Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Grzejniki elektryczne

Artykuł na: 4-5 minut
Grzejniki elektryczne mogą być podstawowym sposobem ogrzewania domu, ale częściej stosuje się je jako uzupełnienie systemu c.o . Zależnie od budowy mogą oddawać ciepło przez promieniowanie lub konwekcję.
Grzejnik elektryczny - aranżacja
Jeśli ogrzewanie elektryczne ma być podstawowym systemem grzewczym w domu, dobór grzejników lepiej zlecić projektantowi z uprawnieniami (fot. Brabork)

W łazience można stosować tylko te grzejniki elektryczne, które przystosowane są do pracy w tym pomieszczeniu, czyli mają szczelną obudowę oraz tzw. podwójną izolację.

 

Grzejniki elektryczne mają rozmiary zbliżone do grzejników centralnego ogrzewania. Mogą być przystosowane do powieszenia na ścianie. Podłącza się je do sieci elektrycznej przez puszkę instalacyjną. Nieliczne mają wtyczkę, którą trzeba podłączyć do gniazda elektrycznego. Ten rodzaj grzejników służy do stałego ogrzewania łazienek. Większość producentów sprzedaje wraz z grzejnikami kompletne systemy montażowe.

 

Inny typ grzejników to modele przenośne. Zwykle wyposażone są w nóżki lub kółka. Moc takich grzejników jest zwykle stopniowana. Kupując grzejnik nie musimy znać dokładnego zapotrzebowania na ciepło, gdyż jego moc można dostosować do aktualnych potrzeb i używać w dowolnym miejscu domu.

Grzejniki elektryczne
wyposażone są w termostat , dzięki któremu w pomieszczeniu utrzymywana jest żądana temperatura. Zakres temperatury jaką można ustawić na grzejniku to od 5°C do 30°C. Najprostsze termostaty, bimetaliczne, pozwalają utrzymać temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością 2-3°C.

Termostaty cieczowe są dokładniejsze, ograniczają wahania temperatury do około 1°C. Cykl pracy, czyli czas pomiędzy kolejnymi włączeniami grzejnika, wynosi 10-20 minut. Jednak najlepszy komfort cieplny pozwalają uzyskać termostaty elektroniczne. Można na nich ustawić temperaturę z dokładnością do 0,1-0,5°C. Grzejniki z takim termostatem włączają się co kilkadziesiąt sekund.

 

Niektóre modele grzejników mają jeszcze inne dodatkowe funkcje: szybkie dogrzewanie (np. przed kąpielą) – urządzenie pracuje z pełną mocą, a po upływie czasu ustawionego na minutniku redukuje moc do określonej wartości (np. 1000 W) i utrzymuje temperaturę ustawioną na termostacie, programator dobowy – można zaprogramować działanie grzejnika tylko w określonym czasie w ciągu doby oraz zdalne sterowanie.  

Grzejnik elektryczny - aranżacja
Grzejniki elektryczne mogą także pełnić funkcję ozdobną (fot. Bursa) 

Moc urządzeń elektrycznych odpowiada zapotrzebowaniu na ciepło w jednym pomieszczeniu. Dla łazienek wewnętrzna temperatura obliczeniowa wynosi +25°C, czyli o 5°C więcej niż dla innych pomieszczeń mieszkalnych. Moc grzejnika przeznaczonego do łazienki powinna więc być większa. Przyjmuje się do 130 W/m2 (przy wysokości pomieszczenia 2,7 m).

 

Moc grzejników dostępnych na rynku to:

 • konwektory z naturalnym obiegiem powietrza – 400-3000 W,
 • konwektory z wymuszonym obiegiem powietrza, termowentylatory – 500-2000 W,
 • promieniujące płyty grzejne, promienniki kwarcowe – 300-6000W,
 • grzejniki olejowe – 600-2500 W,
 • suszarki elektryczne – 50-200 W.
W katalogach niektórych producentów można znaleźć uproszczone metody doboru grzejników. Na ich podstawie można samodzielnie określić potrzebną moc urządzeń. Jeśli jednak ogrzewanie elektryczne ma być podstawowym systemem grzewczym w domu, dobór grzejników lepiej zlecić projektantowi z uprawnieniami.

 

Grzejniki elektryczne mają wiele zalet. Łatwo je zamontować, szybko nagrzewają pomieszczenia (poza olejowymi i marmurowymi), są bezpieczne i proste w obsłudze. Mają sprawność sięgającą 100%. Niemal cała dostarczana energia elektryczna zamieniana jest w ciepło. Również koszt samych urządzeń nie jest zbyt wysoki. W znacznym stopniu powyższe zalety rekompensują główną wadę ogrzewania elektrycznego, jakim są wysokie koszty eksploatacyjne.

 

aktualizacja: 2009-10-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ostatnio kupiłem grzejniki konwektorowe. Zdecydowałem sie na nie ponieważ po prostu najbardziej mi się podobały, nie mają żadnych kratek itp. a w końcu grzejnik wisi mi na ścianie i jest stałym elementem mojego mieszkania. Sezon grzewczy właśnie się zaczął i przyznam że jestem ...

uuru

05 Lis 2010, 10:23

Czy ktoś już ma grzejniki konwektorowe w domu i jak to się sprawdza (efekt cieplny i koszty?)

Gość mako

06 Kwi 2009, 16:55

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.
Grupa podmieszania marki Taconova - efektywna regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb
Grupa podmieszania marki Taconova - efektywna regulacja dostosowana do indywidualnych potrzeb Prefabrykowane grupy podmieszania marki Taconova mogą pełnić funkcję termostatycznie sterowanej regulacji o stałej wartości w systemach ...
Niskie grzejniki Convector serii PREMIUM
Niskie grzejniki Convector serii PREMIUM W nowoczesnych wnętrzach z dużymi oknami czy przeszklonymi ścianami warto rozważyć montaż niskich grzejników, które wkomponują się ...
topowe produkty

Ogrzewanie płaszczyznowe na bazie systemu Radopress

Firma Pipelife oferuje nowoczesny system instalacyjny o nazwie RADOPRESS. Może on służyć do budowy ogrzewania podłogowego, instalacji grzewczych, przesyłu zimnej i ciepłej wody wodociągowej, instalacji chłodniczych oraz przemysłowych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze