Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Okna dachowe a pogoda

Okna dachowe a pogoda

Okna dachowe w zimie są zasypywane śniegiem, którego w zasadzie nie daje się usunąć. Poddasze wtedy jest ponure i ciemne. Jeśli śnieg długo zalega na szybach, bywa to uciążliwe - mówią Marzena i Wojtek, członkowie Klubu Budujemy Dom.

Parametry domu: powierzchnia 170 m2 (bez garażu); dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 35° pokryty blachodachówką.

Liczba i lokalizacja: 11 sztuk; ze wszystkich stron budynku.

Parametry okien dachowych: 10 okien z klejonego warstwowo drewna sosnowego z lakierem bezbarwnym i 1 w łazience polakierowane na kolor biały; producent Fakro.

 • 3 okna uchylno-obrotowe z nawiewnikiem ręcznym, typ FPP preSelekt 94 × 140 cm. 
 • Reszta – okna obrotowe z nawiewnikami ręcznymi:
  - 4 okna 94 × 140 cm FTP-V,
  - 3 okna 78 × 114 cm FTP-V,
  - 1 okno 94 × 140 cm FTP-V w kolorze białym.

Montaż okien dachowych: podczas wykańczania dachu. Zakupiliśmy do nich kołnierze uszczelniające oraz kołnierze paroprzepuszczalne z materiałem termoizolacyjnym. Akcesoria okienne zamontowaliśmy samodzielnie.

Okna dachowe - akcesoria okienne:

 • 10 standardowych rolet wewnętrznych – materiałowych w kolorze ecru, częściowo przepuszczających światło, typ ARS I Fakro; 
 • 6 markiz zewnętrznych z 10-procentowym prześwitem, w kolorze grafitowym, typ AMZ Fakro.
Rolety znajdują się od strony południowo- -wchodniej i zachodniej. W zimie schowane są w kasetach Tylko 6 okien z 11 sztuk wyposażono w rolety zewnętrzne

Decyzja: mimo że dom budowaliśmy według indywidualnego projektu, nie chcieliśmy mieć lukarn na kopertowym dachu. Pomieszczenia na użytkowym poddaszu doświetliliśmy tylko oknami dachowymi, bo tak jest najprościej. Fantastycznie doświetlają poddasze! Wyboru okien dokonywaliśmy między producentami Fakro i Velux. Wygrały Fakro, ponieważ:

 • miały trochę niższą cenę przy porównywalnych parametrach, np. jakości szyb, izolacyjności i liczby warstw lakieru.
 • miały klamki na dole ramy, co jest wygodniejsze podczas użytkowania dla niższych osób.
 • miały większą powierzchnię szklenia, przy tych samych wymiarach.

Okna dachowe - rady i przestrogi:

 • Polecamy okna uchylno-obrotowe. Przy szerokości 94 cm i osadzeniu na odpowiedniej wysokości (czyli niżej) okna, ustawione w pozycji uchylnej, umożliwiają stojącym osobom obserwację otoczenia. Dzięki nim patrzymy na las i drzewa, rosnące na naszej działce i u sąsiadów. Ze względu na wyższą cenę, zamontowaliśmy w każdej sypialni po jednym oknie uchylnoobrotowym oraz po dwa tańsze okna obrotowe. Taki układ świetnie się sprawdza.

 • Przez okna dachowe widać w nocy niebo (gwiazdy, księżyc), w dzień natomiast słońce i ptaki. Takich widoków nie dają lukarny.
Przy oknach o szerokości 94 cm mogą stanąć dwie osoby. Okna znajdują się na wysokości człowieka, co pozwala oglądać widoki Klamki na dole ramy ułatwiają otwieranie okna niższym osobom. Rolety wewnętrzne z materiału można ustawiać w 3 poziomach
 • Marzena: Okna dachowe w zimie są zasypywane śniegiem, którego w zasadzie nie daje się usunąć. Poddasze wtedy jest ponure i ciemne. Jeśli śnieg długo zalega na szybach, bywa to uciążliwe. Dlatego podczas budowy następnego domu zastanowiłabym się jednak nad zastosowaniem lukarn albo nad rozwiązaniem mieszanym – lukarnami i oknami w dachu.

 • Wojtek: W okolicach Warszawy opady śniegu nie są zbyt intensywne, a powłoka zwykle nie leży długo. To nas ratuje, ale w innych rejonach Polski, np. podgórskich, radzę brać pod uwagę wady okien dachowych. W lukarnach nie ma takiego problemu, podobnie jak z wietrzeniem pomieszczeń. Kiedy na dachu leży śnieg, szersze otworzenie okna dachowego jest trudne, albo wręcz niemożliwe. Wtedy do dyspozycji pozostaje nawiewnik. W większości przypadków wystarcza.

 • Tak duża liczba okien w dachu zdała egzamin. Ale na początku, w lecie, wnętrza na poddaszu silnie się nagrzewały. W upały mieliśmy tam saunę. Trochę pomagało otwieranie okien na przestrzał, ale najskuteczniejsze okazały się rolety zewnętrzne. Zamontowaliśmy je jakiś czas po przeprowadzce, w oknach skierowanych na południowy-wschód i zachód.

  Ponadto, we wszystkich oknach (oprócz jednego w szczycie dachu) zastosowaliśmy rolety wewnętrzne, co też bardzo polecamy. Przydają się w słoneczne dni albo kiedy księżyc świeci zbyt intensywnie. Są też nieocenione jako dodatkowa izolacja cieplna. Ograniczają parowanie szyb od wewnątrz w chłodne dni. Zapewniają intymność. Rolety wewnętrzne mają 3 pozycje zasłonięcia. Nie potrzeba więcej.

 • Okna dachowe są wrażliwsze, niż okna w „kukułkach”, na opady deszczu. To element szczególnie ważny w lecie, kiedy chce się uchylić okno na czas pobytu w pracy. Niespodziewana burza czy nawet przelotny deszcz powoduje zaciekanie wody do wnętrz, nawet jeśli okno jest tylko lekko rozszczelnione. Kiedy jest parno na dworze, czyli podczas burzy lub dłuższego deszczu, zamknięcie okien powoduje duchotę w pokojach na piętrze. Odpowiednie ustawienie nawiewników w oknach jest wtedy naprawdę ważne.

 • Okna dachowe są trudniejsze do zabezpieczenia przed owadami moskitierą lub siatką, niż okna pionowe. Nie mają też parapetów. Rośliny trzeba ustawiać, tak jak my to robimy, na podłodze.

 • Mimo kilku wad, jesteśmy zadowoleni z wybranych typów okien dachowych. Podczas 6 lat użytkowania żaden mechanizm w oknach nie uległ uszkodzeniu. Okna uchylno-obrotowe nie opadły na zawiasach, czego się obawialiśmy. Inne też działają, jak na początku. Szyby bez szwanku przeżyły gradobicia, lód i śnieg. Drewno sosnowe zachowało naturalną jasną barwę, co szczególnie sobie cenimy – gorszej jakości lakiery powodują zauważalne zżółknięcie ramy.
Okno nad wysoką klatką schodową trudno jest otworzyć i umyć, nie ma w nim rolety, ani markizy. Za to znakomicie doświetla schody Okno w łazience jest wykończone białym lakierem poliuretanowym
 • Okna łatwo myje się w pozycji obrotowej. W tym roku planujemy przesmarowanie okuć okien oraz wypranie wkładki filtracyjnej w nawiewnikach.

 • Nasz model markiz zewnętrznych nie ma prowadnic na bokach, tylko zaczepy w dole skrzydła. Kiedy zaciąga się takie markizy, uwaga na wiatry i burzę! Czasem wiatr jest tak silny, że powoduje łopotanie i ściągnięcie markizy z zaczepów. Kilka razy się tak nam zdarzyło. Na szczęście markizy nie podarły się, dały się wyprostować i zwinąć do kasety.

Koszty okien dachowych i montażu (w 2006 roku):

 • 11 okien + kołnierze + 8 stopni kominowych + 2 płotki przeciwśniegowe + montaż – 18 497 zł z 7% VAT. 
 • Ponadto: 10 rolet wewnętrznych i 6 markiz zewnętrznych – 2500 zł z 22% VAT, montaż samodzielny.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-02-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

No dobra niech będzie, może ten Rafał nas obu robi w bambuko.Nie wiem co w których latach robił Velux więc nie będę się spierał, tak z rozbiegu pomyślałem że połknął literkę i tyle.Z waszym serwisem miałem kiedyś przyjemność i do jakości nie wnoszę żadnych uwag, była ...

demo

14 Lis 2014, 14:38

[quote name='demo' date='6.11.2014, 17:46 ' post='445568']No popatrz pan, ja wiedziałem że chodzi Rafałowi o GLU a specjalista nie wie o co chodzi bo takie coś jak GL nie istnieje.Demo, przytoczone przez Ciebie okno GLU nie występowało w 2011 roku, więc z całą ...

Eksperci Velux - okna dachowe

14 Lis 2014, 09:11

Cytat choć dokładnie nie wiem jakie okna użytkujesz, bo coś takiego jak GL z 2011 r. nie istnieje. No popatrz pan, ja wiedziałem że chodzi Rafałowi o GLU a specjalista nie wie o co chodzi bo takie coś jak GL nie istnieje.I ...

demo

06 Lis 2014, 15:46

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną Firma KRISPOL, producent kompletu stolarki dla domu, przygotowała dla swoich klientów atrakcyjne oferty na ciepłe okna, bramy garażowe oraz ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze