Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Elektryczne ogrzewanie podłogowe najlepsze dla alergika - Elektra

W ostatnich latach można zaobserwować coraz większą liczbę osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia alergiczne. Zdecydowanie największy wpływ na szerzenie się chorób alergicznych ma zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Jeśli którykolwiek z członków naszej rodziny cierpi z powodu alergii, to można temu zapobiegać podejmując decyzję o wyborze właściwego systemu ogrzewczego przy budowie domu czy zakupie mieszkania. W porównaniu z tradycyjnymi systemami elektryczne ogrzewanie podłogowe może i powinno być stosowane przez osoby cierpiące na alergie. Nasuwa się pytanie – dlaczego akurat podłogowe? i dlaczego elektryczne?

elektra_podlogowe1_250

Śpieszę z odpowiedzią: elektryczne ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem płaszczyznowym. Oznacza to, że realizowane jest na dużej powierzchni, ale z niską temperaturą, co w porównaniu z grzejnikami konwekcyjnymi nie powoduje unoszenia się kurzu – istotnego czynnika alergicznego.

W tym wypadku nie występuje zjawisko konwekcji – pionowego ruchu powietrza spowodowanego różnicą temperatur pomiędzy elementem grzejnym a otoczeniem. Temperatura powierzchni podłogi w wypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 26-28°C, dla porównania temperatura grzejnika osiąga nawet 60°C.

Ma to swoje uzasadnienie, gdyż grzejniki mając mniejszą powierzchnię oddawania ciepła muszą sprostać nagrzaniu określonej ilości powietrza w pomieszczeniu. Niska temperatura powierzchni grzejnej będzie powodować mniejsze wysuszanie powietrza, a im jest ono wilgotniejsze, tym mniej kurzu i pyłków unosi się w naszym mieszkaniu.

Z wilgotnością powietrza związane jest jeszcze jedno zjawisko – elektryzowanie się ubrań, sprzętów, cząsteczek kurzu. Wiadomo, że im bardziej sucho, tym łatwiej naelektryzować się. Również w tym wypadku elektryczne ogrzewanie podłogowe ma przewagę nad tradycyjnymi systemami grzejnymi.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne ma jeszcze jedną przewagę nad ogrzewaniem olejowym, gazowym czy kominkowym – korzysta z najczystszej energii, nie przyczyniając się do dalszego zanieczyszczania środowiska. Poruszając temat alergii trzeba również powiedzieć o wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Może ona być doskonałym uzupełnieniem systemu ogrzewania podłogowego w walce z alergiami.

Urządzenia wentylacyjne wyposażone są w specjalne zestawy filtrów klasy EU 7, które zapobiegają wnikaniu alergenów z zewnątrz do pomieszczeń. Utrzymywanie powietrza czystego i o odpowiedniej wilgotności pomoże nam zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii, a korzystanie z czystej ekologicznie energii elektrycznej uchroni przyszłe pokolenia przed plagą chorób o podłożu alergicznym.

Nowość

Nowe maty ELEKTRA WoodTec1TM o mocy 60W/m² i WoodTec2TM o mocy 70W/m² w prostej linii wywodzą się z tradycyjnych mat do ogrzewania podłogowego. Składają się z ultra cienkiego przewodu grzejnego rozpiętego na siatce z włókna szklanego.

ELEKTRA ELEKTRA
WoodTec1TM WoodTec2TM

Maty WoodTecTM są zdecydowanie cieńsze. Specjaliści Elektry zdecydowali się na wydzielenie zewnętrznego ekranu w postaci folii aluminiowej, do której przewód grzejny wraz z siatką jest przymocowany. Zabieg ten pozwolił nie tylko odchudzić matę, która ma grubość 1,5mm, ale dzięki folii ciepło jest rozkładane na większej powierzchni i łatwiej przenika przez laminat i deskę warstwową.

Decydując się na system ELEKTRA WoodTecTM możemy wybrać maty zasilane jednostronnie - łatwiejsze do ułożenia, jednak nieznacznie grubsze (ok. 2,8mm grubości). W matach zasilanych dwustronnie obydwa końce przewodów „zimnych” muszą zostać podłączone do jednego punktu zasilającego.

Maty WoodTecTM układamy folią skierowaną ku górze, na warstwie wyrównującej pianki do paneli, bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym. W razie potrzeby możemy matę dopasować do kształtu pomieszczenia. W tym celu powinniśmy ją odpowiednio wyprofilować. Sterowanie temperaturą odbywa się za pomocą dedykowanych regulatorów np.: ELEKTRA OCC2.

Arkadiusz Kaliszczuk
 
ELEKTRA
ul. Marynarska 14
02-674 Warszawa
tel. 022 843 32 82
faks 022 843 47 52

 

aktualizacja: 2014-05-14
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze