Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Czy stosować ogrzewanie podłogowe?

Systemy wodnego ogrzewania podłogowego doskonale sprawdzają się we współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła czy kolektory słoneczne).

Nowoczesny dom bez ogrzewania podłogowego aż trudno sobie wyobrazić. Dlaczego? Z wielu powodów: ten rodzaj ogrzewania zapewnia najwłaściwszy pod względem fizjologii ludzkiego organizmu pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach (temperatura w płaszczyźnie poziomej jest stała, nie występują strefy przegrzania), elementy grzejne są niewidoczne, coraz lepsza jakość materiałów i wyższy poziom firm wykonawczych gwarantują trwałość i niezawodność systemu.

Ogrzewanie podłogowe
 (fot. Purmo)

Ogrzewanie podłogowe jest tak zwanym ogrzewaniem niskotemperaturowym, (temperatura podłogi nie przekracza 26°C w pokojach i 34°C w łazienkach i przedpokojach), dlatego może pełnić rolę podstawowego i jedynego systemu grzewczego tylko w domach dobrze ocieplonych – energooszczędnych.

W domach jednorodzinnych ogrzewanie podłogowe częściej stosuje się w układach mieszanych. Na parterze w salonie, jadalni, kuchni oraz w łazienkach montuje się ogrzewanie podłogowe, a w pozostałych pomieszczeniach (sypialniach) - instaluje się tradycyjne grzejniki. Ogrzewanie podłogowe i grzejniki połączone są wówczas w jednej instalacji, zasilanej z tego samego kotła. Kocioł podgrzewa wodę do temperatury wymaganej dla grzejników, a chłodniejszą wodę, dobrą do zasilania ogrzewania podłogowego, uzyskuje się za pomocą układów mieszających.

Koszty inwestycyjne ogrzewania podłogowego wodnego są około 30-40% wyższe niż koszty instalacji z grzejnikami. Ponosimy za to niższe koszty eksploatacyjne, gdyż system zużywa mniej energii do wytworzenia warunków komfortu cieplnego. Jeśli jeszcze zamiast tradycyjne-go kotła zastosujemy kocioł kondensacyjny, albo inne nowoczesne źródło ciepła, np. pompę ciepła, oszczędności wydatków na ogrzewanie będą jeszcze większe.

Z kolei ogrzewanie podłogowe elektryczne, w porównaniu z tradycyjnym systemem z grzejnikami czy z wodnym ogrzewaniem podłogowym, pod względem inwestycyjnym jest zdecydowanie najtańsze. Wydatki sprowadzają się do kosztu kabli i termoregulatorów. Nie jest potrzebny kocioł, pomieszczenie na niego, ani komin. Niestety, koszty eksploatacyjne są dość wysokie, gdyż wciąż prąd elektryczny jest jednym z najdroższych nośników energii.

Trzeba też pamiętać, że posadzka jaką przykryjemy ogrzewanie podłogowe musi dobrze przewodzić ciepło, aby nie stanowiła niepotrzebnej izolacji termicznej. Najlepiej nadają się więc posadzki ceramiczne lub kamienne (gres, terakota, marmur, granit).

Do wykończenia podłogi można użyć drewna, ale parkiet czy mozaika nie może być zbyt gruba, musi też być dobrze wysuszona. Ciepłą podłogę można też przykryć wykładziną lub dywanem, ale tylko jeśli są oznaczone specjalnym symbolem.

aktualizacja: 2012-03-15

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Oczywiście,że stosować. Przemawia za tym ekonomia,wygoda i estetyka.Płyta grzejna w podłodze jest akumulatorem energii odpowiedzialnym za stabilizację temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu...

Gość florek

30 Gru 2010, 12:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term Firma Vario Term wypuściła na rynek nową linię zaworów RTL. Zamontowane zawory RTL zapewniają odpowiednią temperaturę wody, dzięki czemu ...
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach AURATON 200 TRA to zestaw elektronicznej głowicy i regulatora stworzony do precyzyjnej i efektywnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. ...
Aplikacja Ensto HEATEK
Aplikacja Ensto HEATEK Aplikacja Ensto HEATEK pozwala każdemu, niezależnie od posiadanej wiedzy technicznej, na dobór odpowiedniego ogrzewania elektrycznego do swojego ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze