Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety zewnętrzne w ścianie

Polecam rolety zewnętrzne w ścianie. To super rozwiązanie! Po pierwsze, nie można ich wyrwać, bo skrzynka schowana jest pod warstwą ocieplenia i tynku – mówi Witek, członek Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: powierzchnia 270 m2, parterowy z poddaszem i garażem.

Parametry rolet zewnętrznych:

 • rolety naokienne, wykonane z polskich materiałów, sprzedawca Drewax. 
 • Skrzynka z PVC. 
 • Prowadnice z PVC o szerokości 5 cm. 
 • Pancerz z aluminium, listwy o wysokości 5 cm, ocieplone pianką PU, blokada dolnej listwy w dolnej części prowadnic. 
 • Klapa rewizyjna od strony wnętrz.

Liczba i wymiary rolet zewnętrznych: rolety zamontowaliśmy na wszystkich oknach pionowych.

 • Na parterze okno tarasowe wyposażyliśmy w 2 rolety 160 x 220 cm i 80 x 220 cm. 
 • Na poddaszu okno balkonowe ma roletę 160 x 220 cm. 
 • Ponadto 3 rolety zewnętrzne o wymiarach 160 x 100 cm na oknach w kuchni, jadalni i pokoju gościnnym, 2 rolety 40 x 60 cm w kotłowni i łazience.
Dwie rolety obsługują 2 zwijacze uchylne. Tu zwijacze są najmniej skuteczne Zwijacz z taśmą sprawdza się przy małej i lekkiej rolecie

Sterowanie: tylko ręczne zwijacze uchylne z taśmami.

Gwarancja: 2 lata.

Montaż: podczas wznoszenia stanu surowego, przed osadzeniem okien.

Okres użytkowania: 4 lata.

Decyzja: rolety zewnętrzne założyliśmy przede wszystkim dlatego, że żona miała dyskomfort związany z przechodzącymi blisko okien ludźmi. Nie chciała, by po zmroku i po zapaleniu świateł we wnętrzach widzieli, co mamy w domu. Nie zainwestowaliśmy w rolety antywłamaniowe, lecz w standardowe z aluminiowym pancerzem. Świadomie wybraliśmy rolety, których skrzynki montowane są w ścianie, by trudniej je było wyrwać.

Skrzynkę i klapę rewizyjną zakryto obniżonym sufitem z płyt g-k Skrzynki i duże fragmenty prowadnic zakrywa warstwa styropianu i tynku

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Rolety zewnętrzne wyposażyliśmy w kontaktrony. Dzięki nim stworzyliśmy dodatkową przeszkodę przeciwwłamaniową. Nawet jeśli złodzieje wyłamią roletę, robiąc spory hałas i wzbudzając alarm, a potem zaczną majstrować przy oknie, patrol interwencyjny ochrony budynku już będzie w drodze, albo wręcz pod domem. W ten sposób zyskamy dodatkowy czas.

 • Polecam rolety zewnętrzne w ścianie. To super rozwiązanie! Po pierwsze, nie można ich wyrwać, bo skrzynka schowana jest pod warstwą ocieplenia i tynku. Na dostanie się do niej potrzeba czasu i złodziej raczej nie będzie ryzykował „pracy” na widoku. Po drugie, tak osadzone rolety wyglądają estetycznie.

  W kuchni i jadalni obudowaliśmy je płytami g-k. W salonie zlicowaliśmy je tynkiem ze ścianą i pomalowaliśmy. W łazience zabudowaliśmy płytkami ceramicznymi. W razie awarii rolet można będzie się dostać do klapy rewizyjnej, wprawdzie nie całkiem bezinwazyjnie, ale małym nakładem pracy i kosztów. Najważniejsze jednak, by tego rodzaju rolety zaplanować w projekcie budynku. Wymagają bowiem powiększenia otworu okiennego.

 • W zimie jest odczuwalnie cieplej przy oknach z opuszczoną roletą. W lecie dają namiastkę klimatyzacji. Po 4 latach użytkowania już wiemy, że na parterze zbędne jest zakładanie klimatyzatorów. Powinniśmy je ewentualnie założyć na poddaszu.

 • Jedyny mankament rolet zewnętrznych, z których jesteśmy ogólnie bardzo zadowoleni, to ręczny sposób obsługi. Tym, których na to stać, gorąco polecam zastosowanie sterowania elektrycznego. Mechanizm uchylny zwijaczy z czasem się wyrabia lub wręcz niszczy i już nie blokuje rolet w pozycji uchylnej lub podniesionej. Szczególnie przy cięższych roletach zewnętrznych przy tarasie i balkonie. Można co prawda obejść ten problem, nawijając taśmę wokół kasety zwijacza, ale wygląda to nieestetycznie. To zupełnie nie jest to, o co nam chodziło!

Koszty rolet zewnętrznych i montażu: 7000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Świadomie wybraliśmy rolety, których skrzynki montowane są w ścianie, by trudniej je było wyrwać. Z takim argumentem przemawiającym niby za roletami BeClever jeszcze się nie spotkałem

Jani_63

09 Gru 2013, 16:36

Super pomysł. Jednak polecam o wiele bardziej praktycznie rozwiązanie "schowania" zwiniętej rolety zewnętrznej. Polecam nadproża ceramiczne na rolety zewnętrzne.

Gość Jacek Parulski

09 Gru 2013, 16:10

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Markiza antysmogowa FAKRO cleanAir uhonorowana Złotym Medalem
Markiza antysmogowa FAKRO cleanAir uhonorowana Złotym Medalem Prozdrowotne właściwości antysmogowej markizy VMZ cleanAir marki FAKRO zostały docenione przez grono ekspertów Międzynarodowych Targów ...
Zalety systemu klucza generalnego Master Key firmy Gerda
Zalety systemu klucza generalnego Master Key firmy Gerda Irytuje Cię codzienne szukanie właściwego klucza? Możesz mieć jeden klucz do wszystkich zamków, korzyścią takiego rozwiązania jest prosta ...
NOWY ALU LOOK - technologia HFL dostępna w MS więcej niż OKNA
NOWY ALU LOOK - technologia HFL dostępna w MS więcej niż OKNA MS więcej niż OKNA jako pierwsza firma na rynku polskim wprowadza okna o prostopadłych zgrzewach i aluminiowym designie.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze