Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety zewnętrzne to sensowna inwestycja

Na rolety zewnętrzne namówił nas kolega. Nie planowaliśmy ich wcześniej, tylko „dorzuciliśmy” podczas wykańczania budynku. Miały odstręczać włamywaczy, choć nie są to rolety z atestem antywłamaniowym - mówią Ewa i Bogdan, czytelnicy Budujemy Dom.

Skrzynka i prowadnice zakrywają fragmenty szyb

Parametry domu: powierzchnia 180 m2, parterowy z garażem, ściany trójwarstwowe.

Parametry rolet zewnętrznych:

 • rolety zewnętrzne, całe z aluminium, 
 • 2 klasa odporności na włamanie, 
 • składane z importowanych elementów firmy Somfy przez firmę z Włocławka. 
 • Skrzynka h=20 cm. 
 • Prowadnice o szer. 5 cm. 
 • Pancerz listwy o h = 5 cm, ocieplone pianką PU. 
 • Klapa rewizyjna od czoła skrzynki.

Liczba i wymiary rolet zewnetrznych: 23 rolety, w tym 1 tarasowa i 1 garażowa. Rolety o wym. 150 x 150 cm. W salonie roleta 300 x 150 cm. W kuchni 5 rolet 100 x 150 cm.

Sterowanie: elektryczne, przewodowe z przełącznikiem w każdym pomieszczeniu oraz centralnym w holu. W garażu dodatkowo pilotem i ręczną nawijarką z korbą. Możliwości sterowania indywidualnie każdą roletą, grupowo i centralnie (ostatnie uszkodzone w 2007 r. przez piorun).

Gwarancja: 3 lata.

Montaż rolet zewnętrznych: przewody położył elektryk podczas wykonywania instalacji elektrycznej w budynku. Rolety wymierzył, potem złożył w firmie i w końcu zamontował producent z Włocławka. Miał konkurencyjne ceny. Pięcioosobowa ekipa pracowała 2 dni. Skrzynka i prowadnice przymocowane są do ściany wewnątrz wnęki okiennej.

Okres użytkowania: od 1993 r. 

Rolety zewnętrzne, przytwierdzone do wnęki okiennej Wjazd do garażu zabezpiecza brama zbudowana jak roleta, z szerszymi prowadnicami i mocniejszymi wieszakami

Decyzja: na rolety zewnętrzne namówił nas kolega. Nie planowaliśmy ich wcześniej, tylko „dorzuciliśmy” podczas wykańczania budynku. Miały odstręczać włamywaczy, choć nie są to rolety z atestem antywłamaniowym. W oknach zastosowaliśmy wcześniej specjalne folie wzmacniające szyby, więc nie było sensu powtarzać zabezpieczenia. Tym bardziej, że profesjonalne rolety antywłamaniowe kosztowały majątek. Nasz sprzedawca zaproponował przystępną cenę (jak na tamte czasy) i dorzucił gratis rolety zewnętrzne na dwa okna dachowe.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • W zimie wszystkie rolety opuszczamy o zmierzchu. Tworzą kolejną „szybę”. Mamy termometr w szczelinie między pancerzem rolety a szybą okienną, który upewnił nas co do słuszności konsekwentnego opuszczania ich podczas mrozów. Przykładowo, przed zaciągnięciem rolety temperatura na zewnątrz wynosiła -10°C. Po godzinie od szczelnego zaciągnięcia rolety wzrosła do -1°C. Ocieplony pancerz rolety oraz poduszka powietrzna są dobrymi izolatorami. W upalne dni opuszczamy rolety zgodnie z wędrówką słońca. Większość okien mamy skierowanych na wschód, południe i zachód, więc rolety bardzo się przydają. We wnętrzach jest przyjemnie chłodno.

 • Latem 2007 r. w nasz dom uderzył piorun. Uszkodził wiele urządzeń domowych, w tym elektryczne zarządzanie roletami. Indywidualne sterowanie udało się naprawić, po wymianie przełączników i dwóch silników rurowych. Natomiast nie udało się bez kucia ścian znaleźć miejsca uszkodzenia przewodów centralnego sterowania. Żałujemy, bo było wyjątkowo wygodne. Od tamtej pory korzystamy tylko z kierowania każdą roletą z osobna. Nie zdecydowaliśmy się na założenie nowego przewodowego sterowania centralnego.
Przełączniki do 5 rolet w kuchni Centralny przełącznik w holu nie działa od uderzenia pioruna w dom
 • Ewa: Brak prądu powoduje komplikacje, jeśli „złapie” nas z opuszczonymi roletami. Zdarzyło się, że 3 dni spędziliśmy przy świeczkach, bo nie zastosowaliśmy awaryjnego otwierania korbą w pomieszczeniach mieszkalnych. Ręcznie możemy otworzyć jedynie bramę garażową, by móc wyjechać z domu. Dotychczasowe przejścia sprawiły, że nigdy nie zamykamy jednej z rolet w kuchni. To nasze awaryjne okno na świat.

 • Bogdan: W zimie musimy uważać na przymarzające do parapetów uszczelki na dolnej listwie. Przy podnoszeniu elektrycznie, zdarzało się je wyrwać. W lecie natomiast Ewa, albo dzieci, kilkakrotnie pozostawiły w linii rolet donice, stołek. Podczas opuszczania mechanicznego wyłamało się wtedy kilka listew. Wszystkie naprawy, łącznie z wymianą paru wieszaków oraz okresowym smarowaniem mechanizmów, przeprowadzam samodzielnie. Części kupuję w pobliskim punkcie sprzedaży rolet. Dostęp do klapy rewizyjnej jest łatwy, choć trzeba to robić z drabiny i na zewnątrz domu.

 • Rolety zewnętrzne to sensowna inwestycja. Budując kolejny dom, na pewno też byśmy je zastosowali. Z jedną różnicą – zamontowalibyśmy je w ścianie, bo wtedy są mniej widoczne i trudniej je wyrwać z muru. Nasze skrzynki i prowadnice zasłaniają fragmenty szyb.

Koszty rolet zewnętrznych i montażu:

 • rolety z montażem około 30 000 zł. 
 • Naprawa – 23 x 300 zł za każdy przełącznik indywidualny, 
 • 2 silniki rurowe 600 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ja zamawiałem rolety od firmy Globart z Nadarzyna. Świetnie spełniają swoje zadanie, a co ważne - cena była bardzo atrakcyjna. Śmiało mogę je polecić.

Gość Kamil Kornas

16 Sie 2017, 08:50

Do zasłonięcia okien czy nawet przeszkleń o dużej powierzchni potrzebne są równie duże rolety. Wydawałoby się, że czasami ich unoszenie oraz opuszczanie może być uciążliwe, szczególnie dla kobiet, bo wymaga znacznego wysiłku. Nic bardziej mylnego. Idealnym rozwiązaniem są ...

Eksperci Drutex

26 Cze 2017, 13:37

1 godzinę temu, Gość Michaś napisał: Witam, jaki system sterowania roletami będzie najwygodniejszy i z jakimi kosztami to się wiąże? I jakie jest najlepsze rozwiązanie co do montażu? Lepiej żeby były schowane w ścianie, czy lepiej na zewnątrz, bo łatwiej o ewentualny ...

Redakcja

26 Maj 2017, 10:03

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną Firma KRISPOL, producent kompletu stolarki dla domu, przygotowała dla swoich klientów atrakcyjne oferty na ciepłe okna, bramy garażowe oraz ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze