Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / ABC

Ogrzewanie wodne - podstawowe informacje

Artykuł na: 4-5 minut

Rury grzewcze do ogrzewania wodnego wytwarza się najczęściej z tworzywa sztucznego – polipropylenu PP-R (PP typ 3), polibutylenu PB lub usieciowanego polietylenu o wysokiej gęstości (PEX-HD). Mają średnicę zewnętrzną 16 lub 17 mm, rzadziej 20 mm. Odznaczają się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na starzenie cieplne i korozję materiałową. Ich trwałość oblicza się na co najmniej pół wieku.

 

Rur się nie łączy. Każdy odcinek stanowi jednolity obwód grzewczy (pętlę), połączony z zasilającym i powrotnym przewodem instalacji grzewczej. Różni producenci podają dla swoich wyrobów maksymalną długość pętli. Przewody powinny być szczelne dyfuzyjnie. Oznacza to, że nie mogą przepuszczać tlenu, który mógłby przenikać z otoczenia. Dlatego mają zewnętrzną powłokę ze specjalnego tworzywa lub aluminium albo odpowiednią warstwę wewnątrz. (rysunek okok)

 

Zazwyczaj do ogrzania nie wystarcza jedna pętla grzewcza. Przy średnim zagęszczeniu przewodów typowa maksymalna długość ledwie wystarcza na pomieszczenie o powierzchni 20 m2. Dlatego strumień wody z kotła czy innego źródła ciepła trzeba rozgałęzić na kilka obwodów. Służy do tego rozdzielacz. Wyglądem przypomina odcinek grubszej rury, zwykle mosiężnej, z szeregiem krótkich cieńszych rurek bocznych (króćców), na których lub w których zaciska się końce przewodów grzejnych.

W rzeczywistości budowa tego elementu jest bardziej złożona. Umożliwia m.in. zestawianie rozdzielaczy z różną liczbą króćców. Do każdej pętli grzewczej potrzebne są dwa rozdzielacze: zasilający i powrotny. Umieszcza się je w szafkach wbudowanych w ścianę. Woda doprowadzana do przewodów ogrzewania podłogowego nie może mieć temperatury wyższej niż 55°C. Taka może opuszczać urządzenie grzejne – pompę ciepła, odpowiednio wyregulowany kocioł gazowy.

Są jednak źródła, których automatyka takiego ograniczenia nie zapewnia. Ponadto w budynku mogą być odbiorniki ciepła, np. grzejniki punktowe we wspólnej instalacji, wymagające wody o temperaturze wyższej. W takim przypadku wodę do ogrzewania podłogowego chłodzi się przy użyciu układu mieszającego. Jest on sterowany zazwyczaj przez czujnik pogodowy i programowany zegar nastawny. Przy niewielkich ogrzewanych powierzchniach (do 80 m2) może on być zblokowany z rozdzielaczem.

 

Izolacja cieplna, umieszczona pod płytą grzejną, jest nieodzowna w każdej konstrukcji podłogi ogrzewanej. Chroni przed ucieczką ciepła do stropu. Ma postać rozwijanej maty lub płyt ze styropianu, twardej pianki poliuretanowej albo kombinacji tych materiałów.

 

W trakcie wylewania płyty podkładu izolacja cieplna mogłaby ulec uszkodzeniu. Chroni ją przed tym specjalna folia rastrowa, aluminiowa lub polietylenowa. Bywa fabrycznie naklejona na płyty czy maty izolacyjne. Nazwa bierze się stąd, że jest na niej nadrukowana siatka linii (raster), ułatwiająca właściwe układanie rur.

 

Przed wylaniem płyty betonowej (podkładu) przy ścianach i innych elementach pionowych trzeba ułożyć taśmę elastyczną, najczęściej ze spienionego polietylenu. To tzw. taśma brzegowa. Ma zwykle grubość niespełna 1 cm, wysokość 15 cm. Spełnia kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim powoduje, że płyta grzejna nie styka się bezpośrednio ze ścianami, ewentualnie słupami, rurami. Ten odstęp nazywa się obwodową szczeliną dylatacyjną.

Wypełniająca ją taśma przejmuje skutki cieplnego rozszerzania i kurczenia się dużych betonowych płyt grzejnych. Są one bowiem od podłoża konstrukcyjnego oddzielone izolacją cieplną, mają więc pełną swobodę przemieszczania się (tzw. podłoga pływająca). Przy powierzchniach przekraczających 40 m2 płyty grzejne dzieli się na mniejsze pola, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu rozszerzaniu.

W szczelinach dylatacyjnych również umieszcza się tę taśmę. Ponadto cieplnie i akustycznie odizolowuje ona podłogę od ścian. Jej szerokość jest większa niż standardowa łączna grubość warstw podłogowych. Ten nadmiar odcina się po ułożeniu posadzki.

 

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Grupa Vasco łączy się z firmą Arbonia, szwajcarskim producentem instalacji budowlanych
Grupa Vasco łączy się z firmą Arbonia, szwajcarskim producentem instalacji budowlanych 16 maja 2018 r. Grupa Vasco połączyła się z firmą Arbonia, szwajcarskim producentem instalacji budowlanych. W ramach Arbonia AG, spółki ...
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży
Regulator temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi już w sprzedaży ELEKTRA OWD5 WiFi to dotykowy, programowalny, elektroniczny regulator temperatury wyposażony w WiFi. Przeznaczony jest do sterowania instalacją ...
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA
Przenośne maty grzejne ELEKTRA MMV od ELEKTRA Maty grzejne ELEKTRA MMV to przenośne, specjalistyczne urządzenia grzejne pozwalające na natychmiastowe, wielokrotne użycie.
topowe produkty

Ogrzewanie płaszczyznowe na bazie systemu Radopress

Firma Pipelife oferuje nowoczesny system instalacyjny o nazwie RADOPRESS. Może on służyć do budowy ogrzewania podłogowego, instalacji grzewczych, przesyłu zimnej i ciepłej wody wodociągowej, instalacji chłodniczych oraz przemysłowych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze