Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Porady ekspertów

Jak dobrać system instalacji przeciwoblodzeniowej?

Odpowiedź eksperta: Systemy ogrzewania przeciwoblodzeniowego mają zapewnić naszemu mieniu i zdrowiu bezpieczeństwo w niesprzyjających warunkach zimowych. Jednak aby instalacja zadziałała i spełniła swoje zadanie, musimy pamiętać o spełnieniu pewnych wytycznych w zakresie doboru, instalacji i w końcu eksploatacji systemów ochrony przed śniegiem i lodem.

Jak dobrać system instalacji przeciwoblodzeniowej?

Pierwszym i najważniejszym zagadnieniem z zakresu bezpieczeństwa instalacji przeciwoblodzeniowej jest zastosowanie się do wytycznych producentów systemów, którzy określają sposób doboru i montażu systemów ogrzewania przeciwoblodzeniowego w zależności od strefy klimatycznej, w której zlokalizowana jest instalacja. Zachowanie odpowiedniej mocy przewodów zamontowanych w rynnach, rurach spustowych, na schodach w podjeździe itp. sprawi, że system będzie działał wydajnie i skutecznie.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na możliwość instalacji jest temperatura. Bardzo często zwlekamy z podjęciem decyzji o zakupie i montażu systemu do ostatniej chwili i dopiero jak zasypie nam rynny lub podjazd decydujemy się na interwencyjną instalację ogrzewania – niejako po fakcie. Pamiętajmy, że przewody i maty grzejne mają określoną minimalną temperaturę instalacji. Jest to taka temperatura, przy której materiały użyte do produkcji przewodów i mat grzejnych zachowują swoje właściwości fizyczne. Dla większości przewodów do zastosowań zewnętrznych taka minimalna temp. instalacji jest -5˚C. Montaż w niższej temperaturze może doprowadzić do pękania powłoki zewnętrznej przewodów grzejnych, a to zwykle skutkuje uszkodzeniem przewodów grzejnych.

Przed sezonem zimowym należy przeprowadzić czynności inspekcyjne, które pozwolą przygotować system do bezproblemowego startu w obliczu opadów śniegu lub mrozu.

W przypadku podjazdu do garażu powinniśmy sprawdzić czujnik temperatury i wilgoci umieszczony w podjeździe i ewentualnie oczyścić go.

W instalacji ogrzewania rynien, musimy oczyścić rynny z liści i nagromadzonego brudu, aby przewody nie były nimi przykryte. Co pozwoli wprawnie odprowadzić wodę lodową. Sprawdzić należy również, czy czujnik wilgoci zamontowany w rynnie nie jest zabrudzony i w razie konieczności oczyścić go.

Dobrze jest wykonać próbne, ręczne uruchomienie, a także test regulatora temperatury i wyłącznika różnicowo-prądowego.

Odpowiedzi udzielił ekspert z firmy ELEKTRA
fot. ELEKTRA

aktualizacja: 2017-11-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. ...
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką Projektanci marki LUXRAD dają swoim klientom możliwość stworzenia swojego grzejnika. Model Niagara ze szklanką osłoną ma opcje personalizacji, ...

9 błędów popełnianych podczas montowania grzejników

Ogrzewanie grzejnikowe można zainstalować w domu nowym, jak i podczas modernizacji instalacji w remontowanym. Oto 9 najczęstszych błędów popełnianych podczas montowania grzejników.

topowe produkty

Niezawodne ciepło przez wiele lat z grzejnikami konwektorowymi Verano-konwektor

Przebywając w pomieszczeniu o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze, każdy z nas odczuwa pewien dyskomfort. Optymalna temperatura i komfort cieplny znacząco wpływają na nasze samopoczucie. Jak zapewnić optymalną temperaturę w naszym domu?
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze