Parowanie szyb - przyczyny i zapobieganie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Parowanie szyb - przyczyny i zapobieganie

Zjawisko parowania szyb jest najczęściej obserwowane w okresie wiosennym i jesiennym. Wiąże się ono z większą wilgotnością powietrza, jak i większymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Parowanie szyb nie świadczy o wadzie ani szyby, ani okna.

aktualizacja: 2020-09-03 09:47:35
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest spowodowane parowanie szyb?
  • Jak sobie radzić z parowaniem szyb?
  • Czy nawiewniki wyeliminują parowanie szyb?

Czym jest spowodowane parowanie szyb?

Skraplanie pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej jest spowodowane bardzo wysoką izolacyjnością cieplną szyb tego typu (tj. niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug). Powoduje ona, że na zewnątrz pomieszczenia przedostaje się zaledwie niewielka ilość ciepłego powietrza.

Zewnętrzna szyba pozostaje więc nadal zimna (w granicach 9-10ºC) i to na niej skrapla się wilgoć w postaci pary wodnej.

Ze zjawiskiem parowania szyb na zewnętrznej stronie okna często można spotkać się na obszarach o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie w godzinach porannych powietrze może nagrzewać się szybciej niż szyby okienne. Także w zimie, jeżeli wietrząc, otworzymy szeroko okno to na zewnątrz, praktycznie od razu skrapla się wilgoć wydostająca się z pomieszczenia i jest to też zjawisko fizyczne, którego nie można uniknąć.

Zaparowana szyba w oknie
Zaparowana szyba w oknie (fot. E. Rosłaniec)

Jak sobie radzić z parowaniem szyb?

Nawiew powietrza jest niezbędnym elementem każdego systemu wentylacji i bezpośrednio wpływa na skuteczność jego działania.

Do końca lat 80. ubiegłego stulecia do większości domów i mieszkań powietrze dostawało się przez nieszczelności w oknach. Ostatnie 20 lat to okres produkcji coraz bardziej szczelnych okien, a w konsekwencji pojawienie się problemów z wentylacją, spowodowanych przede wszystkim brakiem nawiewu powietrza.

Może cię zainteresować
Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jaka roleta na skośne okno? Okna na straży bezpieczeństwa Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Co to jest szkło ornamentowe? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Jakie okna przesuwne wybrać? Jak zasłonić okna na parterze? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Jak myć żaluzje fasadowe? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Co to za kolor Winchester? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Jak zamontować drzwi techniczne? Co daje anodowanie aluminium? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku?
Zobacz więcej Zwiń

W przypadku, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz rzędu 20°C, może wystąpić zjawisko fizyczne, polegające na okresowej kondensacji (skropleniu się) pary wodnej na szybach od wewnątrz lub od zewnątrz. Jest to efekt naturalny, nie mający nic wspólnego z jakością wyrobu.

Musimy zrozumieć, że w powietrzu w zależności od jego temperatury może "zmieścić się" określona ilość pary wodnej. Im niższa temperatura tym szybciej nadmiar wilgoci, musi się skroplić, a skrapla się w miejscu, które ma najniższą temperaturę, w przypadku przegród zewnętrznych najczęściej jest to okno.

Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie odprowadzany z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji i świadome, systematyczne wietrzenie. W przeciwnym razie dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym zwiększa się ryzyko kondensacji pary wodnej.

W przypadku parowania szyb po wewnętrznej stronie pakietu szybowego, można temu zapobiec zapewniając dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, np. poprzez regularne wietrzenie. Bardzo często parowanie szyb wewnątrz pomieszczeń jest wynikiem złej wentylacji, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej lub zastąpić ją wentylacją mechaniczną.

Dodatkowo można zdecydować się na okna z mikrowentylacją, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.

Drugą przyczyną skraplania się pary wodnej na szybach jest zbyt duża wilgotność powietrza. Warto zatem w pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgotności zastosować oszklenie o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug, z ciepłą ramką dystansową.

Najlepiej, gdy ramka wykonana jest ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. mostka termicznego (miejsce o gorszych parametrach termoizolacyjnych, przez które następuje ucieczka ciepła).

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Należy jednak podkreślić, że nawet najlepsza szyba okienna nie wyeliminuje parowania szyb przy zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. W takim przypadku wskazane jest wyposażenie okna w odpowiednie urządzenia nawiewne, czyli nawiewniki.

Nawiewnik w górnej części okna - wizualizacja działania
Zaparowane szyby to typowy objaw złego działania wentylacji. Najłatwiej poprawić ją montując nawiewniki w górnej części okna (fot. Brevis)

Nawiewniki - sposób na zaparowane szyby

Nawiewnik to urządzenie montowane w oknie lub w ścianie, które umożliwia doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Powinno się to odbywać w sposób ciągły, kontrolowany oraz w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Dostępne na rynku produkty różnią się wydajnością (ilością dostarczanego powietrza) oraz izolacyjnością akustyczną, czyli ochroną przed hałasem zewnętrznym.

Wyróżniamy 3 grupy nawiewników:

  • higrosterowane - działające automatycznie, w których czujnik (taśma poliamidowa), reagując na zmiany poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu, zmienia otwarcie nawiewnika. Nawiewniki higrosterowane nie wymagają obsługi użytkownika, jednak mają możliwość ustawienia blokady w pozycji przepływu minimalnego;
Nawiewnik higrosterowany - schemat budowy
Nawiewnik higrosterowany zwiększa strumień nawiewanego powietrza, jeśli jego wilgotność w pomieszczeniu rośnie (fot. Aereco)
  • ciśnieniowe (samoregulujące) - wielkość przepływu zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Wraz z jej wzrostem zwiększa się napływ powietrza. Nawiewnik musi mieć ograniczenie - blokadę w okapie lub nawiewniku – która przy określonej wydajności nie pozwoli na zwiększenie przepływu, np. w przypadku silnego podmuchu wiatru;
  • sterowane ręcznie - użytkownik ręcznie reguluje stopień otwarcia nawiewnika, a więc decyduje o ilości dostarczanego powietrza. Nawiewniki sterowane ręcznie nie chronią jednak przed nadmiernym napływem powietrza oraz nie uwzględniają zmian parametrów powietrza wewnętrznego.

Monika Łastowska, Andrzej Kowalski
fot. otwierająca: E. Rosłaniec

Zdaniem naszych Czytelników

Gość doświadczony

14 Jan 2021, 09:41

Tak to prawda to wszystko wynikiem praw fizyki

Czyli rozumiem, ze to nie wina pakietu szybowego, a nadmiaru wilgoci, która nie była odprowadzona po kąpieli? Brak wentylacji - odwieczny problem.

Gość Mam sposób

18 Nov 2019, 22:02

Problem mam tylko w łazience po gorącej kąpieli, gdy para wodna osadza się wszędzie, na płytkach i na oknie dachowym. O ile płytki, to nie problem, bo zanim woda ścieknie to zdąży odparować, o tyle z okna woda kapie... Normalnie okno wcale nie paruje. Jak dla mnie, jedyny sposób, ...

Gość Syberiusz

04 Jan 2018, 21:16

To może śmieszne, ale mam preparat samochodowy do parujących szyb i sprawdza się również do zastosowania domowego. Natomiast na dłuższą metę pewnie trzeba pomyśleć o sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej i uszczelek.

Gość Dorota

29 Dec 2015, 07:56

A ja w salonie mam te nawiewniki higrosterowane czyli automatyczne a okna i tak sa zaparowane to jest g....no i nic to nie daje. Sciema! Mieszkam w bloku i na etapie budowy kolezanka powiedziala ze nie chce tego w oknie. Ja kupilam pozniej mieszkanie i to mam. W tych oknach powinni robic jakies ...

Gość mhtyl

19 Sep 2015, 21:33

Cytat Co zrobić gdy parowanie ma miejsce wewnątrz pakietu szybowego ? Tak jest od czasu ich montażu, a teraz pojawiły się zacieki, też wewnątrz i nie jest możliwe ich usunięcie. Zgłosić o ile jeszcze okna są na gwarancji, ...

Gość Andrzej

19 Sep 2015, 19:19

Co zrobić gdy parowanie ma miejsce wewnątrz pakietu szybowego ? Tak jest od czasu ich montażu, a teraz pojawiły się zacieki, też wewnątrz i nie jest możliwe ich usunięcie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!