Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Porady ekspertów

Jak dobrać temperaturę wody w obiegu grzewczym dla grzejników i podłogówki?

Artykuł na: 2-3 minuty

Jak dobrać temperaturę wody w obiegu grzewczym, aby zapewnić efektywną pracę systemu ogrzewania z grzejnikami i z podłogówką? Czy oba systemy da się zasilać wodą o tej samej temperaturze, czy trzeba ją zróżnicować?

Jak dobrać temperaturę wody w obiegu grzewczym dla grzejników i podłogówki?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim, zwykle temperatura zasilania ogrzewania podłogowego jest wyraźnie niższa niż temperatura zasilania grzejników. Dla podłogówki za dopuszczalne maksimum uznaje się 55°C, dla grzejników zas jest to zwykle 75°C (a teoretycznie nawet 90°C). Z tego względu w takich mieszanych układach kocioł przygotowuje wodę o temperaturze właściwej dla grzejników (wyższej), a na potrzeby ogrzewania podłogowego jest ona mieszana z już ochłodzoną wodą powracającą do kotła. Służą do tego 3- lub 4-drożne zawory mieszające.

Przy braku układu mieszającego cała woda, również ta zasilająca grzejniki, musiałaby mieć temperaturę dostosowaną do wymogów podłogówki. Oznaczałoby to z kolei konieczność ich znacznego powiększenia, bo moc cieplna grzejników gwałtownie maleje wraz ze spadkiem temperatury wody w obiegu. Takie 2–3-krotne powiększanie grzejników w pokojach nie ma sensu, zarówno ze względu na koszty, jak i wątpliwy efekt estetyczny. Wodą o temperaturze takiej samej jak podłogówka można za to z powodzeniem zasilać grzejniki drabinkowe w łazienkach. Utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu zapewni ogrzewanie podłogowe, a lekko ciepły grzejnik wystarczy do suszenia ręczników.

W praktyce jednak instalacje grzewcze projektuje się zakładając znacznie niższe temperatury wody w obiegu. Dla podłogówki to 40 a nawet 30°C. Trzeba przy tym zaznaczyć, że maksymalna temperatura wody w obiegu jest potrzebna tylko w czasie największych mrozów, przy tzw. temperaturze obliczeniowej, wynoszącej na większości obszaru Polski -20°C. Przez zdecydowaną większość sezonu jest zdecydowanie cieplej, a więc woda nie musi mieć nawet tyle. Obniżenie jej temperatury podnosi zaś sprawność kotłów kondensacyjny oraz pomp ciepła. W tym drugim przypadku różnica w kosztach ogrzewania będzie wyraźnie widoczna.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Instalacje z grzejnikami zwykle projektuje się zakładając zdecydowanie wyższą temperaturę wody zasilajacej niż przy ogrzewaniu podłogowym. Różnica może przekraczać 20°C. (fot. Regulus-System)

aktualizacja: 2018-01-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży ELEKTRA OWD5 WiFi to dotykowy, programowalny, elektroniczny regulator temperatury wyposażony w WiFi. Przeznaczony jest do sterowania instalacją ...
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA Maty grzejne ELEKTRA MMV to przenośne, specjalistyczne urządzenia grzejne pozwalające na natychmiastowe, wielokrotne użycie.
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...

Bezpieczeństwo w instalacji, w której pracuje kocioł na paliwo stałe

Najpopularniejsze, stosowane od wielu lat rozwiązanie to zabezpieczenie instalacji z kotłem na paliwo stałe za pomocą otwartego naczynia wzbiorczego. Inaczej w razie przegrzania wody i wzrostu ciśnienia mogłoby dojść nawet do rozerwania kotła.

topowe produkty

Szybki montaż podłogówki bez konieczności zrywania posadzki!

Systemy renowacyjne Purmo to nowa generacja produktów, które pozwalają wykonać instalację ogrzewania podłogowego w istniejących budynkach poddawanych renowacji, podnosząc przy tym poziom podłogi o zaledwie 30-40 mm razem z wykończeniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba wykonywać dodatkowych prac związanych z usunięciem starych podłóg. Nowe systemy Purmo układa się bezpośrednio na istniejącej podłodze, oszczędzając w ten sposób czas i zmniejszając koszty.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze