Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Porady ekspertów

Mocowane do muru okna PVC o wymiarach ok. 1,5x1,5 m

Jak gęsto powinny być mocowane do muru okna plastikowe o wymiarach ok. 1,5×1,5 m? Ściana to w moim przypadku zwykłe pustaki ceramiczne. Jakich kołków do tego użyć? I w jakiej odległości od rogów powinny znaleźć się kliny i kotwy, bo podobno umieszczenie ich zbyt blisko rogów jest szkodliwe.

Odpowiedź eksperta: Przy takich wymiarach okna, mocowanie wykonuje się przy użyciu 3 kotew na każdym boku – skrajne w odległości ok. 20 cm od narożników a trzecia po środku. Do mocowania kotew do ściany z pustaków należy użyć kołków rozprężających się podczas dokręcania – nie są one rozcięte na końcu i przy mocowaniu tworzą „garby” w otworach pustaków.

Pod każdym pionowym profilem okna należy umieścić klocki/kliny stałe, które jednocześnie umożliwią jego wypoziomowanie. Dotyczy to także słupka środkowego, a jeśli go nie ma, to podparcie umieszcza się w środku rozpiętości dolnego profilu. Natomiast w górnych narożach umieszcza się kliny montażowe, które po zamocowaniu okna usuwa się (dolne pozostają na miejscu). Trzeba pamiętać, by kliny umieszczać zawsze parami, bo tylko wtedy przesuwając je względem siebie można regulować wysokość podparcia.

Ważne też, by nie nanosić pianki przed sprawdzeniem czy skrzydła okna właściwie się zamykają, a podczas rozprężania się i twardnienia pianki zamknąć skrzydła. Inaczej rama okienna może zostać zdeformowana przez piankę samorozprężną. Na koniec jeszcze jedna uwaga – folię ochronną z profili należy usunąć zaraz po zakończeniu montażu (obcięciu nadmiaru pianki), inaczej, po kilku tygodniach, bardzo trudno będzie to zrobić, bo folia będzie się rwać i łuszczyć.

Schemat właściwego rozmieszczenia punktów mocowania okien i drzwi (wg Instrukcji 421/2006 Instytutu Techniki Budowlanej – Montaż okien i drzwi balkonowych)
Schemat właściwego rozmieszczenia punktów mocowania okien i drzwi (wg Instrukcji 421/2006 Instytutu Techniki Budowlanej – "Montaż okien i drzwi balkonowych")

A – odstęp między punktami mocowania:
 • w oknach PVC i aluminiowych maks. 70 cm
 • w oknach drewnianych maks. 80 cm
E – odstęp od narożnika wewnętrznego kształtownika – min. 15 cm
P – odstęp od krawędzi słupka min. 15 cm

Redakcja BD

aktualizacja: 2012-01-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Drzwi MB-104 Passive z certyfikatem Passive House Institute w Darmstadt
Drzwi MB-104 Passive z certyfikatem Passive House Institute w Darmstadt System okienno-drzwiowy MB-104 Passive firmy ALUPROF otrzymał drugi certyfikat Certified Passive House Component. Tym samym prestiżowy Passive ...
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze