Budujemy Dom

Kiedy jest odpowiednia pora na wymianę okien i drzwi zewnętrznych?

Artykuł na: 4-5 minut

W jakiej temperaturze powinno się wymieniać okna i drzwi zewnętrzne?

Kiedy jest odpowiednia pora na wymianę okien i drzwi zewnętrznych?

Odpowiedź eksperta: Choć wymiana okien zimą jest możliwa i nie sprawi trudności wykwalifikowanej ekipie, prac tych nie należy przeprowadzać, gdy temperatura spadnie poniżej -5°C, ponieważ w takich warunkach pianka montażowa do uszczelniania okien traci swoje właściwości. Warto wiedzieć, że roboty nawet w temperaturze ok. 0°C są kłopotliwe, bo ościeża trzeba wykończyć zaprawą, której nie powinno się stosować w takiej temperaturze.

Ponadto wymiana wszystkich okien może trwać 2 dni, zatem przebywanie w tym czasie w wyziębionym domu może być mało komfortowe. Ze względu na sprzyjającą aurę, wstawianie okien najlepiej przewidzieć w cieplejszej porze roku. Planując prace, trzeba też wziąć po uwagę okres oczekiwania na okna, zwykle są one dostarczane w ciągu minimum 4 tygodni, a jeżeli wybierzemy niepopularny kolor lub kształt okien, na realizację zamówienia możemy czekać nawet kilka miesięcy.

Jak złożyć zamówienie?

Procedura zamówienia nowych okien wygląda następująco:

 • wstępna wycena na podstawie podanych wymiarów okien;
 • umówienie się na dokładne pomiary;
 • doprecyzowanie kalkulacji po dokonaniu pomiarów i ustaleniu zakresu prac oraz dopasowanie wyposażenia dodatkowego i akcesoriów – parapety, rolety;
 • wpłata zaliczki w ustalonej wysokości;
 • min. 4 tygodniowe oczekiwanie na realizację zamówienia;
 • montaż i wpłata reszty kwoty.

W koszt robocizny wkalkulowane są – transport, demontaż starych okien, osadzenie okien na kotwy lub dyble z uszczelnieniem pianką, regulacja, uzupełnienie ubytków po demontażu (bez malowania), wywóz i utylizacja zdemontowanych elementów.

Uwaga! W większości firm za montaż z użyciem taśm zabezpieczających piankę montażową przed zawilgoceniem trzeba zapłacić dodatkowo.

Ile to będzie kosztowało?

Na okna dwuszybowe o maksymalnym współczynniku przenikania ciepła 1,1 W/(m2•K) do domu o powierzchni 150 m2 wydamy ok. 15 000 zł. Okna trzyszybowe o U = 0,8 będą droższe o min. 20%. Na przykład okno z PVC, białe o wymiarach 100 x 150 cm, dwuszybowe, o współczynniki U = 1,1, kosztuje ok. 450 zł, trzyszybowe o U = 0,8 ok. 550 zł, okno balkonowe o wymiarach 80 x 225 cm, odpowiednio – 600 i 750 zł.

Za pojedyncze okno (100 x 150 cm) ze zintegrowanymi roletami naokiennymi zapłacimy 700–900 zł, za samą roletę adaptacyjną 170–200 zł/m2.

Za demontaż starych okien zapłacimy ok. 7 zł za metr obwodu okna, za montaż nowych – ok. 22 zł/m, a za uzupełnienie ubytków tynkarskich (bez malowania ścian) – ok. 15 zł/m. Ogólnie można przyjąć, że robocizna będzie wynosiła ok. 50 zł za metr obwodu okna, co w przeciętnym domu o powierzchni ok. 150 m2 da wartość ok. 2000–3000 zł. Za montaż z użyciem taśm paroszczelnych i paroizolacyjnych będziemy musieli dopłacić min. 1000 zł

Joanna Dąbrowska
fot. Krispol

aktualizacja: 2017-11-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wielopunktowy zamek GU-SECURY Automatic 3 TEOR - nowość w ofercie GU
Wielopunktowy zamek GU-SECURY Automatic 3 TEOR - nowość w ofercie GU Zamykanie drzwi na klucz od środka to zabezpieczenie przed włamaniem, ale też pułapka w przypadku zagrożenia takiego jak pożar. GU proponuje ...
Letnia promocja osłon zewnętrznych FAKRO
Letnia promocja osłon zewnętrznych FAKRO "Upał pod kontrolą" to promocja osłon zewnętrznych FAKRO przygotowana z myślą o ochronnie przed nagrzaniem pomieszczeń w domach.
Nowy system okienny FEN82 HST w ofercie Krispol
Nowy system okienny FEN82 HST w ofercie Krispol KRISPOL wprowadził do oferty nowy system okienny typu HS o doskonałych parametrach termoizolacji.

Czy okna z PCW mogą być szkodliwe dla człowieka i środowiska?

Polichlorek winylu (skrót PVC lub PCW) to nie jest materiał nowy i słabo przebadany. PCW to jeden z najstarszych i najbardziej poznanych i zbadanych tworzyw sztucznych Profile okienne m.in. VEKA są wykonane z utwardzonego polichlorku winylu i dodatków, takich jak dwutlenek tytanu, kreda, czyli węglan wapnia oraz stabilizatory zapobiegające przebarwieniom tj. uszkodzeniom termicznym białych profili PCW.

polecane produkty i technologie

Okna drewniane i drewniano-aluminiowe Sokółka Okna i Drzwi - wyjątkowy design i energooszczędność

Odpowiednio dobrane okna kształtują wygląd domu i stanowią atrakcyjny element aranżacji wnętrz. Znacząco wpływają również na energooszczędność budynku. Okna i drzwi tarasowe marki Sokółka Okna i Drzwi to połączenie wysokiej jakości drewna i innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wyróżniają się one niepowtarzalnym designem, a jednocześnie zapewniają mniejsze zużycie energii i komfort użytkowania przez długie lata.
Najbardziej znane marki
Profile okienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze