Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Podłogowe ogrzewanie elektryczne - podstawowe informacje

Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że zapewnia w pomieszczeniach równomierny rozkład temperatury. Dodatkowo chodzenie po ciepłej podłodze jest przyjemne, szczególnie w chłodniejsze dni, których w naszym klimacie nie brakuje. Nic dziwnego, że podłogówka zdobywa coraz więcej zwolenników.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne - podstawowe informacje

Ogrzewanie podłogowe można zrealizować na dwa sposoby. W wariancie wodnym ogrzana przez kocioł lub pompę ciepła woda trafia do rurociągu ułożonego w warstwie jastrychu w podłodze, przekazując ciepło do pomieszczenia. W systemie elektrycznym umieszczone w podłodze przewody lub maty nagrzewają się podczas przepływu prądu elektrycznego.

Pierwszy rodzaj montuje się zazwyczaj w nowych domach, w których źródłem ciepła jest kocioł bądź pompa ciepła. Ogrzewanie elektryczne, którym bliżej zajmiemy się w tym artykule, instaluje się natomiast najczęściej w remontowanych budynkach lub tylko w wybranych pomieszczeniach – jako uzupełnienie klasycznej instalacji grzewczej.

Schemat elektrycznego ogrzewania podłogowego.
Schemat elektrycznego ogrzewania podłogowego.

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE - PRAWIE SAME ZALETY

Zastosowanie ogrzewania podłogowego niesie ze sobą wiele korzyści. Największą zaletą jest to, że system podłogowy zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Ciepło trafiające do obiegu spod stóp jest też odczuwane przez ludzi w najbardziej komfortowy sposób. Najkorzystniej bowiem, gdy wyższa temperatura jest przy podłodze, a niższa na poziomie głowy.

To nie jedyne zalety. W odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, ogrzewanie podłogowe przekazuje większość ciepła przez promieniowanie. Dzięki temu nie powstaje ruch powietrza, co eliminuje zjawiska unoszenia się kurzu. To z pewnością dobre rozwiązanie dla alergików. Nie bez znaczenia jest fakt, że brak grzejników ułatwia aranżację pomieszczeń. Choć z drugiej strony system podłogowy uniemożliwia zastawienie meblami zbyt dużej części posadzki. Innym ograniczeniem jest to, że podłogi nie można wykończyć w dowolny sposób (patrz ramka na następnej stronie).

Należy też wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe charakteryzuje duża bezwładność cieplna. Wynika to z tego, że kilkucentymetrowa warstwa jastrychu w podłodze akumuluje ciepło, a czas jego nagrzewania i stygnięcia jest długi, dlatego podłogówką trudniej jest sterować. Oznacza to kłopoty z okresowym obniżeniem temperatury we wnętrzach, np. pod nieobecność domowników lub w nocy (choć problem ten dotyczy bardziej ogrzewania wodnego).

Podczas montażu mat grzewczych można rozcinać siatkę w miejscach, w których nie ma przewodu grzewczego
Podczas montażu mat grzewczych można rozcinać siatkę w miejscach, w których nie ma przewodu grzewczego. Pozwala to na dowolne układanie maty na posadzce. (fot. Zamel)

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE - DOBRY PROJEKT

Prawidłowe działanie ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależy od dobrze wykonanego projektu. Wszelkie zmiany na etapie eksploatacji wiązać się bowiem będą z kuciem podłogi, a więc poważnym remontem. Czyli zupełnie inaczej niż w systemie grzejnikowym, w którym modyfikacje są stosunkowo proste – w sytuacji, gdy w jakimś pomieszczeniu będzie za zimno, wystarczy po prostu podnieść temperaturę wody grzewczej lub zamontować większy grzejnik.

Najlepiej więc wykonanie dokumentacji zlecić doświadczonemu fachowcowi, który uwzględni zapotrzebowanie cieplne budynku oraz parametry techniczne zastosowanych materiałów instalacyjnych. Projekt przyda się też w przypadku ewentualnych awarii.

Termostat - element instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego
Ważnym elementem instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jest termostat, umożliwiający sterowanie systemem. (fot. Luxbud)

KIEDY I JAK MONTOWAĆ ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE?

Ogrzewanie podłogowe najwygodniej zaplanować już na etapie projektowania domu, gdy zapadają decyzje o rozmieszczeniu rozmaitych instalacji i sposobie wykończenia podłóg. Elektryczna podłogówka nie jest jednak tak skomplikowana jak jej wodny odpowiednik, dlatego często wykonywana jest podczas remontów. W tym przypadku nie trzeba bowiem ingerować w istniejący system grzewczy, a jedyną niedogodnością jest zdemontowanie posadzki.

W zależności od tego, na jakim etapie wykonuje się ogrzewanie, instalację można zrealizować na dwa sposoby. W nowym domu najczęściej układa się pętle z przewodu grzewczego, natomiast podczas remontu – cieńsze przewody, maty grzejne lub folie.

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE - ETAPY UKŁADANIA MAT GRZEWCZYCH

Układanie mat grzewczych - etap 1.
Układanie mat grzewczych - etap 2.
Układanie mat grzewczych - etap 3.
Układanie mat grzewczych - etap 4.
(fot. Luxbud)

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE - PĘTLE Z PRZEWODU GRZEWCZEGO

Ten klasyczny, tańszy sposób, polega na ułożeniu pętli z przewodu grzewczego w jastrychu. Prace prowadzi się najczęściej po wykonaniu instalacji elektrycznej, wodnej i sanitarnej i po zakończeniu wewnętrznych robót tynkarskich. Podłoże powinno być równe, oczyszczone i suche. Niezbędna jest izolacja cieplna – w przypadku podłóg na gruncie powinna mieć ona grubość 15–20 cm, na stropie pomiędzy kondygnacjami ogrzewanymi wystarczy 3–5 cm. Wzdłuż całego obrysu płyty grzewczej mocuje się taśmę izolacyjną, gdyż przy ścianach i innych elementach konstrukcyjnych należy pozostawić szczeliny szerokości 1,5–2 cm. Dzięki nim jastrych będzie miał możliwość swobodnego kurczenia i rozszerzania się przy zmianach temperatury.

Przewody grzewcze układa się w pętli i mocuje do podłoża specjalną taśmą montażową. Odległości pomiędzy równoległymi odcinkami kabla powinny wynosić 5–15 cm.

Do wyboru są dwa rodzaje przewodów:

 • zwykłe (stałooporowe) – są włączane i wyłączane przez regulator z termostatem, grzeją zawsze z pełną mocą. Nie należy ich układać pod dywanami, meblami i w innych miejscach, w których odbiór ciepła jest utrudniony, ponieważ mogą nadmiernie rozgrzać podłogę i ulec uszkodzeniu;

 • samoregulujące– przeważnie także uruchamiane są przez termostat, ale grzeją tym mocniej, im niższa jest temperatura w otoczeniu kabla. Kosztują więcej od stałooporowych, ale w tym wariancie nie ma ryzyka przegrzania podłogi. Poza tym umożliwiają lepsze dopasowanie ilości oddawanego ciepła w zależności od potrzeb.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - wizualizacja
Średni koszt wykonania instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego wynosi 130–200 zł/m². (fot. Danfoss (Devi))

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE - CIENKIE PRZEWODY, MATY I FOLIE

To propozycja droższa, ale idealna dla tych, którzy chcą ograniczyć prace montażowe do minimum. Wariant ten jest stosowany również chętnie w systemach ogrzewania strefowego, np. jako uzupełnienie grzejników. Cieńsze od standardowych przewody umieszcza się w warstwie kleju do płytek lub układa pod panelami podłogowymi.

Podobnie montuje się maty grzewcze, czyli siatki z tworzywa sztucznego z wplecionymi przewodami, o grubości ok. 2 mm. Jeszcze cieńsze (0,2–0,4 mm) są foliez naniesionymi elementami grzejnymi, które również układa się pod panelami.

Podobnie jak w przypadku pętli z przewodu grzewczego, w posadzce umieszcza się czujnik temperatury, a w każdym pomieszczeniu termostat z możliwością programowania temperatury innej dla dnia i nocy.

Bardzo cienkie folie grzewcze
Bardzo cienkie folie grzewcze polecane są do stosowania przede wszystkim pod panelami podłogowymi. (fot. Zamel)

ILE KOSZTUJE INSTALACJA ELEKTRYCZNEGO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO?

Największą barierą szybszego upowszechniania się opisywanej technologii są wysokie koszty eksploatacyjne, związane z ceną energii elektrycznej. W porównaniu z instalacją z grzejnikami, wyższe są też koszty inwestycyjne (o 20–40%). Mimo to nie brakuje inwestorów, którzy są gotowi zapłacić więcej za tak komfortowe rozwiązanie.

Ile konkretnie? Wszystko zależy od rodzaju zastosowanych materiałów. Najtańsze maty do położenia w kleju pod terakotę z prostą regulacją kupimy już za 70 zł/m². Markowe zestawy kosztują nawet 300 zł/m². Tańsze od mat są przewody grzewcze, ale w tym przypadku dochodzi koszt wykonania betonowej wylewki. Średnio można przyjąć, że za ogrzewanie elektryczne zapłacimy 130–200 zł/m². Niektórzy producenci ogrzewania podłogowego udostępniają na swoich stronach kalkulatory umożliwiające szybki dobór i kalkulację kosztów instalacji.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ułożone w łazience
Ze względu na dość wysokie koszty eksploatacyjne, elektryczne ogrzewanie podłogowe często instaluje się tylko w wybranych pomieszczeniach, przede wszystkich w łazienkach. (fot. Elektra)

Zobacz poradnik dotyczący kosztów instalacji

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Zamel

aktualizacja: 2018-03-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
System ogrzewania podłogowego Floortherm
System ogrzewania podłogowego Floortherm System Floortherm przeznaczony jest do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. Rura ma konstrukcję warstwową. Warstwa wewnętrzna oraz zewnętrzna ...
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą
Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda,  świadomość siebie i swoich zachowań. ...
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką
Pomysł na grzejnik z autorską grafiką Projektanci marki LUXRAD dają swoim klientom możliwość stworzenia swojego grzejnika. Model Niagara ze szklanką osłoną ma opcje personalizacji, ...

Jak wymienić grzejniki żeliwne na grzejniki płytowe?

Odpowiedź eksperta: Jesień za naszym oknem w tym roku nie sprzyja długim spacerom z powodu deszczowych dni, ale to jest dobry moment aby przeprowadzić w naszym domu lub mieszkaniu mały remont związany z wymianą grzejników żeliwnych na nowe modele np. grzejniki płytowe.

topowe produkty

Niezawodne ciepło przez wiele lat z grzejnikami konwektorowymi Verano-konwektor

Przebywając w pomieszczeniu o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze, każdy z nas odczuwa pewien dyskomfort. Optymalna temperatura i komfort cieplny znacząco wpływają na nasze samopoczucie. Jak zapewnić optymalną temperaturę w naszym domu?
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze