Budujemy Dom

Systemy antyoblodzeniowe MATEC ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 4-5 minut

Systemy antyoblodzeniowe MATEC to elektryczne instalacje grzewcze chroniące przed oblodzeniem rynien, dachów, ramp, podjazdów, schodów i chodników.

Ochrona podjazdów

Podjazdy i wszystkie odcinki drogi lub chodnika będące pod nachyleniem powinny być zabezpieczone przed oblodzeniem lub zaśnieżeniem. Biorąc pod uwagę strefę klimatyczną i właściwości nawierzchni ciągów komunikacyjnych, szacuje się, że moc niezbędna do utrzymania stanu bezoblodzeniowego waha się od 250 do 320 W/m².

Podczas montażu przewodów grzejnych pod nawierzchnią ważną kwestią jest ułożenie przewodów z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy ich biegami, dlatego wybierając system antyoblodzeniowy, warto pomyśleć o matach grzejnych typu GMPD i mocy 300 W/m², w których odległości są już zachowane w konstrukcji urządzenia. Zapewnienie odpowiednich odległości między biegami przewodu grzejnego, który nie jest ułożony na macie uzyskuje się poprzez zastosowanie stalowych taśm mocujących.

Pozostaje jeszcze aspekt prawidłowego ułożenia maty pod nawierzchnią podjazdu czy chodnika. Konstrukcja warstwowa takich miejsc to najczęściej: ułożona od dołu warstwa nośna (czyli utwardzony podkład), następnie warstwa piasku lub suchego betonu i ostatnia warstwa - nawierzchnia betonowa lub z kostki brukowej. W przypadku takiej struktury przewody grzejne (matę grzejną) należy ułożyć w warstwie piasku, względnie suchego betonu, w górnej części jej wysokości. Ponadto instalując ogrzewanie nawierzchni pod warstwą piasku (bezpośrednio na warstwie utwardzonej), można ułożyć izolację termiczną, która ograniczy straty wytworzonego ciepła wnikającego do ziemi.

W ostatniej, najwyższej warstwie należy zamontować czujnik temperatury. Maty grzejne można montować również w betonie. Wówczas przewody grzejne układa się bezpośrednio na utwardzonym podkładzie z rozłożoną izolacją termiczną, a następnie zalewa warstwą betonu.

Ochrona schodów i ramp

Montażu systemu antyoblodzeniowego MATEC

System MATEC oferuje przewody grzejne jednostronnie zasilane typu GPSY o mocy 20 W/m, przeznaczone do montażu na schodach lub rampach. Podobnie jak w przypadku mat pod podjazdy przewody grzejne instalowane pod nawierzchnią stopni powinny stanowić źródło ciepła o powierzchniowej mocy cieplnej min. 250 W/m².

Żeby uzyskać równomierny rozkład temperatury na ogrzewanej powierzchni, należy określić odległości między biegami przewodów, np. dla kabla grzejnego o mocy 20 W/m odległość ta wynosi 6,6 cm. Dysponując wymiarami poszczególnych stopni, wysokością stopni, a także wcześniej obliczoną odległością pomiędzy biegami przewodów, w łatwy sposób można obliczyć całkowitą długość przewodu potrzebnego do ogrzania wymaganej powierzchni.

Przewody grzejne do rynien

Przewód grzejny zamontowany w rynnie

Przewody grzejne przeznaczone do montowania w rynnach muszą być wyposażone w izolację zewnętrzną odporną na promieniowanie UV. Ich moc minimalna nie powinna być mniejsza niż 15 W/m. Przewody grzejne typu GPRN o mocy 18 W/m układa się w rynnach podwójnie lub pojedynczo, w zależności od średnicy rynny i spustu. Jeśli jest ona mniejsza niż 8 cm, można zastosować pojedynczy układ rozłożenia przewodu, a dla średnic większych zaleca się podwójne ułożenie.

Przewody wpina się do klipsów zamontowanych wewnątrz rynny. Przewody grzejne typu GPRN współpracują z regulatorami temperatury wyposażonymi w czujniki powietrza oraz lodu i śniegu, otwierając lub zamykając obwód grzejny zależnie od zaprogramowanych wartości mierzonych przez czujniki.

Przewody do ochrony rur

Przewody grzejne typu GPRU powinny być prowadzone równolegle po zewnętrznej stronie rury, mogą być także owijane wokół osi rury. Przewody grzejne do ochrony rur standardowo wyposażone są w termostat, który w sposób samoczynny steruje elementem grzewczym. Termostat zamontowany jest na połączeniu przewodu grzejnego z przewodem zasilającym.

Całe urządzenie, czyli przewód z termostatem, podłączany jest do sieci 230 V AC wtyczką zainstalowaną na końcu przewodu zasilającego. Żeby zapewnić prawidłowe reagowanie urządzenia na panującą temperaturę, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby płaska powierzchnia czujnika termostatu dokładnie przylegała do grzanej powierzchni. We wszystkich naziemnych typach instalacji antyoblodzeniowych można stosować przewody samoregulujące typu GPSR/17 o mocy 17 W/m.

ZAME L Sp. z o.o.
ul. Zielona 27
43-200 Pszczyna
tel. 32 449 15 00
e-mail: matec@zamel.pl
www.zamel.pl
aktualizacja: 2017-09-04

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Gazela Biznesu dla Elektry
Gazela Biznesu dla Elektry Po raz kolejny Elektra została wyróżniona tytułem Gazeli Biznesu potwierdzając swoją pozycję w gronie najdynamiczniej rozwijających się ...
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

polecane produkty i technologie

Ciepła podłoga Raychem - wygoda i nowoczesność

Jednym z ważniejszych systemów zapewniających wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, jest ogrzewanie podłogowe. Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu).
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".