Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Okna na poddaszu - dostępne rozwiązania

Jeśli dach jest dwuspadowy, to najlepszym i najprostszym rozwiązaniem są okna w ścianach szczytowych. Jednak zwykle nie wystarczają. By doświetlić poddasze, można zbudować lukarny z typowymi oknami (fasadowymi) lub zdecydować się na okna dachowe (połaciowe).

Popularność okien dachowych wynika przede wszystkim z tego, że ich montaż jest znacznie łatwiejszy, niż budowa lukarn
Popularność okien dachowych wynika przede wszystkim z tego, że ich montaż jest znacznie łatwiejszy, niż budowa lukarn (fot. Velux)

Zwykłe okna są co prawda tańsze, ale wykonanie lukarn kosztuje niemało i jest kłopotliwe. Lukarny powiększają jednak przestrzeń poddasza i mają wielu zwolenników.

Okna dachowe nie zmieniają bryły budynku, ale i tak bardzo wpływają na jego wygląd. Okno połaciowe ma najczęściej szerokość dostosowaną do rozstawu krokwi, lecz montaż szerszego też nie jest trudny (wykonuje się tzw. wymian).

Okna dachowe dają więcej światła, niż okna fasadowe o tej samej powierzchni. Mają jednak pewne wady: muszą być zamknięte w czasie deszczu i warto je wyposażyć w rolety lub żaluzje, bo latem powodują przegrzanie pomieszczeń.

Warto pomyśleć o wykorzystaniu wyłazu dachowego przy kominie jako okna dachowego. Wyłazy lepszej jakości są wykonywane tak, jak okna dachowe, mają też taką jak one izolacyjność termiczną.

Najlepszy sposób zacienienia okien dachowych to osłony zewnętrzne
Najlepszy sposób zacienienia okien dachowych to osłony zewnętrzne (fot. Fakro)

Z rodzajem i wielkością okien wiąże się problem przegrzewania się poddaszy w sezonie letnim. Kąt nachylenia większości dachów nad poddaszami użytkowymi wynosi ok. 45°, co powoduje, że umieszczone w nich okna są praktycznie przez cały dzień wystawione na bezpośrednie działanie słońca (niezależnie od kąta padania jego promieni).

Zimą to zaleta, lecz latem warto pomyśleć o ich zacienieniu. Najlepiej to zrobić za pomocą żaluzji lub rolet (zewnętrznych lub wewnętrznych). Osłony zewnętrzne (rolety) dają znacznie lepszy efekt niż wewnętrzne.

Okna w ścianach szczytowych można też zacienić wystającymi okapami dachu lub markizami. Nie należy obawiać się, że wyraźnie zmniejszą dostęp światła w sezonie zimowym. Latem, gdy promienie słoneczne padają na ziemię pod kątem zbliżonym do prostego, zostają zatrzymane przez okap lub markizę. Zimą zaś, gdy słońce jest nisko nad horyzontem, jego promienie trafiają do pomieszczenia bez przeszkód.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2012-11-16

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Prezes Grupy Oknoplast Osobowością Roku według Executive Club
Prezes Grupy Oknoplast Osobowością Roku według Executive Club 29 listopada 2017 w Warszawie odbyło się wręczenie prestiżowych statuetek Diamenty Top Industry. Nagrodę w kategorii Osobowość Roku otrzymał ...
Antysmogowe markizy i ramki filtrujące cleanAir - nowość firmy Fakro
Antysmogowe markizy i ramki filtrujące cleanAir - nowość firmy Fakro Firma FAKRO wprowadza do swojej oferty nowoczesne, praktyczne antysmogowe markizy i ramki filtrujące cleanAir do okien pionowych. Produkty te ...
Okna w specjalnej okleinie PVC Jet Black matt CC+
Okna w specjalnej okleinie PVC Jet Black matt CC+ Prawdziwym hitem w architekturze wnętrz są dziś czarne okna. Modele o najwyższych parametrach technicznych produkuje się w nowej, ciemnej szacie.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze