Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Szklane drzwi to wyzwanie

Największym wyzwaniem była realizacja szklanych drzwi w salonie i na antresoli w sypialniach. Wzorowałam się projektem włoskiego projektanta Antonio Citterio. - mówi Basia, członkini Klubu Budujących Dom.

Drzwi zewnętrzne mają blokadę antywyważeniową, za co ubezpieczyciel domu daje upust

Parametry domu: powierzchnia z garażem 220 m2, dwie kondygnacje.

Drzwi zewnętrzne: wzmacniane, na zewnątrz wykończone klejonym warstwowo drewnem, otwierane na zewnątrz, 3 zawiasy, 2 zamki (jeden z wkładkami bębenkowymi), blokada antywyważeniowa, ocieplone.

 • Wymiary 109 × 240 cm, 
 • 5 lat gwarancji, 
 • producent Eko-Drewno Majewski Suwałki.

Drzwi wewnętrzne: pełne 5 szt. z klejonego drewna, 90 × 200 cm. Drzwi dwuskrzydłowe, rozwieralne 1 szt., z MDF pomalowane matowym lakierem w kolorze ścian, po 4 zawiasy.

 • Drzwi oszklone: producent Mega Aluminium z Wołomina, w tym 1 szt. czteroczęściowe przesuwne, szkło hartowane, ramy aluminiowe lakierowane proszkowo (system Metra), łączne 467 × 290 cm oraz 2 szt. jednoskrzydłowe, rozwieralne, 100 × 220 cm, po 1 zamku z kluczykiem. 
 • Drzwi wahadłowe: 1 szt., pełne, jednoskrzydłowe, 4 zawiasy, 68 × 200 cm. 
 • Przesuwne drzwi do garderoby w sieni z włoskiego MDF, polakierowane na biało, 85 × 270 cm. 
 • Drzwi składane do szafy 3 części po 42 × 200 cm, z MDF. 
 • Drzwi do kotłowni i garażu, 2 szt. winylowe z metalową ościeżnicą, 80 × 200 cm, lewe i prawe.

Montaż: zewnętrzne i wewnętrzne osadzali producenci drzwi. Tylko w bibliotece były problemy z zamocowaniem, bo drzwi nie mają ościeżnicy. Niepotrzebnie uparłam się, by mocować je do ścian, a nie do ościeżnicy. Trudno je było zamontować na ścianie działowej z płyty g-k.

Decyzja: mam w domu różnorodne drzwi. Zamówiłam wzmacniane drzwi zewnętrzne, aby utrudnić ewentualne włamanie. Dzięki takim drzwiom uzyskuję zniżkę od ubezpieczyciela domu. Pełne drzwi we wnętrzach zastosowałam wszędzie tam, gdzie potrzebujemy intymności i wygłuszenia akustycznego (w kuchni, łazience, pokoju gościnnym, garderobie, kotłowni).

Kolor drzwi zewnętrznych i wewnętrznych dopasowywałam do koloru cegły klinkierowej, koloru okien oraz desek podłogowych z drewna egzotycznego kempas. Nie chciałam dopuścić, aby „się gryzły”. Miałam taki przypadek podczas montażu okien, trzeba je było przemalowywać.

Drzwi dwuskrzydłowe zamówiłam do pokoju TV. Drzwi wahadłowe do pralni. Drzwi przesuwne do garderoby w sieni i składane do szafy. Największym wyzwaniem była realizacja szklanych drzwi w salonie i na antresoli w sypialniach. Wzorowałam się projektem włoskiego projektanta Antonio Citterio. Spodobał mi się w jednym z czasopism. Szklane drzwi dają przestronność.

W salonie i na antresoli niestandardowe drzwi wykonano z aluminium i hartowanego szkła Dwuskrzydłowe drzwi na ściance z płyt k-g. Wymagają przebudowania
Pełne drzwi do łazienki i pokoju gościnnego. Białe lakierowane drzwi przesuwne do garderoby Wahadłowe drzwi do pralni są zbyt masywne i ciężkie

Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Żałuję, że drzwi wejściowe są pełne. Stanowią monolit, a od strony wnętrz w ich okolicy bywa ciemno. Przydałoby się chociaż wąskie przeszklenie. Strefa dzienna w dzień lepiej wyglądałaby doświetlona na przestrzał. Ale drzwi są ładne i solidne.

 • Jestem bardzo zadowolona z drzwi ze szkła i aluminium. Między salonem i jadalnią celowo zamówiłam cztery przesuwne skrzydła. Chciałam mieć większą dowolność w kreowaniu tych wnętrz. Odpowiednio przestawiając meble, mogę mieć 2 przejścia wzdłuż ścian albo pośrodku itd. Każde skrzydło można unieruchomić blokadą.

  Nie miałam większych problemów ze znalezieniem solidnego producenta dużych przeszklonych drzwi w ramach aluminiowych. Celowo szukałam go w pobliżu miejsca zamieszkania, na wypadek ich uszkodzenia. Nie ma z nimi żadnych kłopotów! Skrzydła są lekkie, sprawnie się przesuwają. I hartowane szyby, i ramy z aluminium sprawdziły się.

  W domu mieszkają tylko dorośli z energią utrzymywaną w ryzach, więc nie ma problemów z pozostawianiem śladów na szkle. Radzę jednak być czujnym podczas montażu innych elementów, sąsiadujących ze szklanymi drzwiami. Monterzy aluminiowych balustrad na antresoli, spawając je, uszkodzili powierzchnię szkła. Iskry wypaliły drobne dziurki.

 • Podobają mi się mieszkania w amfiladzie, dlatego po drugiej stronie salonu zastosowałam dwuskrzydłowe rozwieralne drzwi (do pokoju TV). Aby nie były zbyt widoczne, mają kolor ścian. Nie mają ościeżnic – duży błąd! Niestety zamontowano je na nieodpowiednich zawiasach, które podczas użytkowania odkształciły się. Realizując projekty na podstawie zdjęć, warto skonsultować wykonanie i montaż z architektem, aby uniknąć technologicznych wpadek.

 • Drzwi do pralni są wahadłowe. Ułatwiają wynoszenie prania w misce. Starsze osoby (np. mama) nie zdążają jednak wyjść z pralni zanim skrzydło się zamknie. Mama ma boleśnie poobcierane pięty. Skrzydło powinno być mniej masywne i lżejsze. Żałuję, że nie zamontowałam tam drzwi przesuwnych, tak jak zrobiłam niedawno w garderobie w sieni. Bardzo dobrze sprawdzają się również łamane drzwi do szafy.

Koszty drzwi i montażu:

 • drzwi zewnętrzne 4024 zł. 
 • drzwi oszklone łącznie 20 300 zł, w tym drzwi przesuwne 4-częściowe 9600 zł. 
 • laminowane przesuwne 1800 zł. 
 • składane (do szafy) 3500 zł. 
 • drzwi do kotłowni 2 szt. po 843 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-04-02
Warto wiedzieć dodatkowo:

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze