Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Drzwi z płyt MDF lepsze od drewnianych

Nie chcieliśmy drzwi drewnianych, bo nasi znajomi przestrzegli, że są ciężkie, a na dodatek w ich domu wypaczyły się i rozeschły, więc musieli je wymienić. W poleconej firmie zamówiliśmy drzwi z płyt MDF, różne modele z jednej kolekcji. - mówią Jola i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy drzwi użytkują od ponad 2 lat.

Fornirowane skrzydła dopasowano do podłogi z drewna orzecha północnoamerykańskiego

Parametry domu: powierzchnia 280 m2, dwukondygnacyjny.

Drzwi wewnętrzne:

 • rozwierane – z płyty MDF o podwyższonej dźwiękoszczelności, 80 cm x 207 cm, w tym 7 szt. pełnych skrzydeł pomalowanych matowym lakierem w białym kolorze (RAL Classic 9010), z czego jedne z pionową szybą; 5 szt. skrzydeł pełnych, oklejonych fornirem Orzech Cardinal, a jedne z górnym naświetlem; 
 • przesuwne – dwuskrzydłowe z matowego, bezpiecznego szkła, otwierane synchronicznie, szer. 2 x 75 cm, wys. 200 cm. 

Ościeżnice: stałe, 1 szt. regulowana.

Klamki: stal Inox.

Montaż: nastąpił po wykończeniu posadzek i ścian. Przeprowadzili go pracownicy firmy, wykonującej drzwi na zamówienie. Trwał 2 dni. Od tego czasu zawiasy i zamki nie wymagały regulacji, ani smarowania.

Decyzja: nie chcieliśmy drzwi drewnianych, bo nasi znajomi przestrzegli, że są ciężkie, a na dodatek w ich domu wypaczyły się i rozeschły, więc musieli je wymienić. Mamy nowocześnie urządzone wnętrza i zależało nam na produktach doskonałej jakości, ale w prostej szlachetnej formie. W poleconej firmie zamówiliśmy drzwi z płyt MDF, różne modele z jednej kolekcji.

Na parterze, gdzie mamy białe ściany, wybraliśmy białe lakierowane skrzydła. Zabieg, polegający na zlewaniu się drzwi ze ścianami, udał się. Woleliśmy skierować uwagę widzów na wystrój oraz na szklane dwuskrzydłowe drzwi przesuwne między wiatrołapem a pomieszczeniami dziennymi.

Chowane w kasecie ściennej tafle szkła również mają prostą formę i w dyskretny sposób dekorują reprezentacyjne wnętrza. Zastosowaliśmy w nich mechanizm synchronicznego otwierania. Koniecznie zależało nam na tym, bo wystarczy tylko poruszyć jeden z pochwytów, żeby obie części lekko się rozsunęły. Ułatwia to wnoszenie np. zakupów. Warto go mieć!

W pokojach na piętrze ułożyliśmy podłogi z drewna orzechowego, więc dobraliśmy do nich kolor forniru na drzwiach. Udało się je zgrać kolorystycznie. Ze wszystkich drzwi w budynku jesteśmy bardzo zadowoleni.

Szklane drzwi przesuwne zaopatrzono w mechanizm synchronicznego otwierania i kasetę ścienną W garderobie skrzydło rozwierane zabiera sporo miejsca

Porady i przestrogi:

 • Na początku planowaliśmy możliwie najszersze drzwi dwuskrzydłowe, ale nie przygotowaliśmy się do tego na etapie wznoszenia ścian. Otwory powstały według wskazań projektu i nie wszystkie pozwalają na użycie drzwi przesuwnych. Dopiero w czasie pomiarów przed złożeniem zamówienia, okazało się, że szerokość obu skrzydeł chowanych w kasecie zamontowanej wewnątrz ściany może mieć tylko 116 cm w świetle ościeżnicy. Zamontowanie szerszych drzwi nie było możliwe. Tym, którzy chcą mieć przesuwne drzwi z kasetą, radzimy aby taki zamiar uwzględnili odpowiednio wcześnie w projekcie. Celowo zamówiliśmy szkło obustronnie gładkie, żeby nie "trzymało" kurzu i łatwo się myło. Jest bardzo praktyczne. Mechanizm synchroniczny działa bez zarzutu.

 • Wykonawcy drzwi namówili nas do zastosowania zamków magnetycznych, bez tradycyjnej zapadki i zasuwki. Działają cicho i bezusterkowo. Mają nowoczesny wygląd. Absolutnie uzasadniony wydatek, podobnie jak skrzydła o podwyższonej dźwiękoszczelności. W pokojach prywatnych jest bardzo cicho. Jedyne, co musimy zareklamować u wykonawców to listwy przypodłogowe, które dobraliśmy do drzwi i montowaliśmy razem z drzwiami. W kilku miejscach zostały źle spasowane.

 • Dorosłe córki poprosiły nas o pełne drzwi do ich pokojów. Uszanowaliśmy ich życzenie i na piętrze, dookoła holu, żadne ze skrzydeł nie mają szyb. W górne naświetle zaopatrzyliśmy jedynie drzwi do pokoju gościnnego na półpiętrze, więc do holu wpada trochę światła. Żałujemy, że nie mogliśmy doświetlić holu przez resztę drzwi. Moglibyśmy uzyskać ciekawy efekt świetlny i architektoniczny.

Koszty drzwi i montażu:

 • Drzwi dwuskrzydłowe z całym osprzętem 8000 zł. 
 • Drzwi rozwierane, komplet, średnio 1500 zł, z naświetlem 2460 zł, z szybą 1825 zł.
 • Klamki 1250 zł. 
 • Montaż 2360 zł.
Rozwierane drzwi płytowe z płyty MDF pomalowano matowym lakierem W pokoju gościnnym nad skrzydłem umieszczono naświetle

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-02-28

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Markiza antysmogowa FAKRO cleanAir uhonorowana Złotym Medalem
Markiza antysmogowa FAKRO cleanAir uhonorowana Złotym Medalem Prozdrowotne właściwości antysmogowej markizy VMZ cleanAir marki FAKRO zostały docenione przez grono ekspertów Międzynarodowych Targów ...
Zalety systemu klucza generalnego Master Key firmy Gerda
Zalety systemu klucza generalnego Master Key firmy Gerda Irytuje Cię codzienne szukanie właściwego klucza? Możesz mieć jeden klucz do wszystkich zamków, korzyścią takiego rozwiązania jest prosta ...
NOWY ALU LOOK - technologia HFL dostępna w MS więcej niż OKNA
NOWY ALU LOOK - technologia HFL dostępna w MS więcej niż OKNA MS więcej niż OKNA jako pierwsza firma na rynku polskim wprowadza okna o prostopadłych zgrzewach i aluminiowym designie.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze