Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Aktualności

OKNOPLAST Glass Compass - optymalne okna

OKNOPLAST Glass Compass - optymalne okna

Firma OKNOPLAST udostępniła unikalny program OKNOPLAST Glass Compass. Narzędzie to, uwzględniając szereg parametrów, umożliwia dobór optymalnych pakietów szybowych w oknach.

Budownictwo energooszczędne zyskuje na znaczeniu. Pozwala ono osiągnąć komfort cieplny bez potrzeby dodatkowego ogrzewania. Dlatego przy zakupie materiałów budowlanych sprawdzajmy ich parametry termoizolacyjne. Do tej pory kierowaliśmy się głównie współczynnikiem przenikania ciepła Uw, który informuje o wielkości strat energii. Warto jednak zwrócić uwagę także na bilans energetyczny, czyli różnicę między zyskami i stratami ciepła. Dopiero wówczas zyskamy pełen profil energetyczny budynku.

Bilans energetyczny - dlaczego jest ważny?

Bilans energetyczny może być liczony dla całego budynku lub tylko poszczególnych jego przegród jak okna czy ściany. Bilans energetyczny ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o koszty utrzymania domu. Chociaż strat energii nie sposób uniknąć, to możemy je w znacznym stopniu zrekompensować. W przypadku ścian nie otrzymamy dodatkowego ciepła, ale okna sprawdzą się tu doskonale. Dzięki odpowiednim szybom zyskamy nawet kilkaset złotych rocznie – tłumaczy Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST.

Mając na względzie koszty eksploatacji domu - przy zakupie stolarki powinniśmy zatem wziąć pod uwagę jej bilans energetyczny. Parametr ten wyraża się w jednostkach kWh/m²/rok, a zależy on między innymi od współczynnika przenikania ciepła ramy i szyby oraz współczynnika przepuszczalności promieniowania słonecznego gG. Dwie pierwsze wartości informują nas o tym ile ciepła będzie uciekało przez okno. Ostatnia natomiast obrazuje poziom zysków energii słonecznej przez szyby. Oczywiście im wyższy jest bilans energetyczny, tym lepiej dla nas – otrzymamy więcej darmowego ciepła – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

Aby otrzymać dodatni bilans energetyczny musimy sprawdzić również współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego g. Mówi on ile procent energii promieniowania słonecznego przenika do wnętrza. Jak go odczytywać? Jeśli producent podaje informację o g=0,4, oznacza to, że przez szybę dostanie się 40% energii słonecznej.

Duże przeszklenia i duże zyski

Duże okna w domu stwarzają zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Otwierają one wnętrze na otoczenie i w ten sposób optycznie powiększają pomieszczenia. Część z nas jednak w obawie o wysokie starty energii, rezygnuje z okien o znacznych rozmiarach. Tymczasem, jeśli tylko właściwie dobierzemy stolarkę, tego typu przeszklenia zapewnią nam dodatkowe ciepło. Wartość bilansu energetycznego zależy także od powierzchni szyb. Stosując dwukomorowy pakiet szybowy o Ug =0,6 i g =0,5 zyskamy rocznie 24,7 kWh na każdy metr kwadratowy okna. Zatem przykładowo przy oknie o standardowych wymiarach 1,4 6 m na 1,43 m otrzymamy 51,5 kWh dodatkowych zysków energii – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.

W ofercie firmy OKNOPLAST pojawiły się dwukomorowe pakiety szybowe o Ug = 0,7 i g=0,62, wypełnione argonem. Ich bilans energetyczny wynosi 43,7 kWh/m²/rok. Dzięki, czemu przy drzwiach tarasowych możemy zyskać nawet 160 kWh w skali roku – to tyle energii, ile zużywa rocznie średniej klasy telewizor. Tak dobre parametry osiągnięto dzięki zastosowaniu specjalistycznej powłoki niskoemisyjnej, która od zewnątrz jest przezroczysta dla promieni słonecznych przez co nie utrudnia im dotarcia do domu. Od strony wewnętrznej natomiast zatrzymuje znaczną część ciepła.

OKNOPLAST Glass Compass - optymalne okna

Więcej ciepła w pomieszczeniach, gdzie słońce operuje najkrócej

Planując budowę domu lub wymianę stolarki należy wziąć pod uwagę strony świata. Odpowiednie rozmieszczenie przeszkleń pozwoli nam cieszyć się ciepłem i obniżonymi rachunkami za ogrzewanie. Poziom nasłonecznienia również ma wpływ na bilans energetyczny okien i całego domu.

Okna pokaźnych rozmiarów warto umieścić od południa, tu bowiem słońce operuje najmocniej i jednocześnie najdłużej. Efektu przegrzania pomieszczenia unikniemy stosując pakiety o współczynniku solar factor na poziomie g=0,51 i jednocześnie bardzo dobrej izolacyjności termicznej Ug. W ofercie OKNOPLAST znajduje się szyba WARM, idealnie łącząca te dwie cechy. Można też zastosować szyby o większej wartości parametru solar factor na poziomie g=0,57 lub g=0,64. Na elewacji południowej warto jednak rozważyć montaż rolet albo osłon przeciwsłonecznych, które możemy dopasować do jej stylu – nadając budynkowi niepowtarzalny charakter.

Najmniej promieni dostanie się do naszego domu od północy, dlatego po tej stronie wystarczą nam okna o standardowych wymiarach. Przy wyborze szyb powinniśmy wziąć tu pod uwagę wartość parametru solar factor g. W ofercie OKNOPLAST znajdują się szyby ENERGY i COMFORT, wyposażone w specjalistyczną powłokę niskoemisyjną o bardzo wysokim parametrze solar factor - odpowiednio g=0,57 i g=0,64. Pozwalają one na zgromadzenie większej ilości energii słonecznej w pomieszczeniach, gdzie słońce operuje najmniej lub najkrócej. Strona świata ma zatem niezwykle istotne znaczenie przy doborze pakietów szybowych do okien. Przemyślane podejście do tej kwestii na poszczególnych elewacjach, pozwoli nam cieszyć się komfortem energetycznym - bez względu na porę roku i pomieszczenie, w którym przebywamy. Dodatkowo, co ważne w naszej kieszeni zostanie więcej pieniędzy.

Jak dobrać szyby?

Obecnie nie musimy się tym martwić. Firma OKNOPLAST wyposażyła doradców w salonach sprzedaży w specjalny konfigurator o nazwie OKNOPLAST Glass Compass, umożliwiający dobór optymalnych pakietów szybowych. Aplikacja w szybki sposób wskaże odpowiednie szyby – uwzględniając przy tym wielkość planowanych przeszkleń, nasłonecznienie elewacji oraz ułożenie domu względem stron świata.

Program wyliczy także oszczędności, jakie możemy uzyskać przez zastosowanie konkretnych pakietów szybowych. Dzięki takim rozwiązaniom – okna będą nam służyć przez długie lata, nie tracąc walorów użytkowych, a przy tym będzie to inwestycja, która się zwraca.

aktualizacja: 2013-11-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze