Czy mogę zamontować grzejniki kanałowe w podpiwniczonym domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy mogę zamontować grzejniki kanałowe w podpiwniczonym domu?

Muszę zmodyfikować system ogrzewania w salonie, gdyż przez duże okna tarasowe intensywnie ucieka ciepło, co nie pozwala na utrzymanie znośnej temperatury podczas większych mrozów. Po prostu, blisko okien tarasowych jest zdecydowanie zimniej niż w głębi pomieszczenia. Na montaż zwykłych grzejników nie ma miejsca w pobliżu przeszkleń, pomyślałem więc o grzejnikach kanałowych w podłodze. Czy będzie to wykonalne, bo dom jest podpiwniczony?

aktualizacja: 2022-07-06 06:40:19

Odpowiedź eksperta: Grzejniki kanałowe wymagać będą ulokowania ich w konstrukcji stropu nad piwnicą i od jego rodzaju i kierunku ułożenia elementów nośnych zależy możliwość wstawienia grzejników pod oknami. Oczywiście, problemu nie będzie, jeśli warstwy nadstropowe (jastrych i ocieplenie) są na tyle grube, że można będzie schować w nich kanały o wysokości około 10 cm.

Po konsultacji z projektantem nie powinno być też trudności z umieszczeniem grzejników w stropie monolitycznym, po wycięciu w nim odpowiedniego otworu. W podobny sposób postąpimy w sytuacji stropu gęstożebrowego, gdy przebieg belek jest równoległy do okien tarasowych. Problemy wystąpią przy stropie z żebrami konstrukcyjnymi biegnącymi prostopadle do tej ściany. Popularne stropy typu Teriva mają osiowy rozstaw belek nie większy niż 60 cm, co uniemożliwia zamontowanie dłuższego grzejnika w przestrzeni między belkami.

Z kolei grzejnik o takiej długości, cechuje stosunkowo niewielka moc - ok. 150 W przy parametrach zasilania 65/55/20°C. W takiej sytuacji grzejniki te można połączyć w szereg, omijając kolejne belki konstrukcyjne, a taki ciąg krótkich grzejników kanałowych przykryć następnie jednym rusztem maskującym. Wtedy uzyskamy pożądaną efektywność ogrzewania.

Sposób przygotowania stropu zależeć będzie od wymaganej głębokości kanału instalacyjnego i może on przechodzić przez całą grubość stropu lub sięgać tylko do niezbędnego poziomu. Kanały od strony piwnicy warto ocieplić, zaś podłączenia do instalacji grzewczej wykonać od dołu, pod stropem. Alternatywnym rozwiązaniem (możliwym do zainstalowania przy każdym rodzaju stropu) będzie zamontowanie tzw. kurtyny powietrznej - wąskich kanałów w podłodze z wylotem wentylatorowego nadmuchu powietrza, podgrzewanego w nagrzewnicy ustawionej w piwnicy.

Redakcja BudujemyDom
Na zdjęciu otwierającym: Grzejniki kanałowe wymagają zagłębienia na przynajmniej 10 cm. W podłodze na gruncie nie jest to problemem, jednak na stropie trzeba naruszyć już jego warstwy konstrukcyjne. (fot. Regulus-System)

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Bogusław

26 Jan 2018, 13:23

Przynajmniej 10 cm? Błąd! Istnieją grzejniki kanałowe o głębokości do 8 cm. Moc grzejników kanałowych można zwiększyć i płynnie kontrolować poprzez zastosowanie wariantu z bardzo cicho pracującym wentylatorem. Pracę szybko reagujących grzejników można kontrolować zdalnie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!