Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Rozmowy o budowaniu domu - dobór grzejników

Jakie grzejniki znajdziemy na rynku? Jakie są obecnie najpopularniejsze? Jak sterować pracą grzejników? Na te i inne pytania inwestora odpowiada ekspert budowlany.

Rozmowy o budowaniu domu - dobór grzejników

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

 • Czy w obecnie grzejniki mogą być ozdobą wnętrza?
 • Jakie grzejniki są obecnie najpopularniejsze?
 • Na co, poza typem grzejnika, zwrócić uwagę przy wyborze?
 • Czy montaż grzejnika jest taki sam dla wszystkich jego modeli?
 • Jakie elementy sprzedawane są wraz z grzejnikiem?
 • Jak regulować pracą grzejnika?

Inwestor: Witam, chciałbym kontynuować temat ogrzewania domu. Rozmawialiśmy już o źródłach ciepła, teraz czas na sposoby jego rozprowadzania po budynku. Waham się, czy postawić na grzejniki, czy na podłogówkę.

Ekspert budowlany: Witam. Proszę nie oczekiwać ode mnie prostej odpowiedzi, które rozwiązanie wybrać. Oba mają zalety i wady. Proponuje najpierw je scharakteryzować, a pan wybierze to, co najbardziej mu odpowiada.

Dobrze, od czego zaczniemy?

Zacznijmy od bardziej tradycyjnego rozwiązania, czyli od grzejników. Ich największą zaletą jest to, że szybko się nagrzewają – umożliwiają więc błyskawiczne nagrzanie wnętrz. Są też łatwe w montażu i mogą stanowić ozdobę wnętrz.

Ozdobę? Mnie kojarzą się raczej z niezbyt estetycznym elementem, który na dodatek utrudnia aranżację wnętrz.

Co do drugiej kwestii – zgoda, to jedna z wad grzejników. Nie mogę się natomiast zgodzić z opinią na temat estetyki. Oferta w tym segmencie jest bardzo szeroka. W sprzedaży są zarówno modele, które nie rzucają się w oczy, jak i grzejniki ozdobne, które wręcz należy wyeksponować. Mogą mieć rozmaitą formę – rzeźby, wieszaka, dekoracyjnego, wymiennego ekranu przypominającego obraz. Grzejnik może być zintegrowany z umywalką albo ławeczką, przeznaczoną do przedpokoju bądź salonu kąpielowego. Do tej grupy zalicza się również łazienkowe grzejniki rurowe w formie drabinki – z miedzi lub stali, w różnych kształtach i kolorach.

Grzejnik drabinkowy w łazience
W łazienkach montuje się najczęściej grzejniki drabinkowe (fot. Zehnder)

Ja zatrzymałem się chyba na etapie, gdy dominowały niezbyt ładnie wyglądające grzejniki żeberkowe z żeliwa.

One cały czas są w sprzedaży. Są bowiem cenione za trwałość i odporność na korozję. Obecnie to tylko jedna z możliwości. Co ciekawe, można też kupić grzejnik żeberkowy, ale z aluminium. To dobra propozycja dla tych, którzy podczas remontu chcą zastąpić stare grzejniki żeliwne. Odpowiadają im bowiem pod względem wielkości i mocy. Ich zaletą jest to, że szybko się nagrzewają. Niestety, są podatne na uszkodzenia mechaniczne – łatwo o ukruszenie fragmentu "żeberka".

A jakie grzejniki są obecnie najpopularniejsze?

Płytowe. Produkowane są ze stali, w wersji z ożebrowaniem konwekcyjnym i bez niego. Mogą pracować w instalacjach nisko- i wysokotemperaturowych, a ich temperatura jest zbliżona do tej, jaką ma woda płynąca w instalacji. Nie nadają się jednak do instalacji grawitacyjnych, ze względu na duże opory hydrauliczne oraz otwartych, w których woda grzewcza ma kontakt z powietrzem (korozja). Grzejniki te mogą być jedno-, dwu- lub trzypłytowe, co odpowiednio wpływa na moc nominalną przy tych samych wymiarach – zmienia się tylko jego grubość. Grzejniki mogą być wyposażone w radiatory – dodatkowe ożebrowanie z blachy zwiększa emisję ciepła, na drodze konwekcji.

W domach jednorodzinnych najczęściej montuje się grzejniki dwupłytowe z podwójnym radiatorem (oznaczenie typu 22) lub jednopłytowe z radiatorem (typ 11). Mają małą pojemność wodną (kilkukrotnie mniejszą niż żeliwne), szybko się nagrzewają i reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło. Oddają ciepło przez promieniowanie oraz konwekcję w różnych proporcjach, zależnie od temperatury wody w obiegu i budowy samego grzejnika (ożebrowanie konwekcyjne).

Schemat ogrzewania grzejnikowego – dwa sposoby przekazywania ciepła do pomieszczenia
Ogrzewanie grzejnikowe – dwa sposoby przekazywania ciepła do pomieszczenia

Co jeszcze mamy do wyboru?

Oferta grzejników obejmuje też urządzenia konwektorowe. W tym wariancie elementem grzewczym są rury wyposażone w aluminiowe lub miedziane ożebrowanie, umieszczone w obudowie, która się nie nagrzewa, jest co najwyżej letnia. Tego typu grzejniki przekazują ciepło do pomieszczenia głównie na drodze konwekcji, czyli ogrzewając przepływające przez nie powietrze. Przepływ ten może być przy tym grawitacyjny, bądź wymuszony wentylatorem. W tym drugim wariancie konwektory zasilane zimną wodą mogą latem chłodzić wnętrza – nazywa się je wówczas klimakonwektorami.

Konwektory są lekkie, mają małą pojemność wodną i szybko się nagrzewają. Ich wadą jest to, że sprzyjają unoszeniu się kurzu (ze względu na intensywny ruch powietrza). Poza tym bywają kłopotliwe w czyszczeniu. Chociaż w niektórych modelach można łatwo zdjąć obudowę i wyczyścić ożebrowanie ssawką odkurzacza. Rodzajem konwektorów są grzejniki kanałowe, które montuje się w kanałach w podłodze. Grzeją szybko i efektywnie. System kanałów grzewczych rozmieszczonych wzdłuż dużych przeszkleń ogrzewa wnikające w głąb pomieszczenia chłodne powietrze, a także działa jak kurtyna z ciepłego powietrza, osuszając szyby.

Grzejnik konwektorowy
Grzejniki konwektorowe są lekkie i szybko się nagrzewają (fot. Atlantic)
Grzejnik kanałowy
Grzejniki kanałowe najlepiej zaplanować pod dużymi przeszkleniami (fot. Verano)

Na co jeszcze, poza typem grzejnika, zwrócić uwagę przy wyborze?

Istotna jest też moc urządzeń. Dobiera się ją indywidualnie dla poszczególnych wnętrz – odpowiednio do zapotrzebowania na ciepło, z uwzględnieniem strat cieplnych pomieszczenia oraz parametrów pracy instalacji grzewczej. Informacje na temat strat cieplnych znajdzie pan w projekcie domu. Można też zlecić ich wyliczenie lub przyjąć wartość wskaźnikową (dla większości pomieszczeń, spełniających aktualne normy ciepłochronności, wynosi 50–70 W/m²). Zawsze lepiej zamontować grzejnik o nieco większej mocy, niż o mniejszej, niż wymagana.

Na początku wspomniał pan, że grzejniki są łatwe w montażu. Czy tego typu prace przebiegają podobnie, niezależnie od wybranego modelu?

Dobre pytanie. Ze względów montażowych ważne jest, czy grzejnik przystosowany jest do podłączenia dolnego, czy też jedynie do podłączeń bocznych. Grzejniki z podłączeniem dolnym (można je również łączyć z boku) mają wbudowany zawór grzejnikowy i wewnętrzny kanał doprowadzający wodę do górnej części grzejnika. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, który króciec podłączenia dolnego jest zasilający, a który powrotny. Jest to istotne ze względu na układ rur podczas montażu.

Trzeba też pamiętać, że grzejniki dwu- i trzypłytowe można podłączać z lewej i z prawej strony, natomiast jednopłytowe wymagają dopasowania strony przyłączenia do miejsca doprowadzenia rur zasilających. Z kolei grzejniki z podłączeniem bocznym mają cztery króćce przyłączeniowe umieszczone w narożnikach. Dwa z nich wykorzystywane są do podłączenia, natomiast w jednym górnym wkręcamy odpowietrznik, a w dolnym korek zaślepiający.

Czy te wszystkie elementy sprzedawane są wraz z grzejnikiem?

Z tym bywa różnie. Grzejniki płytowe sprzedawane są przeważnie jako komplet, zawierający oprócz grzejnika także uchwyty mocujące, odpowietrznik i zaślepkę. Jak już mówiłem, grzejniki żeberkowe instalowane są głównie wtedy, gdy wymieniamy stare grzejniki żeliwne bez wymiany rur w instalacji c.o. Dzięki identycznemu rozstawowi króćców przyłączeniowych ich montaż można przeprowadzić bez konieczności przeróbki podłączeń.

Grzejniki żeberkowe aluminiowe dostosowane są do połączeń bocznych, choć istnieje możliwość wykonania podłączenia dolnego przy użyciu specjalnego zestawu przyłączeniowego, ale nie wygląda to zbyt estetycznie. Ewentualnie rury można też wyprowadzić ze ściany. Grzejniki żeberkowe mogą być łączone w zestawy o wymaganej liczbie żeberek i do kompletu z reguły wymagają dokupienia: uchwytów montażowych, korków przyłączeniowych i odpowietrznika.

Co jeszcze powinienem wiedzieć na temat montażu?

Każde przyłączenie grzejnika do instalacji powinno zawierać zawór grzejnikowy z głowicą termostatyczną montowany na zasilaniu, zawór odcinający zamontowany na powrocie oraz odpowietrznik ręczny lub automatyczny. Przy doborze wszystkich elementów przyłączeniowych należy brać pod uwagę rodzaj rur oraz wymiar gwintu końcówek przyłączeniowych grzejnika (na ogół ½ cala). Zestawy przyłączeniowe kompletowane są w różnych konfiguracjach i przed zakupem dobrze jest sprawdzić czy oprócz samej konsoli mają też złączki do grzejnika (½ na ¾ cala) oraz odpowiednie do rodzaju rur zaciski przyłączeniowe.

A jak wygląda kwestia regulacji pracy grzejnika?

Każde urządzenie po zamontowaniu wymaga wstępnego wyregulowania. Ważne, by dostosować przepływ wody do założonej mocy grzewczej. Brak takiej regulacji uniemożliwi równomierny przepływ przez poszczególne grzejniki, gdyż w wyniku różnych oporów przepływu zmienia się ilość doprowadzanej do nich wody. W efekcie mogą wystąpić znaczne różnice w efektywności ogrzewania – bliżej kotła grzejniki będą gorące, a najbardziej oddalone – ledwie ciepłe. Istota regulacji polega na zdławieniu przepływu w takim stopniu, aby różnica temperatury na wejściu i wyjściu z grzejnika wynosiła 15–20°C.

W zaworze grzejnikowym przewidziano tzw. podwójną regulację, dzięki czemu zmieniając jego nastawy (pozycje od 1 do 6) sprawdzamy po pewnym czasie, metodą prób i błędów, czy różnica temperatury utrzymuje się w założonym przedziale. Zbyt duża może spowodować niedogrzanie pomieszczenia, natomiast zbyt mała – spadek sprawności kotła. Bieżącą regulację temperatury w pomieszczaniu zapewniają zamontowane na zaworze grzejnikowym głowice termostatyczne. Umożliwiają utrzymanie nastawionej temperatury niezależnie od warunków zewnętrznych. Reagują one na zmiany temperatury otoczenia i odpowiednio zamykają lub otwierają dopływ wody.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Alplast

aktualizacja: 2018-02-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. ...
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką Projektanci marki LUXRAD dają swoim klientom możliwość stworzenia swojego grzejnika. Model Niagara ze szklanką osłoną ma opcje personalizacji, ...

Rozmowy o budowaniu domu - montaż ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie. Ekspert budowlany przybliża kwestie związane z tym tematem, odpowiadając na pytania o montaż i koszty wykonania podłogówki.

topowe produkty

Energooszczędne i łatwo sterowalne grzejniki REGULUS®-SYSTEM

Grzejniki REGULUS®-system są chętnie stosowane w nowoczesnych energooszczędnych obiektach, gdyż zapewniają zmianę strategii ogrzewania w zależności od potrzeb, np. trybu życia czy czasu pracy. Są również dynamiczne i reagują niezwłocznie. Innymi słowy, gwarantują zachowanie nie tylko komfortowej temperatury, lecz także utrzymanie niskich kosztów ogrzewania.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze