Jak konstrukcja profili wpływa na izolacyjność termiczną okien?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2011-08-03 06:48:02
Jak konstrukcja profili wpływa na izolacyjność termiczną okien?

Odpowiedź eksperta: Projektując okna należy pamiętać, że jego konstrukcja wpływa nie tylko na walory estetyczne budynku i ilość światła jaka dostaje się przez nie do wnętrza domu, ale również w sposób istotny decyduje o posiadanym przez to okno współczynniku przenikania ciepła.

Ogromne znaczenie dla zapewnienia jak najniższego współczynnika przenikania ciepła okien ma odpowiedni dobór ich wielkości i zastosowanych w oknach podziałów.

Generalnie obowiązuje zasada, że im mniejszy jest udział powierzchni ram w oknie, tym współczynnik przenikania ciepła okien będzie niższy. Rozwiązania w konstrukcji profili okiennych mogące wywierać istotny wpływ na ich właściwości w zakresie przenikalności cieplnej oraz na całkowitą przenikalność cieplną okna to m.in.: głębokość kształtowników; ilość komór kształtownika; szerokość wrębu szybowego; rodzaj wzmocnień stosowanych do usztywniania konstrukcji kształtownika; głębokość wrębu szybowego; szerokość kształtowników.

 

W zasadzie można powiedzieć, że w przypadku profili okiennych mamy do czynienia z dwoma drogami zmierzającymi do poprawy ich właściwości cieplnych: klasycznym podejściem polegającym na zwiększaniu głębokości profili i dodawaniu kolejnych komór oraz alternatywnym kierunkiem polegającym na eliminowaniu negatywnego wpływu pewnych elementów np. wzmocnień stalowych na termikę profili.

 

Marcin Szewczuk
Dyrektor ds. marketingu aluplast sp. z o.o.
fot. aluplast

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!