Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / ABC

Ograniczenia w stosowaniu ogrzewania podłogowego

Nie w każdym domu ogrzewanie podłogowe można zastosować jako podstawowe i jedyne źródło ciepła. Jest to możliwe tylko w domach dobrze zaizolowanych termicznie – energooszczędnych. Jeśli w domu straty ciepła przez ściany zewnętrzne, podłogę dach, czy wentylację są zbyt duże, samo ogrzewanie podłogowe nie zapewni wymaganej temperatury w pomieszczeniach.

W domach, które spełniają obowiązujące obecnie normy cieplne, takich problemów raczej nie ma. Jeśli straty ciepła w domu są większe, oprócz ogrzewania podłogowego, trzeba zainstalować dodatkowe elementy grzejne. System ogrzewania podłogowego trzeba przewidzieć w projekcie budowlanym domu.

Elementów grzejnych nie można układać na całej powierzchni podłogi. W łazience nie montuje się ich pod wanną, brodzikiem czy miską ustępową. W pozostałych pomieszczeniach – pod szafami oraz innymi meblami ustawianymi bezpośrednio na podłodze lub, gdy ich nóżki mają mniej niż 5 cm.

Ograniczenie to powoduje, że w pomieszczeniach, w których znaczną część podłogi zajmują meble, np. w sypialniach, często konieczne jest stosowanie dodatkowych źródeł ciepła. Z tych samych powodów, gdy mamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe, nie zawsze możliwe są zmiany ustawienia mebli i innych elementów wyposażenia.

Do wad ogrzewania podłogowego można zaliczyć również ograniczenia dotyczące materiałów stosowanych do wykończenia podłogi.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Otulina Armaflex Ultima firmy Armacell - bezpieczeństwo ogniowe w parze z ekologią
Otulina Armaflex Ultima firmy Armacell - bezpieczeństwo ogniowe w parze z ekologią Armaflex Ultima firmy Armacell jest elastyczną izolacją powstałą na bazie spienionego kauczuku syntetycznego. W odróżnieniu od tradycyjnych ...
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term
Nowa linia zaworów RTL firmy Vario Term Firma Vario Term wypuściła na rynek nową linię zaworów RTL. Zamontowane zawory RTL zapewniają odpowiednią temperaturę wody, dzięki czemu ...
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach
AURATON 200 TRA - zestaw do regulacji temperatury w pomieszczeniach AURATON 200 TRA to zestaw elektronicznej głowicy i regulatora stworzony do precyzyjnej i efektywnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. ...
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze