Budujemy Dom

Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą

Artykuł na: 4-5 minut

Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. Sprawdź co wiesz o eko stylu.

Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą

1. Co jest najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania domu?

 • Kocioł olejowy
 • Pompa ciepła  
 • Kocioł gazowy

2. Czy można zasilać latarnie psimi odchodami?

 • Oczywiście
 • Absurd

3. Czy znasz miejsce, w którym wystrój jest zrobiony w pełni z recyklingowych materiałów?

 • Tak
 • Nie

4. Czy w Polsce istnieją dofinansowania do instalacji OZE - pomp ciepła?

 • Tak
 • Nie

5. Ile ludzkość wyprodukowała plastiku od 1950 roku?

 • 8,3 milionów ton
 • 6,2 milionów ton
 • 12 milionów ton

6. Co w największym stopniu przyczynia się do powstawania smogu?

 • Transport
 • Przemysł
 • Niska emisja, czyli zanieczyszczenia powstające w wyniku ogrzewania domu w procesie spalania

Ogrzewanie domu - najbardziej ekologiczna jest pompa ciepła

Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne rozwiązanie grzewcze, ponieważ korzystają z odnawialnych źródeł energii i nie emitują żadnych zanieczyszczeń. Są przyjazne dla środowiska. Są również wygodne w obsłudze, ponieważ można zaprogramować urządzenie do własnych potrzeb i monitorować jego stan poprzez aplikację.

Kolejnym plusem jest czystość, nie musimy mieć oddzielnego pomieszczenia jak w przypadku konwencjonalnego pieca. Pompa może stanąć w pralni, siłowni, a nawet w szafie. Jej poziom hałasu jest bardzo niski, w związku z czym nie przeszkadza nawet jeśli jest zamontowana w domu. Pompa korzysta z darmowych odnawialnych źródeł energii i dlatego pozwala na realne obniżenie kosztów ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody.

Zasilanie latarni odchodami - tak, to możliwe!

Oczywiście, że można zasilać latarnie psimi odchodami. Jest to surowiec, którego pełno w naszym otoczeniu, więc dlaczego nie zrobić z niego dobrego użytku. Odbyłoby się to z korzyścią i dla butów spacerowiczów i dla środowiska. Pierwszą taką lampę wynalazł Brian Harper. Urządzenie mieści się w Anglii w rejonie Malvern Hills.

Dostarczanie "paliwa" to prosta sprawa - zamiast wyrzucać odpady do śmietnika bądź pozostawiać na trawniku należy je wrzucić w specjalnej torebce do pojemnika w latarni. Tam mikroorganizmy rozkładają "nośnik energii" na metan, który zasila urządzenie, a pozostałości zostają wykorzystane jako nawóz. Rozwiązanie podoba się ludziom zachęcając ich do wyrzucania odpadów. Do zasilenia lampy przez 2 godziny potrzeba mniej więcej 10 worków odchodów.

Wystrój z materiałów z recyclingu - oczywiście, że jest!

Eko styl opanował cały świat, nawet branża luksusowa zaczyna korzystać z materiałów z recyklingu. Butik Bottletop w Londynie sprzedaje produkty z materiałów z recyklingu. Właściciele sklepu żyją w nurcie zero waste i określają swój sklep jako "zrównoważony luksus".

Twórcy marki w materiałach z recyklingu odkryli wspaniały surowiec do produkcji modnych torebek i innych akcesoriów. Do niedawna produkty można było nabyć tylko przez internet, ale teraz można odwiedzić butik, którego aranżacja jest bezkonkurencyjna. Wystrój to między innymi 2700 zawieszonych aluminiowych puszek, posadzka wykonana jest z recyklingowych opon. Sklep jest połączeniem technologii i ręcznie wykonanych rzeczy, które komponują się w harmonijny sposób.

Dofinansowania do instalacji OZE - jak najbardziej są dostępne!

Instalacja pompy ciepła ze względu na swój ekologiczny charakter jest dotowana przez instytucje takie jak: Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych ARiMR, NFOŚiGW, WFOŚiGW, Fundusz Termomodernizacji i Remontów (zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego), samorządy gminne i powiatowe. Więcej informacji na temat możliwości dofinansowania na stronie www.dotacjepompy.pl

Produkcja plastiku - aż 8,3 milionów ton

Aż 8,3 milionów ton plastiku zostało wyprodukowanych od 1950 roku. Z czego aż 6,5 milionów to odpady, które straciły zdatność do użytku, 9% z nich poddanych zostało recyclingowi, a 12% udało się zutylizować poprzez spalenie. Reszta, czyli 79% znajduje się na wysypiskach i prawdopodobnie nigdy nie zostanie w żaden sposób zutylizowana. Szokować może fakt, że to w latach 2004-2017 powstał największy odsetek plastiku. W ciągu 13 lat udało się wyprodukować więcej plastiku niż poprzedzające ten okres pół wieku.

Niska emisja to ponad 50% zanieczyszczenia powietrza!

Niska emisja to zanieczyszczenia pochodzące z kotłów i pieców do ogrzewania domów. Stanowi 52% smogu. Inne czynniki to:

 • Przemysł - 17%
 • Transport - 10%
 • Energetyka - 9%
 • Inne źródła - 8%
 • Rolnictwo - 4%

Źródłem emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu jest:

 • Niska emisja - 87%
 • Przemysł - 11%
 • Energetyka - 2%

 

Firma powiązana: Nibe-Biawar
aktualizacja: 2018-02-02

Dodaj komentarz

Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

polecane produkty i technologie

Ogrzewanie płaszczyznowe na bazie systemu Radopress

Firma Pipelife oferuje nowoczesny system instalacyjny o nazwie RADOPRESS. Może on służyć do budowy ogrzewania podłogowego, instalacji grzewczych, przesyłu zimnej i ciepłej wody wodociągowej, instalacji chłodniczych oraz przemysłowych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".