Budujemy Dom

Ogrzewanie akumulacyjne

Artykuł na: 6-9 minut

Opracowano specjalną metodę ogrzewania akumulacyjnego, w której tańszą energię nocną wykorzystuje się w stopniu maksymalnym. Metodę tę można jednak stosować tylko w budynkach, których przegrody mają dużą pojemność cieplną. Tak więc nie jest możliwe akumulowanie ciepła w domach wykonanych w technologii szkieletowej (w tzw. kanadyjczyku).

 

 Na czym polega ta metoda? Budynek o dużej izolacyjności i pojemności cieplnej jest dobrym akumulatorem ciepła. W taryfie drugiej (czyli tańszej), między godziną 4 a 6 nad ranem, podwyższamy temperaturę powietrza w domu do wartości wyższej niż jest zalecana dla pory nocnej, czyli do 22-23°C zamiast 18°C. Przy takiej temperaturze nie odczujemy jeszcze dyskomfortu cieplnego. Zaś ściany zakumulują ciepło i potem będą je powoli oddawać. Dzięki temu przez kilka kolejnych godzin nie będzie trzeba pobierać prądu do ogrzewania.

Jeżeli budynek ma dobrą izolacyjność termiczną i nie ma zbyt silnych mrozów, kolejne uruchomienie urządzenia grzewczego nastąpi znowu w drugiej taryfie, czyli między godzinami 13 a 15. W ten sposób jedynie wieczorem może zaistnieć konieczność dogrzania budynku prądem z taryfy pierwszej.

 

Energooszczędne ogrzewanie elektryczne wymaga automatyki sterującej ogrzewaniem. Oferowanych jest bardzo wiele tanich systemów sterujących, dostosowanych do konkretnego rodzaju ogrzewania elektrycznego.

Przekazują ciepło bezpośrednio

Niektóre urządzenia wykorzystujące energię elektryczną przekazują wytworzone z niej ciepło bezpośrednio do otoczenia. Są to piece akumulacyjne, grzejniki elektryczne oraz system ogrzewania podłogowego.

Piece akumulacyjne

Są tak skonstruowane, żeby mogły akumulować ciepło. Dzięki temu pobierają prąd w tańszej taryfie G12 i oddają go w postaci ciepła w czasie, gdy obowiązuje droższa taryfa G11.

 

Piece akumulacyjne, nazywane inaczej ogrzewaczami akumulacyjnymi, dzielą się na urządzenia z dynamicznym i statycznym rozładowaniem. Ogrzewacze ze statycznym rozładowaniem są to masywne piece składające się z bloku akumulacyjnego, w którym umieszczona jest grzałka elektryczna, izolacji cieplnej i obudowy. Ogrzewacze z dynamicznym rozładowaniem są dodatkowo wyposażone w wentylator, który wymusza przepływ powietrza wewnątrz urządzenia.

 

Wadą wszystkich pieców akumulacyjnych jest ich duży ciężar. Dlatego decyzję o zakupie urządzenia warto podjąć już na etapie projektowania instalacji i przewidzieć wzmocnienie stropu w miejscu, gdzie ma ono stać.

Piec akumulacyjny
Piec akumulacyjny ogrzewa tylko to pomieszczenie, w którym jest umieszczony, zatem ogrzewanie tą metodą całego domu wymagałoby zamontowania w każdym pomieszczeniu oddzielnego urządzenia.

 

Piece są wyposażone w automatykę sterującą fazami ładowania (nagrzewania) i rozładowywania (oddawania ciepła do pomieszczenia). Można także regulować poziom naładowania.

Grzejniki elektryczne

W przeciwieństwie do pieców akumulacyjnych, nie mogą gromadzić ciepła. Nagrzane powietrze oddają bezpośrednio do pomieszczenia. Produkuje się dwa rodzaje grzejników elektrycznych: popularniejsze konwekcyjne oraz rzadziej stosowane promiennikowe.

 

Większość grzejników elektrycznych powoduje przypalanie kurzu na ich powierzchni. Są jednak modele niskotemperaturowe, w których zjawisko to nie występuje, zaleca się je zwłaszcza alergikom.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe przekazuje większość ciepła przez promieniowanie. Jest więc korzystne dla alergików, gdyż nie powoduje unoszenia kurzu. Do jego zalet należy także brak widocznych elementów grzejnych i łatwość utrzymania powierzchni grzejnej w czystości. Ponadto przy ogrzewaniu podłogowym nie dochodzi do przesuszania powietrza w pomieszczeniu.

 

W systemach elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego stosuje się kable, maty lub folie grzewcze. Kable i maty – do ogrzewania podłogowego, natomiast folie grzewcze – przede wszystkim do ogrzewania sufitowego lub ogrzewania podłogowego jako systemu dogrzewającego pomieszczenie.

Grzejnik konwekcyjny
 Grzejnik konwekcyjny (fot. Brabork)

Kable grzewcze układa się na podłożu i zalewa warstwą betonu. Pod wpływem przepływającego prądu kabel wydziela ciepło, które ogrzewa beton, a ten przekazuje je do pomieszczenia. Jeżeli warstwa betonu będzie odpowiednio gruba, otrzymamy ogrzewanie akumulacyjne, w którym akumulatorem ciepła będzie podłoga. Wystarczy wtedy nieznacznie podwyższyć temperaturę podłogi we wczesnych godzinach rannych (np. między godz. 4 a 6), w czasie obowiązywania taryfy G12. Dzięki temu zakumulowane ciepło będzie w ciągu dnia przekazywane do pomieszczenia.

Do kabli grzewczych stałej mocy stosuje się termostaty z czujnikiem powietrznym, czujnikiem temperatury podłoża albo współpracujące z obydwoma czujnikami jednocześnie. Automatyka do ogrzewania podłogowego może być bardzo rozbudowana, umożliwiając znaczne zaoszczędzenie energii, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania. Może to być np. programator temperatury z funkcją tzw. otwartego okna, czyli przewietrzania pomieszczenia bez podnoszenia temperatury podłogi, lub system prognozowania, czyli „uczenia się” przez komputer, kiedy uruchomić ogrzewanie, żeby osiągnąć w pomieszczeniu wymaganą temperaturę o określonej godzinie.

Kotły elektryczne

Kotły elektryczne nie ogrzewają bezpośrednio powietrza. Wytworzone w nich ciepło przekazywane jest wodzie, krążącej w instalacji c.o.

Grzejnik promiennikowy z granitu
 Grzejnik promiennikowy z granitu (fot. LVI)

Ogrzewanie za pomocą kotła elektrycznego warto zastosować, gdy przewidujemy w przyszłości możliwość podłączenia instalacji do sieci gazowej. Będziemy wtedy mieli gotową instalację centralnego ogrzewania.

 

Kotły elektryczne mogą współpracować z akumulatorem ciepła – zbiornikiem o dużej pojemności (co najmniej 200 l), w którym woda ogrzewana jest w czasie obowiązywania taryfy tańszej, a w ciągu dnia oddaje ciepło. Dzięki temu w dużo mniejszym stopniu możemy korzystać z taryfy G11 (lub w ogóle nie musimy z niej korzystać). Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że zbiornik akumulujący ciepło znacznie podwyższa koszty inwestycyjne. Ponadto z uwagi na jego dużą pojemność, czyli wielkość, musimy przewidzieć miejsce na lokalizację i sprawdzić, którędy będziemy mogli wnieść go do pomieszczenia.

 

Kocioł elektryczny może także wspomagać system ogrzewania kominkiem, tradycyjnym kotłem na paliwo stałe, pompą ciepła, kolektorem słonecznym. W chwili, gdy kominek lub kocioł przestają ogrzewać (co ma miejsce zazwyczaj nocą, czyli przy taryfie G12) automatyka uruchamia kocioł elektryczny. Również w czasie kilkudniowego wyjazdu domowników instalacja c.o. zostanie zabezpieczona przed zniszczeniem z powodu wychłodzenia (coraz częściej w weekend dostępna jest taryfa weekendowa, taka jak taryfa G12). W układzie z pompą ciepła kocioł elektryczny przejmuje grzanie w czasie silnych mrozów – wtedy praca pompy byłaby nieekonomiczna.

Jednożyłowy kabel grzewczy
Jednożyłowy kabel grzewczy musi być tak ułożony, żeby można było połączyć obydwa końce (a). Przy kablach dwużyłowych jest to obojętne (b)

Kotły elektryczne są zazwyczaj jednofunkcyjne. Mają wbudowany priorytet c.w.u. i mogą współpracować z zasobnikiem z wężownicą. Są także kotły, które nie mają możliwości ogrzewania ciepłej wody i dzięki mniej rozbudowanej elektronice są tańsze od standardowych kotłów z priorytetem c.w.u. – są wtedy wykorzystywane zwłaszcza jako alternatywne źródło ciepła do instalacji z kominkiem, pompą ciepła, kotłem na paliwo stałe itd.

 

W kotłach elektrycznych stosuje się kilka grzałek. Poprzez ich sekwencyjne włączanie moc wytwarzana przez kocioł dostosowywana jest do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Włączanie grzałek możemy uzależnić od temperatury wody powrotnej, temperatury w tzw. pomieszczeniu wiodącym lub temperatury zewnętrznej. Pracą kotła może sterować programator temperatury lub sterownik pogodowy, dostosowujący pracę kotła do warunków pogodowych.

 

Ciekawym rozwiązaniem są tzw. elektrodowe kotły grzewcze -. W kotłach tych nie ma grzałek elektrycznych. Wydzielanie ciepła następuje na skutek przepływu prądu elektrycznego przez wodę między dwiema elektrodami, która jest w ten sposób nagrzewana. Kotły te wykonywane są na zamówienie – producentowi należy dostarczyć próbkę wody, którą później zostanie napełniona instalacja grzewcza.

Iwona Małkowska

 

aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.
polecane produkty i technologie

Grzejniki stalowe płytowe Perfexim

Czeka Cię montaż grzejników i nie wiesz, na które się zdecydować? Perfexim prezentuje grzejniki stalowe płytowe PERFEKT przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, użyteczności publicznej i usługowych o normalnej wilgotności powietrza, w których nie występuje oddziaływanie środków korozyjnych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".