Budujemy Dom

Jak dobrać system instalacji przeciwoblodzeniowej?

Artykuł na: 2-3 minuty

Odpowiedź eksperta: Systemy ogrzewania przeciwoblodzeniowego mają zapewnić naszemu mieniu i zdrowiu bezpieczeństwo w niesprzyjających warunkach zimowych. Jednak aby instalacja zadziałała i spełniła swoje zadanie, musimy pamiętać o spełnieniu pewnych wytycznych w zakresie doboru, instalacji i w końcu eksploatacji systemów ochrony przed śniegiem i lodem.

Jak dobrać system instalacji przeciwoblodzeniowej?

Pierwszym i najważniejszym zagadnieniem z zakresu bezpieczeństwa instalacji przeciwoblodzeniowej jest zastosowanie się do wytycznych producentów systemów, którzy określają sposób doboru i montażu systemów ogrzewania przeciwoblodzeniowego w zależności od strefy klimatycznej, w której zlokalizowana jest instalacja. Zachowanie odpowiedniej mocy przewodów zamontowanych w rynnach, rurach spustowych, na schodach w podjeździe itp. sprawi, że system będzie działał wydajnie i skutecznie.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na możliwość instalacji jest temperatura. Bardzo często zwlekamy z podjęciem decyzji o zakupie i montażu systemu do ostatniej chwili i dopiero jak zasypie nam rynny lub podjazd decydujemy się na interwencyjną instalację ogrzewania – niejako po fakcie. Pamiętajmy, że przewody i maty grzejne mają określoną minimalną temperaturę instalacji. Jest to taka temperatura, przy której materiały użyte do produkcji przewodów i mat grzejnych zachowują swoje właściwości fizyczne. Dla większości przewodów do zastosowań zewnętrznych taka minimalna temp. instalacji jest -5˚C. Montaż w niższej temperaturze może doprowadzić do pękania powłoki zewnętrznej przewodów grzejnych, a to zwykle skutkuje uszkodzeniem przewodów grzejnych.

Przed sezonem zimowym należy przeprowadzić czynności inspekcyjne, które pozwolą przygotować system do bezproblemowego startu w obliczu opadów śniegu lub mrozu.

W przypadku podjazdu do garażu powinniśmy sprawdzić czujnik temperatury i wilgoci umieszczony w podjeździe i ewentualnie oczyścić go.

W instalacji ogrzewania rynien, musimy oczyścić rynny z liści i nagromadzonego brudu, aby przewody nie były nimi przykryte. Co pozwoli wprawnie odprowadzić wodę lodową. Sprawdzić należy również, czy czujnik wilgoci zamontowany w rynnie nie jest zabrudzony i w razie konieczności oczyścić go.

Dobrze jest wykonać próbne, ręczne uruchomienie, a także test regulatora temperatury i wyłącznika różnicowo-prądowego.

Odpowiedzi udzielił ekspert z firmy ELEKTRA
fot. ELEKTRA

aktualizacja: 2017-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.
Grupa podmieszania marki Taconova - efektywna regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb
Grupa podmieszania marki Taconova - efektywna regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb Prefabrykowane grupy podmieszania marki Taconova mogą pełnić funkcję termostatycznie sterowanej regulacji o stałej wartości w systemach ...
Niskie grzejniki Convector serii PREMIUM
Niskie grzejniki Convector serii PREMIUM W nowoczesnych wnętrzach z dużymi oknami czy przeszklonymi ścianami warto rozważyć montaż niskich grzejników, które wkomponują się ...

Kiedy i gdzie warto polecić ogrzewanie podłogowe a kiedy grzejniki ścienne?

Obecnie bardzo często pojawia się u inwestorów dylemat, czy zastosować ogrzewanie podłogowe, czy tradycyjne grzejniki.

polecane produkty i technologie

Ogrzewanie płaszczyznowe na bazie systemu Radopress

Firma Pipelife oferuje nowoczesny system instalacyjny o nazwie RADOPRESS. Może on służyć do budowy ogrzewania podłogowego, instalacji grzewczych, przesyłu zimnej i ciepłej wody wodociągowej, instalacji chłodniczych oraz przemysłowych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze