Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Wybieramy grzejnik i jego miejsce w domu

To, jakie grzejniki wybierzemy, zależy w dużej mierze od tego, jaka jest lub będzie instalacja grzewcza w naszym domu.

Do instalacji typu otwartego, zwykle współpracujących z kotłem na paliwa stałe, a które powszechnie stosowane były w starych budynkach, nadal najlepiej nadają się nowoczesne żeliwne grzejniki członowe, oferowane dzisiaj w różnych kształtach i kolorach. Mają one dużą bezwładność cieplną, dlatego wolno reagują na zmiany temperatury wody w instalacji. Są odporne na korozję, działanie wysokiej temperatury i zmiany ciśnienia w instalacji.

Do instalacji typu zamkniętego, gdzie obieg wody wymusza pompa, a średnice rur są mniejsze, można zamontować praktycznie każdy rodzaj grzejników. W tym przypadku warto jednak zainwestować w nowoczesne grzejniki o małej pojemności wodnej, szybko reagujące na zmiany temperatury czynnika grzewczego. Takie cechy mają stalowe grzejniki płytowe czy konwektory.

Przy wybieraniu grzejników nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego wykonana jest instalacja c.o. Uwaga ta dotyczy przede wszystkim grzejników aluminiowych – nie zaleca się łączenia ich w jednej instalacji z rurami lub innymi elementami (np. wymiennikiem ciepła czy innymi grzejnikami) wykonanymi z miedzi. Powoduje to bowiem przyspieszoną korozję elektrochemiczną. Grzejniki stalowe, żeliwne i miedziane mogą pracować w każdej instalacji, zarówno z tworzyw sztucznych, miedzi czy stali. Trzeba jednak pamiętać, że w miejscach łączenia miedzi z innymi materiałami, powinno się stosować przekładki dielektryczne.

Na wybór grzejników wpływ mają też parametry instalacji. Producenci podają moc grzejników dla określonych parametrów (temperatury wody zasilającej, temperatury wody powrotnej oraz wewnętrznej temperatury pomieszczenia), np. 70/55/20°C. Jeśli w naszej instalacji parametry te mają inna wartość, wówczas obliczoną wcześniej moc grzejników trzeba przeliczyć za pomocą współczynników korekcyjnych i dopiero wówczas wybierać grzejnik z katalogu.

Moc grzejników

Grzejnik 
Powierzchnie zewnętrzne grzejników stalowych pokrywa się lakierem proszkowym wypalanym piecowo (fot. Instal-Projekt)

Jeśli chcemy mieć pewność, że grzejniki, które zainstalujemy w domu, zapewnią oczekiwany komfort cieplny, powinniśmy zlecić wykonanie projektu instalacji centralnego ogrzewania. W projekcie uwzględnione będą wszystkie parametry, które wpływają na straty ciepła w pomieszczeniu, a więc i na moc grzejników. Grzejniki nie będą miały ani zbyt małej, ani zbyt dużej mocy.

Często jednak, zwykle podczas modernizacji starych instalacji, grzejniki dobiera się bez projektu. Aby dobrać szacunkowo moc grzejnika, trzeba obliczyć orientacyjne zapotrzebowanie na ciepło w domu. Przyjmuje się zapotrzebowanie na ciepło (dla pomieszczeń o wys. 2,5 m):

 • 60-70 W/m2 dla domów nowych dobrze ocieplonych o współczynniku przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne U około 0,3 W/m2K,
 • 90-110 W/m2 dla domów o współczynniku U około 0,7 W/m2K,
 • 130-200 W/m2 dla domów o współczynniku U powyżej 1 W/m2K.
Po pomnożeniu odpowiednich parametrów przez powierzchnię poszczególnych pokoi, otrzymamy przybliżone zapotrzebowanie na ciepło. Dobierając moc grzejników trzeba dodatkowo uwzględnić położenie pomieszczeń. Dla pokoju usytuowanego w szczycie budynku (mającego co najmniej dwie przegrody zewnętrzne) powinno się wybrać grzejnik większej mocy niż dla pokoju z jedną przegrodą. Dla pomieszczeń na parterze należy zwiększyć moc grzejników o około 10%.

Pod oknem i na froncie

Grzejniki powinno się umieszczać na ścianach zewnętrznych, najlepiej pod oknami. Długość grzejnika powinna być zbliżona do szerokości okna. Napływające przez okno zimne powietrze, zostaje bezpośrednio ogrzane przez grzejnik i po pomieszczeniu krąży już jako ciepłe. Jeśli umieścimy grzejniki na ścianie wewnętrznej, wówczas w pomieszczeniu będzie mniej korzystny rozkład temperatury, nastąpi nadmierne wychłodzenie w pobliżu ścian zewnętrznych. Warunkiem prawidłowej pracy grzejnika jest pozostawienie 10-centymetrowej odległości między górną krawędzią grzejnika a parapetem oraz dolną krawędzią a podłogą.

Nad grzejnikami powinien być zamontowany parapet lub półka, gdyż strumień ogrzanego powietrza jest kierowany wówczas do środka pomieszczenia. Zabudowanie lub zasłonięcie grzejników powoduje natomiast skierowanie strumienia ogrzanego powietrza na okno, a nie do pomieszczenia.

Gdy jednak przewidzimy dla grzejników również funkcję dekoracyjną, można rządzić się innymi zasadami. Najmniej kłopotliwe będą tu grzejniki elektryczne, ale i z tymi na wodę można sobie poradzić, gdy poprawnie zostanie wykonany projekt instalacji grzewczej naszego domu.

aktualizacja: 2008-06-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdziwe - ba nawet o prawdę się nie ociera. To, że w stopy cieplej to może taka przenośna bo jak chodzi się po podłodze na boso to idzie odczuć, że podłoga grzeje. Z resztą widzę ...

mhtyl

21 Sie 2014, 14:39

Żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdziwe - ba nawet o prawdę się nie ociera.

bajbaga

21 Sie 2014, 14:20

Z podłogówką w stópki cieplej. Ale chyba tak się pomieszczenie nie dogrzeje jak z tradycyjnymi kaloryferami.

lamironi

21 Sie 2014, 13:00

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term Firma Vario Term wypuściła na rynek nową linię zaworów RTL. Zamontowane zawory RTL zapewniają odpowiednią temperaturę wody, dzięki czemu ...
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach AURATON 200 TRA to zestaw elektronicznej głowicy i regulatora stworzony do precyzyjnej i efektywnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. ...
Aplikacja Ensto HEATEK
Aplikacja Ensto HEATEK Aplikacja Ensto HEATEK pozwala każdemu, niezależnie od posiadanej wiedzy technicznej, na dobór odpowiedniego ogrzewania elektrycznego do swojego ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze