Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi

5 rzeczy o których zapomnieli monterzy drzwi

Zdałam się na profesjonalizm monterów drzwi wewnętrznych, ale się nim nie wykazali. Wiele do życzenia pozostawia staranność sporządzenia elementów dekoracyjnych wokół nich... - mówi Lucyna, czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje drzwi od 3 lat.

Parametry domu: powierzchnia 180 m2, dwukondygnacyjny.

Drzwi wewnętrzne:

 • rozwierane – z drewna mahoniowego – dwie pary dwuskrzydłowych, z podziałami i kryształowymi szybami obustronnie fazowanymi, szer. 2 x 80 cm, wys. 215 cm, 9 szt. drzwi pełnych, z ozdobnymi płycinami; 
 • przesuwne – z drewna sosnowego, 1 szt., z trzema skrzydłami zaopatrzonymi w lustra.

Ościeżnice: z drewna mahoniowego.

Klamki: mosiężne.

Montaż: stolarzy z firmy współpracującej z generalnym wykonawcą, który zbudował dom. Wykonany w końcowej fazie wykańczania budynku.

Decyzja: w drewnianym domu, drzwi nie mogły być inne, niż drewniane. Dom stawiał generalny wykonawca i w ogólnym koszcie budowy zawarł cenę drzwi i okien. Zgodnie z umową, mogłam za dopłatą wprowadzać zmiany, z czego skorzystałam podczas prac wykończeniowych. Chciałam, żeby drzwi, okna, posadzki, dach miały wysoką jakość. W moim odczuciu drzwi są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz, dlatego poświęciłam im sporo uwagi. Zleciłam przygotowanie ich z tego samego drewna, co okna i okiennice.

W strefie reprezentacyjnej na parterze, czyli między salonem i holem oraz holem a kuchnią, umieściłam bliźniacze dwuskrzydłowe przeszklone drzwi, które wydłużają osie widokowe i doświetlają wewnętrzny hol. Przez obie pary drzwi i hol widzę z kuchni kominek, znajdujący się w salonie. Jestem zadowolona z tych przeszklonych, mimo że po kalkulacji ceny, wykonawcy zażądali sporej dopłaty za fazowane szyby. Reszta drzwi jest pełna przede wszystkim dlatego, że drewniany dom jest akustyczny. W łazienkach i pokojach prywatnych zależało mi na intymności i ciszy, a dzięki grubym drzwiom z drewna udało mi się to osiągnąć. Musiałam kupić do nich klamki, by drzwi zmieściły się w budżecie wykonawców.

Parter dekorują dwie pary dwuskrzydłowych drzwi z drewna mahoniowego i z kryształowymi szybami Przesuwne drzwi z lustrami oddzielają przestrzeń techniczną od łazienki

Ponieważ w pomieszczeniu technicznym o powierzchni 6,5 m2 postanowiłam urządzić gościnną łazienkę, przestrzeń techniczną i sanitarną oddzieliłam przesuwnymi drzwiami. Prowadnice oraz 3 skrzydła z lustrami zamówiłam u miejscowego stolarza. Przesuwne drzwi były znakomitym pomysłem.

Montaż drzwi wewnętrznych - porady i przestrogi:

 • Jestem zadowolona z wyglądu drzwi, bo prezentują się dokładnie tak, jak sobie wymarzyłam. Są również funkcjonalne. Wiele do życzenia pozostawia jedynie staranność sporządzenia elementów dekoracyjnych wokół nich.

  1. Stolarze zastosowali za wąskie listwy wykończeniowe i widać spod nich łączenie bali, z jakich wzniesiono dom.
  2. W posadzce przy oszklonych drzwiach „zapomnieli” zamontować metalowe tulejki, do blokowania skrzydeł.
  3. Niewykończone dziury w płytach granitowych wyglądają brzydko!
  4. Między ścianami a gzymsem nad drzwiami tworzą się szpary.
  5. Z miejsc klejenia drewna w paru punktach wypłynął klej.

  Zdałam się na profesjonalizm monterów, ale się nim nie wykazali. Profesjonalizm, lub jego brak, wychodzi w takich detalach.
 • Przed zamówieniem drzwi sprawdzałam na budowie, czy wytyczne architekta mi odpowiadają. Ostatecznie to ja wskazywałam, czy mają być prawe, czy lewe. Zróżnicowałam ich wymiary – drzwi do garderoby 60 x 200 cm, do łazienek 70 x 215 cm, do sypialni: 70 i 85 x 215 cm. Samodzielnie dobrałam kolorystykę stolarki drzwiowej i okiennej, żeby nie gryzła się z naturalnym kolorem bali.

  Przesuwne drzwi znakomicie się sprawdziły, bo goście nie czują, że tak naprawdę znajdują się w kotłowni. Drzwi zasłaniają gazowy kocioł, zbiornik c.w.u. oraz regał na artykuły gospodarcze. Lustra na skrzydłach o szerokości 60, 105 i 60 cm powiększają strefę przeznaczoną na łazienkę. Polecam takie rozwiązanie.

 • Ze względu na liczne podziały oraz dwustronne fazowanie, czyszczenie szyb w dwuskrzydłowych drzwiach jest pracochłonne. Muszę to robić często, bo pod światło widać każdy odcisk palca oraz ślad psiego i kociego nosa. Jednak drzwi dekorują reprezentacyjną strefę domu, dlatego cierpliwie je myję.

Montaż drzwi wewnętrznych - koszty:

 • szacunkowo dwuskrzydłowe drzwi z przeszkleniami ok. 8000 zł/szt. 
 • drzwi pełne (w zależności od wymiarów) 1200–1600 zł/szt. 
 • drzwi przesuwne z lustrami 2300 zł. 
 • mosiężne klamki 70 zł/szt.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-03-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

w bloku niebyłoby tych problemów Paniusiu...

Gość znismaczony samochwała

04 Kwi 2014, 19:37

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze