Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Okna dachowe - ważny przemyślany zakup

Zakładając obecnie okna dachowe, na pewno rozważylibyśmy kupno większych, albo takich z opcją otwierania się jak balkon. - mówi Dorota, Czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 180 m2; dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 45°, pokryty gontem bitumicznym.

Liczba i lokalizacja okien dachowych: 6 okien obrotowych, ze wszystkich stron budynku – 2 od wschodu (łazienka, pralnio-garderoba), 2 od zachodu (w pokoju telewizyjnym), po 1 od południa i północy.

Parametry okien dachowych: obrotowe, z klejonego warstwowo drewna sosnowego, polakierowane lakierem bezbarwnym. Producent Velux, model 306 GZL 1054, 70 × 110 cm. 

Projekt nie przewidywał poddasza ani okien w dachu pokrytym gontem bitumicznym. Okna obrotowe zamontowano z każdej strony budynku Kiedy okna zasypuje śnieg, w pomieszczeniach jest ciemno

Okna dachowe - akcesoria okienne:

 • seryjne Velux – 4 rolety wewnętrzne całkowicie zaciemniające pomieszczenie zamontowaliśmy w pokoju telewizyjnym i w małżeńskiej sypialni. 
 • 2 moskitiery w sypialni, by komary i muchy nie przeszkadzały nam spać. 
 • 1 żaluzja wewnętrzna w łazience. 

Żaluzje uznaliśmy za odporniejsze na wilgoć, niż rolety materiałowe. Mają też możliwość częściowego zasłonięcia okna. W przypadku naszych rolet, zaciąga się je całkowicie lub wcale.

Montaż okien dachowych i akcesoriów: podczas wykańczania dachu gontem. Dopasowaliśmy je do wysokości oczu, więc można przez nie wyjrzeć. Rolety i żaluzje wewnętrzne oraz moskitierę założył mój mąż. Seryjne rolety są praktycznie montowane jednym ruchem. Więcej zachodu jest z montażem moskitier, ponieważ muszą przylegać do ściany i zakrywać całą wnękę, w której znajduje się okno. 

Uchylne okno w sypialni małżeńskiej ma roletę wewnętrzną oraz moskitierę Moskitierę przymocowano na ścianie wokół wnęki z oknem

Decyzja: oryginalny projekt nie przewidywał poddasza mieszkalnego i okien w dachu. Ponieważ rozważaliśmy ewentualną adaptację poddasza, zaopatrzyliśmy dach w najprostsze okna dachowe. Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze, kiedy przeznaczymy poddasze do celów mieszkalnych i jaki będzie tam ostatecznie układ wnętrz. Liczyliśmy się z kosztami, więc unikaliśmy lukarn. Poprzestaliśmy tylko na oknach dachowych, bo są tańsze w zakupie i montażu. Kiedy w 2010 r. powstał projekt poddasza, musiał uwzględnić istniejące okna.

W oknie w łazience zamontowano wewnętrzną żaluzję

Okna dachowe - Rady i przestrogi:

 • Zakładając obecnie okna dachowe, na pewno rozważylibyśmy kupno większych, albo takich z opcją otwierania się jak balkon. Te z balkonem przydałyby się bardzo na przykład w sypialni. Ale 11 lat temu nie wiedzieliśmy, że takie są. Jesteśmy zadowoleni z tego rodzaju okien w dachu.

  Na naszą prośbę okna zostały nisko zamontowane, więc po obróceniu łatwo się je myje. Zapewniają widoki. Pokoje córek są na dole, więc jesteśmy spokojni, że nie wypadną przez okna w dachu. Zasypane śniegiem oczywiście zaciemniają wnętrza, ale otwieramy je bez problemu. Uszczelki nie zamarzają.

 • Jesteśmy też zadowoleni z wybranego producenta okien. Widziałam u znajomych okna innej firmy i nie podobał mi się system otwierania klamką. W naszych górny zatrzask wygląda estetycznie, jak prosta listwa. Otwieranie i zamykanie jest łatwe. Aczkolwiek w jednym z okien zatrzask odkleił się pod wpływem gorąca, jaki panował tam, zanim zaadaptowaliśmy poddasze i zamontowaliśmy rolety.

  Ramy okienne nie wymagają renowacji, choć jedną zarysowaną musieliśmy przeszlifować i polakierować od nowa. To w końcu drewno. Przy okazji przyciemniliśmy jej kolor.

 • Firma Velux ma świetny system zamawiania akcesoriów. Wystarczy podać model okna, który znajduje się na każdym skrzydle na specjalnej tabliczce. Nie trzeba więc wertować faktur czy innych papierów. Można je łatwo zamówić przez Internet. Wszelkie akcesoria wymagają jedynie wsunięcia w fabrycznie osadzane zaczepy.

  Jedyny minus to koszty. Dodatki nie są tanie. Warto je jednak kupić, ponieważ skutecznie pomagają obniżyć latem temperaturę na nagrzewającym się poddaszu. Wytrzymują też obsługiwanie ich przez dzieci.

Koszty okien dachowych i montażu:

 • okna po rabacie (zamawialiśmy je razem z pokryciem dachowym i akcesoriami do jego obróbki) 610 zł za sztukę. 
 • Rolety i moskitiera 470 zł. 
 • Żaluzje 300 zł. 
Pokój telewizyjny doświetlają dwa okna połaciowe

 Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze