Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety i markizy - sposób na przegrzane pomieszczenia

Rolety i markizy - sposób na przegrzane pomieszczenia

Problem przegrzewania pomieszczeń mieszkalnych w okresie letnim jest szczególnie odczuwalny w przypadku domów stosunkowo nowych. Dawniej w naszym klimacie powierzchnie przeszklone budynków były co najwyżej umiarkowane, bynajmniej nie ze względu na chęć ulżenia w gorące dni, ale ze względu na konieczność ograniczenia strat ciepła w okresie zimy. W konsekwencji stare domy wystarczy zwykle rozsądnie wietrzyć (zawsze od strony cienia!), by upał nie doskwierał.

Markizy i markizorolety montowane na zewnątrz okien
Markizy i markizorolety montowane na zewnątrz okien chronią wnętrza przed nagrzewaniem 8 razy bardziej, niż osłony wewnętrzne. Mogą być sterowane ręcznie lub za pomocą drążka, elektrycznie pilotem albo przełącznikiem naściennym. Modele wyposażone w panel fotowoltaiczny pełniący funkcję czujnika intensywności nasłonecznienia, umożliwiają sterowanie automatyczne, bez konieczności zasilania automatyki prądem. (fot. Fakro)

Jednak od czasu, kiedy dostępna stała się stolarka okienna o odpowiednio niskim współczynniku przenikania ciepła, obserwujemy trend do stosowania rozległych przeszkleń od strony południowej i południowo- zachodniej. Bez wątpienia wpływa to korzystnie na bilans cieplny budynku, a zatem zmniejsza koszty ogrzewania. Jednak w okresie letnim prowadzi do przegrzewania wystawionych na działanie słońca pomieszczeń.

Rolety i markizy - sposób na przegrzane pomieszczenia

Na forach internetowych właścicielom "gorących domów" radzą często: posadź sobie drzewa. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, i to nie tylko z tego względu, że drzewa osiągają właściwe rozmiary bardzo wolno (latem słońce jest wysoko!), a ten, który je posadził, zwykle dużo bardziej ceni sobie ciepło, choćby w nadmiarze, niż chłód.

Drzewa, w szczególności iglaste (a więc dające cień przez cały rok), ograniczają bowiem dostęp światła (a zatem i ciepła) do budynku wtedy, kiedy jest ono potrzebne, co może znacząco zwiększyć koszty eksploatacji.

Ograniczanie dostępu słońca, kiedy staje się ono męczące, jest jednak działaniem jak najbardziej uzasadnionym. Wystarczy popatrzeć na zabudowę na południe od linii łączącej Węgry, Austrię i środkową Francję. Na niemal wszystkich otworach okiennych są tam solidne okiennice, żaluzje, rolety oraz markizy. Ich wykorzystanie przynosi chłód w domu o wiele tańszym kosztem, niż w przypadku wszelkich systemów klimatyzacyjnych.

Rolety zewnętrzne są najlepsze

Wszystkie wymienione tu rozwiązania mają swoich zwolenników, ale najbardziej praktyczną, a zarazem skutecznie działającą formą zabezpieczenia przed ciepłem wnikającym do domu wydają się rolety zewnętrzne. Z powodzeniem zastępują one okiennice - chronią wnętrze nie tylko przed nagrzaniem, lecz także natrętnymi spojrzeniami przechodniów, a po części - także przed kurzem i hałasem.

W okresie chłodów znacznie ograniczają też ucieczkę ciepła z pomieszczeń, a solidnie zamontowane - stanowią duże utrudnienie dla włamywacza. Nie szkodzą ponadto urodzie elewacji, a po złożeniu mogą być zupełnie niewidoczne (schowane w kasecie ukrytej w nadprożu).

Przenikanie promieni słonecznych przez okno bez osłony przeciwsłonecznej Przenikanie promieni słonecznych przez okno z osłoną przeciwsłoneczną Przenikanie promieni słonecznych przez okno z zewnętrzną osłoną przeciwsłoneczną
Przenikanie promieni słonecznych przez okno bez osłony przeciwsłonecznej (z lewej), z osłoną wewnętrzną (po środku) i zewnętrzną (po prawej) (rys. Fakro)

Obsługa rolet

Rolety obsługuje się za pomocą mechanizmów ręcznych i elektrycznych. Rodzaj napędu zależy od wielkości i rodzaju przesłony. Dla małych i lekkich (do 10 kg) wystarczy mechanizm ręczny, obsługiwany taśmą. Do większych przeznacza się zwijacze z korbą, ale ostatnio są one wypierane przez droższy, ale o wiele wygodniejszy napęd elektryczny, sterowany wyłącznikiem ściennym lub pilotem zdalnego sterowania.

Do niemal każdego napędu można dokupić programatory, pozwalające np. na opuszczanie lub podnoszenie rolet pod nieobecność gospodarzy. Najbardziej wyrafinowane sterowniki mierzą siłę wiatru, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, nasłonecznienie oraz opady i odpowiednio do potrzeb - zwijają bądź rozkładają rolety.

Do osłaniania przed słońcem tarasów i balkonów oraz przylegających do nich pomieszczeń znakomicie nadają się markizy. Także w tym przypadku coraz popularniejsze są urządzenia z elektrycznymi zwijaczami, do których można dokupić czujniki umożliwiające automatyczną regulację powierzchni czynnej (stopnia rozłożenia), w zależności od nasłonecznienia, a także zwijające osłonę - w razie pojawienia się zbyt silnych porywów wiatru.

Eksploatacja markiz i rolet nie kosztuje właściwie nic (poza czyszczeniem i ewentualnymi drobnymi naprawami), a efekt jest porównywalny z działaniem urządzeń chłodzących. Warto to podkreślić, bowiem wiele osób inwestuje w drogie rozwiązania, a zapomina o sposobach powszechnie stosowanych we wszystkich krajach południowej Europy. Tymczasem, tak jak trzeba ocieplić dom, by go efektywnie ogrzewać, tak też skuteczne chłodzenie pomieszczeń wymaga wcześniejszego zabezpieczenia ich przed przenikaniem promieni słonecznych. 

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Anwis

aktualizacja: 2017-07-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze