Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Porady ekspertów

Kiedy jest odpowiednia pora na wymianę okien i drzwi zewnętrznych?

W jakiej temperaturze powinno się wymieniać okna i drzwi zewnętrzne?

Kiedy jest odpowiednia pora na wymianę okien i drzwi zewnętrznych?

Odpowiedź eksperta: Choć wymiana okien zimą jest możliwa i nie sprawi trudności wykwalifikowanej ekipie, prac tych nie należy przeprowadzać, gdy temperatura spadnie poniżej -5°C, ponieważ w takich warunkach pianka montażowa do uszczelniania okien traci swoje właściwości. Warto wiedzieć, że roboty nawet w temperaturze ok. 0°C są kłopotliwe, bo ościeża trzeba wykończyć zaprawą, której nie powinno się stosować w takiej temperaturze.

Ponadto wymiana wszystkich okien może trwać 2 dni, zatem przebywanie w tym czasie w wyziębionym domu może być mało komfortowe. Ze względu na sprzyjającą aurę, wstawianie okien najlepiej przewidzieć w cieplejszej porze roku. Planując prace, trzeba też wziąć po uwagę okres oczekiwania na okna, zwykle są one dostarczane w ciągu minimum 4 tygodni, a jeżeli wybierzemy niepopularny kolor lub kształt okien, na realizację zamówienia możemy czekać nawet kilka miesięcy.

Jak złożyć zamówienie?

Procedura zamówienia nowych okien wygląda następująco:

 • wstępna wycena na podstawie podanych wymiarów okien;
 • umówienie się na dokładne pomiary;
 • doprecyzowanie kalkulacji po dokonaniu pomiarów i ustaleniu zakresu prac oraz dopasowanie wyposażenia dodatkowego i akcesoriów – parapety, rolety;
 • wpłata zaliczki w ustalonej wysokości;
 • min. 4 tygodniowe oczekiwanie na realizację zamówienia;
 • montaż i wpłata reszty kwoty.

W koszt robocizny wkalkulowane są – transport, demontaż starych okien, osadzenie okien na kotwy lub dyble z uszczelnieniem pianką, regulacja, uzupełnienie ubytków po demontażu (bez malowania), wywóz i utylizacja zdemontowanych elementów.

Uwaga! W większości firm za montaż z użyciem taśm zabezpieczających piankę montażową przed zawilgoceniem trzeba zapłacić dodatkowo.

Ile to będzie kosztowało?

Na okna dwuszybowe o maksymalnym współczynniku przenikania ciepła 1,1 W/(m2•K) do domu o powierzchni 150 m2 wydamy ok. 15 000 zł. Okna trzyszybowe o U = 0,8 będą droższe o min. 20%. Na przykład okno z PVC, białe o wymiarach 100 x 150 cm, dwuszybowe, o współczynniki U = 1,1, kosztuje ok. 450 zł, trzyszybowe o U = 0,8 ok. 550 zł, okno balkonowe o wymiarach 80 x 225 cm, odpowiednio – 600 i 750 zł.

Za pojedyncze okno (100 x 150 cm) ze zintegrowanymi roletami naokiennymi zapłacimy 700–900 zł, za samą roletę adaptacyjną 170–200 zł/m2.

Za demontaż starych okien zapłacimy ok. 7 zł za metr obwodu okna, za montaż nowych – ok. 22 zł/m, a za uzupełnienie ubytków tynkarskich (bez malowania ścian) – ok. 15 zł/m. Ogólnie można przyjąć, że robocizna będzie wynosiła ok. 50 zł za metr obwodu okna, co w przeciętnym domu o powierzchni ok. 150 m2 da wartość ok. 2000–3000 zł. Za montaż z użyciem taśm paroszczelnych i paroizolacyjnych będziemy musieli dopłacić min. 1000 zł

Joanna Dąbrowska
fot. Krispol

aktualizacja: 2017-11-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Drzwi Trend 501 i Trend 501 INOX marki Urzędowski
Drzwi Trend 501 i Trend 501 INOX marki Urzędowski Światowe trendy znajdują swoje odzwierciedlenie nie tylko w przedmiotach codziennego użytku, ubraniach czy sztuce. Coraz częściej producenci ...
ALUPROF Partnerem Strategicznym IX Kongresu Stolarki Polskiej
ALUPROF Partnerem Strategicznym IX Kongresu Stolarki Polskiej W dniach 17-18 maja 2018 roku w Grand Hotel Tiffi w Iławie obędzie się IX Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek Polskie Okna ...
Wyniki Międzynarodowego konkursu architektonicznego FAKRO fusion - before and after!
Wyniki Międzynarodowego konkursu architektonicznego FAKRO fusion - before and after! FAKRO, światowy lider w produkcji okien dachowych we współpracy z portalem bimobject.com zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny ...

Wymiana parapetów zewnętrznych. Na co zwracać uwagę?

Najbardziej newralgicznym punktem złącza murowego w oknie jest jego dolny próg. To tamtędy najczęściej przewiewa wiatr i przecieka woda deszczowa. Dzieje się tak na skutek niewłaściwego uszczelnienie strefy podprogowej. Jest to najtrudniejszy do uszczelnienia fragment obwodu okna. Kluczowe są tu dwa elementy: próg podparapetowy, na którym stoi okno oraz parapet zewnętrzny go osłaniający i odprowadzający wodę deszczową z przegrody okiennej na zewnątrz.

topowe produkty

Budujesz Dom - pomyśl o roletach Aluprof

Firma Aluprof, producent profili aluminiowych, dzięki swoim produktom pozwala stworzyć dom, w którym będziemy czuć się swobodnie, bezpiecznie, do którego z przyjemnością wrócimy po trudach dnia wiedząc, że zawsze można znaleźć w nim spokój, azyl i harmonię.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze