Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Parowanie szyb - przyczyny i zapobieganie

Artykuł na: 6-9 minut
Parowanie szyb - przyczyny i zapobieganie

Zjawisko parowania szyb jest najczęściej obserwowane w okresie wiosennym i jesiennym. Wiąże się ono z większą wilgotnością powietrza, jak i większymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Parowanie szyb nie świadczy o wadzie ani szyby, ani okna.

Czym jest spowodowane parowanie szyb?

Skraplanie pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej jest spowodowane bardzo wysoką izolacyjnością cieplną szyb tego typu (tj. niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug). Powoduje ona, że na zewnątrz pomieszczenia przedostaje się zaledwie niewielka ilość ciepłego powietrza.

Zewnętrzna szyba pozostaje więc nadal zimna (w granicach 9–10ºC) i to na niej skrapla się wilgoć w postaci pary wodnej.

Ze zjawiskiem parowania szyb na zewnętrznej stronie okna często można spotkać się na obszarach o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie w godzinach porannych powietrze może nagrzewać się szybciej niż szyby okienne. Także w zimie, jeżeli wietrząc, otworzymy szeroko okno to na zewnątrz, praktycznie od razu skrapla się wilgoć wydostająca się z pomieszczenia i jest to też zjawisko fizyczne, którego nie można uniknąć.

Jak sobie radzić z parowaniem szyb?

Zaparowane szyby to typowy objaw złego działania wentylacji.
Zaparowane szyby to typowy objaw złego działania wentylacji. Najłatwiej poprawić ją montując nawiewniki w górnej części okna. (fot. Brevis)

Nawiew powietrza jest niezbędnym elementem każdego systemu wentylacji i bezpośrednio wpływa na skuteczność jego działania.

Do końca lat 80. ubiegłego stulecia do większości domów i mieszkań powietrze dostawało się przez nieszczelności w oknach. Ostatnie 20 lat to okres produkcji coraz bardziej szczelnych okien, a w konsekwencji pojawienie się problemów z wentylacją, spowodowanych przede wszystkim brakiem nawiewu powietrza.

W przypadku, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz rzędu 20°C, może wystąpić zjawisko fizyczne, polegające na okresowej kondensacji (skropleniu się) pary wodnej na szybach od wewnątrz lub od zewnątrz. Jest to efekt naturalny, nie mający nic wspólnego z jakością wyrobu.

Musimy zrozumieć, że w powietrzu w zależności od jego temperatury może "zmieścić się" określona ilość pary wodnej. Im niższa temperatura tym szybciej nadmiar wilgoci, musi się skroplić, a skrapla się w miejscu, które ma najniższą temperaturę, w przypadku przegród zewnętrznych najczęściej jest to okno.

Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie odprowadzany z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji i świadome, systematyczne wietrzenie. W przeciwnym razie dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym zwiększa się ryzyko kondensacji pary wodnej.

W przypadku parowania szyb po wewnętrznej stronie pakietu szybowego, można temu zapobiec zapewniając dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, np. poprzez regularne wietrzenie. Bardzo często parowanie szyb wewnątrz pomieszczeń jest wynikiem złej wentylacji, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej lub zastąpić ją wentylacją mechaniczną.

Dodatkowo można zdecydować się na okna z mikrowentylacją, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.

Drugą przyczyną skraplania się pary wodnej na szybach jest zbyt duża wilgotność powietrza. Warto zatem w pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgotności zastosować oszklenie o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug, z ciepłą ramką dystansową.

Najlepiej, gdy ramka wykonana jest ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. mostka termicznego (miejsce o gorszych parametrach termoizolacyjnych, przez które następuje ucieczka ciepła).

Należy jednak podkreślić, że nawet najlepsza szyba okienna nie wyeliminuje parowania szyb przy zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. W takim przypadku wskazane jest wyposażenie okna w odpowiednie urządzenia nawiewne, czyli nawiewniki.

Nawiewniki - sposób na zaparowane szyby

Nawiewnik to urządzenie montowane w oknie lub w ścianie, które umożliwia doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Powinno się to odbywać w sposób ciągły, kontrolowany oraz w ilości zgodnej z obowiązującymi przepisami. Dostępne na rynku produkty różnią się wydajnością (ilością dostarczanego powietrza) oraz izolacyjnością akustyczną, czyli ochroną przed hałasem zewnętrznym.

Wyróżniamy 3 grupy nawiewników:

 • higrosterowane – działające automatycznie, w których czujnik (taśma poliamidowa), reagując na zmiany poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu, zmienia otwarcie nawiewnika. Nawiewniki higrosterowane nie wymagają obsługi użytkownika, jednak mają możliwość ustawienia blokady w pozycji przepływu minimalnego;
Nawiewnik higrosterowany zwiększa strumień nawiewanego powietrza, jeśli jego wilgotność w pomieszczeniu rośnie.
Nawiewnik higrosterowany zwiększa strumień nawiewanego powietrza, jeśli jego wilgotność w pomieszczeniu rośnie. (fot. Aereco)
 • ciśnieniowe (samoregulujące) – wielkość przepływu zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Wraz z jej wzrostem zwiększa się napływ powietrza. Nawiewnik musi mieć ograniczenie – blokadę w okapie lub nawiewniku – która przy określonej wydajności nie pozwoli na zwiększenie przepływu, np. w przypadku silnego podmuchu wiatru;

   

 • sterowane ręcznie – użytkownik ręcznie reguluje stopień otwarcia nawiewnika, a więc decyduje o ilości dostarczanego powietrza. Nawiewniki sterowane ręcznie nie chronią jednak przed nadmiernym napływem powietrza oraz nie uwzględniają zmian parametrów powietrza wewnętrznego.

Monika Łastowska, Andrzej Kowalski
fotografia tytułowa: E. Rosłaniec

 

aktualizacja: 2013-11-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

To może śmieszne, ale mam preparat samochodowy do parujących szyb i sprawdza się również do zastosowania domowego. Natomiast na dłuższą metę pewnie trzeba pomyśleć o sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej i uszczelek.

Gość Syberiusz

04 Sty 2018, 20:16

A ja w salonie mam te nawiewniki higrosterowane czyli automatyczne a okna i tak sa zaparowane to jest g....no i nic to nie daje. Sciema! Mieszkam w bloku i na etapie budowy kolezanka powiedziala ze nie chce tego w oknie. Ja kupilam pozniej mieszkanie i to mam. W tych oknach powinni robic jakies ...

Gość Dorota

29 Gru 2015, 06:56

Cytat Co zrobić gdy parowanie ma miejsce wewnątrz pakietu szybowego ? Tak jest od czasu ich montażu, a teraz pojawiły się zacieki, też wewnątrz i nie jest możliwe ich usunięcie. Zgłosić o ile jeszcze okna są na gwarancji, ...

mhtyl

19 Wrz 2015, 19:33

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Janusz Komurkiewicz Prezesem Związku Polskie Okna i Drzwi
Janusz Komurkiewicz Prezesem Związku Polskie Okna i Drzwi Decyzją Członków Związku Polskie Okna i Drzwi wyłoniono nowy Zarząd, na czele którego po raz kolejny stanął Janusz Komurkiewicz, członek ...
IX Kongres Stolarki Polskiej zakończony rezolucją - jaka przyszłość czeka polską branżę stolarki budowlanej?
IX Kongres Stolarki Polskiej zakończony rezolucją - jaka przyszłość czeka polską branżę stolarki budowlanej? W dniach 17-18 maja 2018 r., w Grand Hotel Tiffi w Iławie odbył się IX Kongres Stolarki Polskiej - najważniejsze wydarzenie w rodzimym sektorze ...
Drzwi antywłamaniowe DAKO z certyfikatem Laboratorium Techniki Budowlanej
Drzwi antywłamaniowe DAKO z certyfikatem Laboratorium Techniki Budowlanej Bezpieczeństwo antywłamaniowe drzwi DAKO zostało potwierdzone oficjalnym certyfikatem. Drzwi nakładkowe serii DA-90N i drzwi profilowane ...
topowe produkty

Rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesny design i bezpieczeństwo

Zaufaj ekspertowi. Spraw, aby twój dom był energooszczędny i komfortowy. Wybierz rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesne i gwarantujace bezpieczeństwo.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze