Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Wybieramy okna dachowe. Jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Artykuł na: 9-16 minut

W większości nowo budowanych domów montowane są okna w połaci dachu. Mają one uniwersalne zastosowanie, a oferta sprzedażowa jest dziś bardzo bogata. Producenci okien oferują też dopasowane do nich akcesoria, dające ochronę przed słońcem czy owadami.

Wybieramy okna dachowe. Jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Zadaniem okien połaciowych jest doświetlanie poddasza – podobnie jak w przypadku pionowych okien fasadowych, umieszczanych w ścianie szczytowej bądź w lukarnach. Budowa lukarn jest jednak kłopotliwa i kosztowna. Ponadto okna pionowe dają ok. 50% mniej światła, niż połaciowe o tej samej powierzchni. Pamiętajmy, że te ostatnie nie są pozbawione wad. Mogą prowadzić do przegrzewania się pomieszczeń. Trzeba też pamiętać o ich zamykaniu w razie deszczu i wiatru – jeśli nie zostały wyposażone w odpowiednie czujniki.

 

Dawniej okna połaciowe mogły być montowane tylko w dachach o nachyleniu powyżej 15°. Obecnie również w płaskich, ponieważ pojawiły się zestawy montażowe ze specjalną podpórką i odpowiednim kołnierzem uszczelniającym. W sprzedaży są rozmaite modele – m.in. kolankowe albo z balkonem, sterowane ręcznie bądź elektronicznie. Okna połaciowe kupuje się na ogół wraz z pokryciem dachowym, w tym samym punkcie sprzedaży.

KONSTRUKCJA OKIEN DACHOWYCH

Okucia decydują o sposobie otwierania skrzydła. Pod tym względem okna połaciowe dzielą się na obrotowe, wysokoosiowe, uchylne i uchylno-obrotowe. Wybór odpowiedniej opcji zależy nie tylko od naszych upodobań, ale również od kąta nachylenia dachu.

 

Wersje obrotowe mają oś obrotu skrzydła w połowie wysokości. Górna jego część odchyla się do wnętrza poddasza, dlatego trzeba uważać, by się o nie nie uderzyć, jeśli jest nisko osadzone. Okna tego typu należą do najtańszych i najpopularniejszych. Polecane są do dachów o nachyleniu 15–90°. Łatwo się je myje z wnętrza pomieszczenia.

Połaciowe okno obrotowe
Połaciowe okno obrotowe (fot. Okpol)

W modelach wysokoosiowych oś obrotu znajduje się w ¾ wysokości ramy. Po otwarciu górna część skrzydła mieści się w grubości dachu. Okna takie zalecane są do dachów 20–65°. Ich cenę podnoszą siłowniki, które muszą wspomagać unoszenie skrzydła.

 

Modele uchylne mają oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Montuje się w nich sprężyny lub siłowniki, uniemożliwiające przypadkowe zamknięcie. Mycie zewnętrznej szyby jest trudne, jeśli obok nie ma drugiego okna.

 

Znajdziemy też wersje uchylno-obrotowe, o dwóch osiach obrotu. Pierwsza znajduje się na górnej krawędzi i umożliwia uchylanie o kąt 35–45º, druga jest w połowie ościeżnicy i służy do obracania skrzydła o 180º (dla dogodnego mycia). To jedne z najlepszych okien, ale też najdroższych i najbardziej skomplikowanych konstrukcyjnie. Przeznaczone są do dachów 15–55°. Ich odmianą są nieco szersze modele ewakuacyjne, z możliwością otwierania pod kątem ok. 70º.

Okno połaciowe uchylno-obrotowe
Okno połaciowe uchylno-obrotowe (fot. Fakro)

Ze względu na rodzaj konstrukcji, możemy zaś wyróżnić okna kolankowe, balkonowe i wyłazy dachowe. Te pierwsze składają się w zasadzie z okna fasadowego (zamontowanego w ściance kolankowej) oraz z połaciowego (w dachu). Wykazują zalety ich obu – przede wszystkim zapewniają szersze pole obserwacji okolicy.

Okno kolankowe
Okno kolankowe (fot. Okpol)
Okna kolankowe urozmaicają bryłę budynku
Okna kolankowe urozmaicają bryłę budynku i dają możliwość obserwacji otoczenia domu. (fot. Okpol)

Modele balkonowe zbudowane są z części dolnej, która po otwarciu tworzy jak gdyby przezroczystą balustradę, i górnej, formującej się w daszek. Stosuje się je w dachach bez ścianki kolankowej i przy kącie nachylenia połaci 40–50º.

 

Wyłazy dachowe otwierają się na bok i umożliwiają wygodne, bezpieczne wyjście na dach. Najczęściej planowane są w pobliżu komina. Przed przypadkowym zatrzaśnięciem zabezpieczają je siłowniki, które ułatwiają również otwieranie wyłazu.

WYGODNA OBSŁUGA OKIEN DACHOWYCH

Okna dachowe najczęściej obsługuje się ręcznie, jeśli natomiast znajdują się na dużej wysokości – za pomocą specjalnych drążków (służą one także do regulacji rolet). Teleskopowe drążki o długości 100 cm rozsuwają się do długości 240 cm. Do przeważającej ilości okien wystarczą jednak nierozsuwalne drążki 120- lub 180-centymetrowe. Bardziej komfortowe i nowoczesne jest sterowanie automatyczne z użyciem pilota. Najlepiej okna dachowe wyposażyć w czujniki deszczu, dzięki którym będą zamykać się przy pierwszych spadających kroplach.

ELEMENTY SKŁADOWE OKIEN DACHOWYCH

Przeszklenia okien połaciowych to szyby zespolone, złożone z dwóch bądź trzech tafli. W każdym przypadku zewnętrzna tafla jest ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia. Za dopłatą producenci montują szyby antywłamaniowe, absorpcyjne albo refleksyjne. Dokonując zakupu, zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw – im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej. Zwykle przed ucieczką ciepła z budynku lepiej chronią pakiety trzyszybowe.

Okno dachowe z ramą drewnianą i pakietem trzyszybowym
Okno dachowe z ramą drewnianą i pakietem trzyszybowym. (fot. Velux)

Ramy okien zwykle są z drewna sosnowego, klejonego warstwowo. W fabryce jest ono malowane bezbarwnym lub białym, kryjącym lakierem. Można również kupić okna z ramami w postaci komorowych profili z PVC, usztywnionych stalą. Zwykle są one barwione w masie na kolor biały, odcienie imitujące drewno bądź pokryte okleiną. Parametry okien z drewna i PVC znacząco się nie różnią. I jedne, i drugie ramy zabezpiecza się od zewnątrz osłoną z blachy aluminiowej, rzadziej z miedzianej lub cynkowo-tytanowej.

 

Istotnym elementem okien połaciowych jest kołnierz uszczelniający z blachy aluminiowej. Kompletuje się go ze specjalnym fartuchem do okien dachowych. Do łączenia okien w zestawy wykorzystuje się kołnierze typu combi.

Ciekawym rozwiązaniem jest montaż na oknie połaciowym systemu wentylacji z rekuperatorem
Ciekawym rozwiązaniem jest montaż na oknie połaciowym systemu wentylacji z rekuperatorem. Ogrzewa on świeże powietrze napływające do domu, ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Instalację można wykonać na każdym etapie użytkowania okna, trzeba tylko doprowadzić do niego zasilanie elektryczne. (fot. Velux)
Przeczytaj także: Montaż naokiennej wentylacji z rekuperatorem - krok po kroku

PLANOWANIE OKIEN DACHOWYCH

Dobre doświetlenie wnętrz

 

Poddasze lepiej doświetlą 2, 3 okna umieszczone w różnych miejscach, niż jedno duże, o takiej samej powierzchni. Pamiętajmy, że duża łączna powierzchnia przeszkleń może prowadzić do przegrzewania się pomieszczenia latem i nadmiernego wychładzania zimą.

 

Komfort użytkowania

 

Aby móc swobodnie wyglądać przez okno, zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, jego wysokość należy dopasować do kąta nachylenia połaci. Im mniejszy kąt, tym okno powinno być wyższe. Ponadto dolna jego krawędź musi się znajdować 85–130 cm nad podłogą (dzięki temu będzie je łatwiej obsługiwać) – choć najlepsze doświetlenie pomieszczenia uzyskuje się, montując okno możliwie wysoko.

 

Klamka może znajdować się na dole bądź na górze skrzydła, ale nie powinna być wyżej niż 180–200 cm od podłogi.

Na jakiej wysokości zamontować okna dachowe? - schemat
Okna połaciowe można planować przy dużym i małym spadku dachu, ale w tym drugim przypadku muszą być wyższe. Dolna rama powinna się znajdować ok. 1 m nad podłogą.

Urozmaicenie bryły budynku

 

Okna dachowe mogą uatrakcyjnić bryłę domu. Modele kolankowe, przedłużone na górze lub na dole, wyglądają nowocześniej i ciekawiej od zwykłych wersji połaciowych. Interesującym rozwiązaniem są też okna balkonowe, których dolna część po otwarciu tworzy szklaną balustradę, zaś górna szklany daszek.

 

W ostatnich latach modne jest łączenie okien w zestawy. Montuje się je rzędami – jedno nad drugim albo obok siebie. Niekiedy takie zestawy planuje się po obydwu stronach kalenicy, uzyskując duże przeszklenia w szczycie dachu.

 

Odpowiednie wymiary

 

Okna połaciowe występują w około 10 standardowych rozmiarach – producenci dostosowują je do typowych rozstawów krokwi i kątów nachylenia dachu. Najchętniej kupowane są te o wymiarach 78 × 118 cm i 78 × 140 cm. Na zamówienie można mieć okna w dowolnym rozmiarze i kształcie, z wybranym sposobem otwierania. Pamiętajmy jednak, że najłatwiej osadza się ramy o szerokości dostosowanej do rozstawu krokwi.

OKNA DACHOWE A BEZPIECZEŃSTWO

Jeśli w domu planowany jest montaż systemu alarmowego, to podłącza się do niego również okna dachowe. Wybicie szyby, a nawet otwarcie skrzydła powinno być sygnalizowane. Jeśli okno nie ma klasy antywłamaniowej, można zwiększyć wytrzymałość istniejących szyb przez oklejenie ich folią antywłamaniową. Warto również wzmocnić zamknięcia specjalnymi blokadami.

KIEDY MONTOWAĆ OKNA POŁACIOWE?

Najlepiej równocześnie z kryciem dachu. Ułatwi to prace montażowe, zmniejszy ryzyko powstania nieszczelności i uszkodzeń pokrycia. Zadanie to zlećmy wykwalifikowanemu dekarzowi. Samo osadzenie okna w przygotowanym otworze zajmie mu ok. pół godziny. Całość prac – czyli wycięcie otworu, montaż i obróbki – potrwa kilka godzin.

 

Jeżeli montaż przeprowadzany jest po ułożeniu pokrycia, należy je usunąć w miejscu planowanego okna oraz wyciąć wszystkie warstwy izolacji, pozostawiając co najmniej 10 cm zakład.

 

Przy zakupie okien połaciowych, zwróćmy uwagę na rozstaw krokwi – najlepiej, jeśli szerokość okien jest nieco mniejsza niż odstęp między nimi. Komplet elementów potrzebnych do instalacji otrzymamy wraz z oknem i będą one idealnie do siebie dopasowane. Dokupić musimy jedynie kołnierz uszczelniający, odpowiedni do rodzaju pokrycia i głębokości montażu stolarki w połaci dachu.

Przeczytaj także: Montaż okna dachowego na łatach - krok po kroku

JAKIE AKCESORIA WARTO DOKUPIĆ?

Okna dachowe dobrze jest wyposażyć w specjalne akcesoria, które zabezpieczą wnętrze domu przed owadami, a przede wszystkim pomogą ograniczyć nagrzewanie się poddasza i ucieczkę ciepła przez otwory okienne. Dzięki temu zmniejszymy wydatki na klimatyzację i ogrzewanie. Do akcesoriów tych zaliczają się np. moskitiery oraz rolety zewnętrzne i wewnętrzne, markizy i żaluzje wewnętrzne.

 

Większość produktów możemy dokupić i samodzielnie zamontować po osadzeniu okien. Tylko nieliczne mocowane są fabrycznie. Pamiętajmy jednak, że producenci oferują akcesoria dopasowane tylko do własnych okien.

 

Warto zainwestować w osłony z napędem elektrycznym, obsługiwane za pomocą pilota lub łącznika na ścianie. W takim wypadku konieczne jest doprowadzenie do nich zasilania i przewodów sterujących.

Dachowe rolety zewnętrzne
Dachowe rolety zewnętrzne składają się z ocieplonych lameli, które mają właściwości akustyczne i termoizolacyjne – chronią wnętrze domu przed mrozem i promieniowaniem słonecznym. (fot. Velux)
Markizy okienne
Markizy okienne produkuje się ze specjalnej siatki odpornej na czynniki atmosferyczne. Zabezpieczają poddasze przed nadmiernym nasłonecznieniem. (fot. Roto)

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Fakro

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Firma jest ważna, jakość jest ważna, ale by te drzwi były dobrze zamontowane - to też jest ważne. Trzeba pomyśleć o tym, że te drzwi będą pełnić również funkcję antywłamaniową oraz izolacyjną. A dobry montaż zagwarantuje pełnienie tych dwu funkcji na maximum możliwości.

Gość merisek

06 Maj 2017, 14:15

szkoda że nawiewnik mało wydajny i okna mokre od wewnątrz:/ przydałoby sie coś wydajniejszego.

Gość bibik

24 Kwi 2012, 17:50

szkoda tylko że autor myli procenty ze stopniami.

Gość dociekliwy

15 Lut 2010, 09:45

Fajne te okna dachowe.

Gość Michał

20 Lis 2008, 14:35

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Janusz Komurkiewicz Prezesem Związku Polskie Okna i Drzwi
Janusz Komurkiewicz Prezesem Związku Polskie Okna i Drzwi Decyzją Członków Związku Polskie Okna i Drzwi wyłoniono nowy Zarząd, na czele którego po raz kolejny stanął Janusz Komurkiewicz, członek ...
IX Kongres Stolarki Polskiej zakończony rezolucją - jaka przyszłość czeka polską branżę stolarki budowlanej?
IX Kongres Stolarki Polskiej zakończony rezolucją - jaka przyszłość czeka polską branżę stolarki budowlanej? W dniach 17-18 maja 2018 r., w Grand Hotel Tiffi w Iławie odbył się IX Kongres Stolarki Polskiej - najważniejsze wydarzenie w rodzimym sektorze ...
Drzwi antywłamaniowe DAKO z certyfikatem Laboratorium Techniki Budowlanej
Drzwi antywłamaniowe DAKO z certyfikatem Laboratorium Techniki Budowlanej Bezpieczeństwo antywłamaniowe drzwi DAKO zostało potwierdzone oficjalnym certyfikatem. Drzwi nakładkowe serii DA-90N i drzwi profilowane ...

Czy okna z PCW mogą być szkodliwe dla człowieka i środowiska?

Polichlorek winylu (skrót PVC lub PCW) to nie jest materiał nowy i słabo przebadany. PCW to jeden z najstarszych i najbardziej poznanych i zbadanych tworzyw sztucznych Profile okienne m.in. VEKA są wykonane z utwardzonego polichlorku winylu i dodatków, takich jak dwutlenek tytanu, kreda, czyli węglan wapnia oraz stabilizatory zapobiegające przebarwieniom tj. uszkodzeniom termicznym białych profili PCW.

topowe produkty

Rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesny design i bezpieczeństwo

Zaufaj ekspertowi. Spraw, aby twój dom był energooszczędny i komfortowy. Wybierz rolety zewnętrzne Anwis - nowoczesne i gwarantujace bezpieczeństwo.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze