Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym

Użytkowanie żaluzji fasadowych ma pewne obostrzenia. Ponieważ nie zastosowaliśmy sztywnych prowadnic tylko linki stalowe – bo wyglądają lżej i nie zmniejszają światła okien – lamele łopoczą na wietrze, a silny podmuch może je zniszczyć - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy rolety użytkują od listopada 2013 r.

Parametry domu: dwukondygnacyjny, powierzchnia 180 m2.

Rodzaj przesłon: żaluzje fasadowe. Lamele o szer. 80 mm, w kształcie litery C, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej o gr. 0,42 mm. Prowadnice – boczne linki ze stali nierdzewnej, środkowe wzmocnione włóknami aramidu. Kaseta o przekroju kwadratowym z ekstrudowanego aluminium.

Liczba i wymiary: 2 żaluzje, 220 cm x 300 cm.

Sterowanie: zastosowaliśmy napęd elektryczny, osobny dla każdej żaluzji. Elektryczne silniki rurowe ze sterowaniem radiowym docelowo połączymy z systemem inteligentnego zarządzania budynku.

Montaż: żaluzje zamierzaliśmy założyć podczas budowy, jednak w latach 2008–2010 wyceniano je na 30 000 zł, więc odsunęliśmy zakup na później. Dystrybutor firmy z Torunia zamontował je taniej w 2013 r. Montaż trwał krócej i odbył się bezkolizyjnie dla elewacji, ponieważ podczas budowy osadziliśmy w ścianach wsporniki ze stali i przewody elektryczne. Na realizację zamówienia czekaliśmy miesiąc, a potem jeszcze jeden, ponieważ żaluzje różniły się ilością linek, na których poruszają się lamele. Ich niesymetryczny układ widać było pod światło.

Ustawione w pionie lamele w żaluzjach fasadowych całkowicie osłaniają przed słońcem Poziomo ustawione lamele wpuszczają do wnętrz światło Żaluzje pracują na prowadnicach linkowych

Decyzja: na frontowej południowej elewacji mamy 3 wielkie okna, ciągnące się od podmurówki po sam szczyt dachu. Podczas upałów wnętrza nagrzewały się jak w szklarni. Nie zależało nam na odgradzaniu się od przechodniów, ani na ociepleniu przeszkleń z zimie, bo okna mają dobre parametry termoizolacyjne. Zadaniem żaluzji jest głównie ochrona pomieszczeń dziennych przed jaskrawym światłem słonecznym i nadmiarem ciepła od słońca.

Żaluzje przewidzieliśmy tylko na elewacji południowej i tylko na dwóch dolnych oknach, ponieważ cena osłonięcia szczytowego okna była porażająca. Żaluzja dla jednej z trzech jego części miała kosztować więcej, niż obie dolne wielkie żaluzje! A trzeba by było przecież osłonić jeszcze pozostałe i zaopatrzyć w osobne napędy. Dlatego zrezygnowaliśmy z osłonięcia okna szczytowego, choć długo szukaliśmy producenta żaluzji o nietypowym kształcie.

Nie wybraliśmy tradycyjnych rolet zewnętrznych, bo mają ciężki wygląd, a do nowoczesnej bryły domu pasują tylko lekkie żaluzje. Skrzynki rolet musielibyśmy zamontować w otworze okiennym, co zmniejszyłoby światło okien. Po zapuszczeniu pancerza, światło wpada przez drobne szparki, albo wcale. Nie o taki efekt nam chodziło! Chcieliśmy mieć możliwość regulowania lameli i widzieć otoczenie. Ich kolorystykę dobraliśmy do koloru tynku. Jesteśmy zadowoleni z efektu.

Widok od strony wnętrz Tymczasowe włączniki sterujące w pomieszczeniu technicznym Marcin zmieni na automatyczne sterowanie w salonie

Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym - rady i przestrogi:

 • Użytkowanie żaluzji fasadowych ma pewne obostrzenia. Ponieważ nie zastosowaliśmy sztywnych prowadnic tylko linki stalowe – bo wyglądają lżej i nie zmniejszają światła okien – lamele łopoczą na wietrze, a silny podmuch może je zniszczyć. Na razie podciągamy je profilaktycznie, ale wkrótce podłączymy czujnik wiatrowy, który podniesie je automatycznie z nadejściem wichury. Żaluzje trzeba również podnosić w czasie silnych opadów śniegu. Warto było wybrać szybciej pracujące silniki napędowe.

 • Idealnie trafiliśmy z kolorystyką żaluzji. Rozważaliśmy dopasowanie ich do barwy stolarki okiennej, albo do dachu, ale wtedy stanowiłyby mocny element architektoniczny. Dobrze, że mają kolor zbliżony do tynku, stalowych barierek i punktów oświetlenia.

 • Wznosząc dom, szukaliśmy nadproży, w których moglibyśmy zamontować kasety. Ale żadna firma nie podjęła się tak małego zamówienia. Znajdują się więc na zewnątrz nadproży. Długo szukaliśmy też firmy, chcącej „bawić się” zaledwie dwoma żaluzjami fasadowymi, i której usługa mieściła się w przystępnej cenie. Upór popłaca!

Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym - koszty zakupu i montażu:

 • Żaluzje fasadowe 5700 zł. 
 • Czujnik wiatrowy – 1000 zł
Załom muru chroni żaluzje przed zachodnimi wiatrami Natynkowe kasety z aluminium chronią silniki rurowe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-04-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze