Budujemy Dom

Podłogowe ogrzewanie elektryczne - podstawowe informacje

Artykuł na: 6-9 minut

Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że zapewnia w pomieszczeniach równomierny rozkład temperatury. Dodatkowo chodzenie po ciepłej podłodze jest przyjemne, szczególnie w chłodniejsze dni, których w naszym klimacie nie brakuje. Nic dziwnego, że podłogówka zdobywa coraz więcej zwolenników.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne - podstawowe informacje

Ogrzewanie podłogowe można zrealizować na dwa sposoby. W wariancie wodnym ogrzana przez kocioł lub pompę ciepła woda trafia do rurociągu ułożonego w warstwie jastrychu w podłodze, przekazując ciepło do pomieszczenia. W systemie elektrycznym umieszczone w podłodze przewody lub maty nagrzewają się podczas przepływu prądu elektrycznego.

 

Pierwszy rodzaj montuje się zazwyczaj w nowych domach, w których źródłem ciepła jest kocioł bądź pompa ciepła. Ogrzewanie elektryczne, którym bliżej zajmiemy się w tym artykule, instaluje się natomiast najczęściej w remontowanych budynkach lub tylko w wybranych pomieszczeniach – jako uzupełnienie klasycznej instalacji grzewczej.

Schemat elektrycznego ogrzewania podłogowego.
Schemat elektrycznego ogrzewania podłogowego.

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE - PRAWIE SAME ZALETY

Zastosowanie ogrzewania podłogowego niesie ze sobą wiele korzyści. Największą zaletą jest to, że system podłogowy zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Ciepło trafiające do obiegu spod stóp jest też odczuwane przez ludzi w najbardziej komfortowy sposób. Najkorzystniej bowiem, gdy wyższa temperatura jest przy podłodze, a niższa na poziomie głowy.

 

To nie jedyne zalety. W odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, ogrzewanie podłogowe przekazuje większość ciepła przez promieniowanie. Dzięki temu nie powstaje ruch powietrza, co eliminuje zjawiska unoszenia się kurzu. To z pewnością dobre rozwiązanie dla alergików. Nie bez znaczenia jest fakt, że brak grzejników ułatwia aranżację pomieszczeń. Choć z drugiej strony system podłogowy uniemożliwia zastawienie meblami zbyt dużej części posadzki. Innym ograniczeniem jest to, że podłogi nie można wykończyć w dowolny sposób (patrz ramka na następnej stronie).

 

Należy też wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe charakteryzuje duża bezwładność cieplna. Wynika to z tego, że kilkucentymetrowa warstwa jastrychu w podłodze akumuluje ciepło, a czas jego nagrzewania i stygnięcia jest długi, dlatego podłogówką trudniej jest sterować. Oznacza to kłopoty z okresowym obniżeniem temperatury we wnętrzach, np. pod nieobecność domowników lub w nocy (choć problem ten dotyczy bardziej ogrzewania wodnego).

Podczas montażu mat grzewczych można rozcinać siatkę w miejscach, w których nie ma przewodu grzewczego
Podczas montażu mat grzewczych można rozcinać siatkę w miejscach, w których nie ma przewodu grzewczego. Pozwala to na dowolne układanie maty na posadzce. (fot. Zamel)

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE - DOBRY PROJEKT

Prawidłowe działanie ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależy od dobrze wykonanego projektu. Wszelkie zmiany na etapie eksploatacji wiązać się bowiem będą z kuciem podłogi, a więc poważnym remontem. Czyli zupełnie inaczej niż w systemie grzejnikowym, w którym modyfikacje są stosunkowo proste – w sytuacji, gdy w jakimś pomieszczeniu będzie za zimno, wystarczy po prostu podnieść temperaturę wody grzewczej lub zamontować większy grzejnik.

 

Najlepiej więc wykonanie dokumentacji zlecić doświadczonemu fachowcowi, który uwzględni zapotrzebowanie cieplne budynku oraz parametry techniczne zastosowanych materiałów instalacyjnych. Projekt przyda się też w przypadku ewentualnych awarii.

Termostat - element instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego
Ważnym elementem instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jest termostat, umożliwiający sterowanie systemem. (fot. Luxbud)

KIEDY I JAK MONTOWAĆ ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE?

Ogrzewanie podłogowe najwygodniej zaplanować już na etapie projektowania domu, gdy zapadają decyzje o rozmieszczeniu rozmaitych instalacji i sposobie wykończenia podłóg. Elektryczna podłogówka nie jest jednak tak skomplikowana jak jej wodny odpowiednik, dlatego często wykonywana jest podczas remontów. W tym przypadku nie trzeba bowiem ingerować w istniejący system grzewczy, a jedyną niedogodnością jest zdemontowanie posadzki.

 

W zależności od tego, na jakim etapie wykonuje się ogrzewanie, instalację można zrealizować na dwa sposoby. W nowym domu najczęściej układa się pętle z przewodu grzewczego, natomiast podczas remontu – cieńsze przewody, maty grzejne lub folie.

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE - ETAPY UKŁADANIA MAT GRZEWCZYCH

Układanie mat grzewczych - etap 1.
Układanie mat grzewczych - etap 2.
Układanie mat grzewczych - etap 3.
Układanie mat grzewczych - etap 4.
(fot. Luxbud)

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE - PĘTLE Z PRZEWODU GRZEWCZEGO

Ten klasyczny, tańszy sposób, polega na ułożeniu pętli z przewodu grzewczego w jastrychu. Prace prowadzi się najczęściej po wykonaniu instalacji elektrycznej, wodnej i sanitarnej i po zakończeniu wewnętrznych robót tynkarskich. Podłoże powinno być równe, oczyszczone i suche. Niezbędna jest izolacja cieplna – w przypadku podłóg na gruncie powinna mieć ona grubość 15–20 cm, na stropie pomiędzy kondygnacjami ogrzewanymi wystarczy 3–5 cm. Wzdłuż całego obrysu płyty grzewczej mocuje się taśmę izolacyjną, gdyż przy ścianach i innych elementach konstrukcyjnych należy pozostawić szczeliny szerokości 1,5–2 cm. Dzięki nim jastrych będzie miał możliwość swobodnego kurczenia i rozszerzania się przy zmianach temperatury.

 

Przewody grzewcze układa się w pętli i mocuje do podłoża specjalną taśmą montażową. Odległości pomiędzy równoległymi odcinkami kabla powinny wynosić 5–15 cm.

 

Do wyboru są dwa rodzaje przewodów:

  • zwykłe (stałooporowe) – są włączane i wyłączane przez regulator z termostatem, grzeją zawsze z pełną mocą. Nie należy ich układać pod dywanami, meblami i w innych miejscach, w których odbiór ciepła jest utrudniony, ponieważ mogą nadmiernie rozgrzać podłogę i ulec uszkodzeniu;

     

  • samoregulujące– przeważnie także uruchamiane są przez termostat, ale grzeją tym mocniej, im niższa jest temperatura w otoczeniu kabla. Kosztują więcej od stałooporowych, ale w tym wariancie nie ma ryzyka przegrzania podłogi. Poza tym umożliwiają lepsze dopasowanie ilości oddawanego ciepła w zależności od potrzeb.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - wizualizacja
Średni koszt wykonania instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego wynosi 130–200 zł/m². (fot. Danfoss (Devi))

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE - CIENKIE PRZEWODY, MATY I FOLIE

To propozycja droższa, ale idealna dla tych, którzy chcą ograniczyć prace montażowe do minimum. Wariant ten jest stosowany również chętnie w systemach ogrzewania strefowego, np. jako uzupełnienie grzejników. Cieńsze od standardowych przewody umieszcza się w warstwie kleju do płytek lub układa pod panelami podłogowymi.

 

Podobnie montuje się maty grzewcze, czyli siatki z tworzywa sztucznego z wplecionymi przewodami, o grubości ok. 2 mm. Jeszcze cieńsze (0,2–0,4 mm) są foliez naniesionymi elementami grzejnymi, które również układa się pod panelami.

 

Podobnie jak w przypadku pętli z przewodu grzewczego, w posadzce umieszcza się czujnik temperatury, a w każdym pomieszczeniu termostat z możliwością programowania temperatury innej dla dnia i nocy.

Bardzo cienkie folie grzewcze
Bardzo cienkie folie grzewcze polecane są do stosowania przede wszystkim pod panelami podłogowymi. (fot. Zamel)

ILE KOSZTUJE INSTALACJA ELEKTRYCZNEGO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO?

Największą barierą szybszego upowszechniania się opisywanej technologii są wysokie koszty eksploatacyjne, związane z ceną energii elektrycznej. W porównaniu z instalacją z grzejnikami, wyższe są też koszty inwestycyjne (o 20–40%). Mimo to nie brakuje inwestorów, którzy są gotowi zapłacić więcej za tak komfortowe rozwiązanie.

 

Ile konkretnie? Wszystko zależy od rodzaju zastosowanych materiałów. Najtańsze maty do położenia w kleju pod terakotę z prostą regulacją kupimy już za 70 zł/m². Markowe zestawy kosztują nawet 300 zł/m². Tańsze od mat są przewody grzewcze, ale w tym przypadku dochodzi koszt wykonania betonowej wylewki. Średnio można przyjąć, że za ogrzewanie elektryczne zapłacimy 130–200 zł/m². Niektórzy producenci ogrzewania podłogowego udostępniają na swoich stronach kalkulatory umożliwiające szybki dobór i kalkulację kosztów instalacji.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ułożone w łazience
Ze względu na dość wysokie koszty eksploatacyjne, elektryczne ogrzewanie podłogowe często instaluje się tylko w wybranych pomieszczeniach, przede wszystkich w łazienkach. (fot. Elektra)

Zobacz poradnik dotyczący kosztów instalacji

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Zamel

aktualizacja: 2018-03-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Gazela Biznesu dla Elektry
Gazela Biznesu dla Elektry Po raz kolejny Elektra została wyróżniona tytułem Gazeli Biznesu potwierdzając swoją pozycję w gronie najdynamiczniej rozwijających się ...
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

polecane produkty i technologie

Ciepła podłoga Raychem - wygoda i nowoczesność

Jednym z ważniejszych systemów zapewniających wygodę, niezbędnych w nowoczesnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, jest ogrzewanie podłogowe. Do najbardziej efektywnych rozwiązań systemów ogrzewania podłogowego należy ogrzewanie elektryczne (relatywnie niska bezwładność systemu, szybki czas nagrzewu).
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".