Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Porady ekspertów

Jakie są rodzaje osłon przeciwsłonecznych dla okien panoramicznych?

Jakie są rodzaje osłon przeciwsłonecznych dla okien panoramicznych?

Odpowiedź eksperta: Osłony okienne przy dużych przeszklonych powierzchniach są niemal koniecznością. Latem zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń, a zimą chronią przed ucieczką ciepła. Umożliwiają również zachowanie prywatności.

Rolety zewnętrzne

Okna dachowe również należy wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne, np. roletę zewnętrzną
Okna dachowe również należy wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne, np. roletę zewnętrzną (fot. Velux)

To najskuteczniejszy i najbardziej popularny sposób na zabezpieczenie wnętrz z dużymi przeszkleniami przed nadmiarem słońca. Rolety obsługuje się ręcznie lub elektrycznie. Rodzaj napędu zależy od wielkości i rodzaju przesłony.

Dla małych i lekkich (do 10 kg) wystarczy mechanizm ręczny, obsługiwany taśmą. Do większych przeznacza się zwijacze z korbą lub o wiele wygodniejszy napęd elektryczny, sterowany wyłącznikiem ściennym lub pilotem. Do niemal każdego napędu można dokupić programatory, pozwalające np. na opuszczanie lub podnoszenie rolet pod nieobecność gospodarzy.

Rolety typu Refleksol

To stosunkowa nowa oferta rynkowa. Są to rolety wykonane z włókien poliestrowych pokrytych PVC, osadzonych w aluminiowej konstrukcji. Osłony są odporne na przenikanie promieniowania UV i czynniki atmosferyczne. System można montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Opcjonalne zastosowanie automatyki pogodowej dodatkowo zabezpiecza rolety przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Żaluzje fasadowe zewnętrzne

Zabezpieczają przed przenikaniem promieniowania UV i przegrzaniem wnętrz. Dzięki swobodnej regulacji kąta nachylenia listew, realne jest zachowanie optymalnego stopnia zaciemnienia pomieszczenia w trakcie całego dnia.

Markizy

Markizy wyposażone w panel fotowoltaiczny, pełniący funkcję czujnika intensywności nasłonecznienia, umożliwiają sterowanie automatyczne, bez konieczności zasilania automatyki prądem
Markizy wyposażone w panel fotowoltaiczny, pełniący funkcję czujnika intensywności nasłonecznienia, umożliwiają sterowanie automatyczne, bez konieczności zasilania automatyki prądem (fot. Fakro)

Zapewniają ochronę przeciwsłoneczną nie tylko wnętrza domu, ale także tarasów i balkonów, umożliwiając odpoczynek w cieniu. Markiza składa się z aluminiowej konstrukcji i zbrojonego poszycia z akrylu lub PVC. Rura nawojowa i ramiona są połączone z belką mocującą. Niektóre modele mają dodatkowe wsporniki ramion. Ich pracą, podobnie jak rolet zewnętrznych, można sterować ręcznie lub elektrycznie.

Markizy do okien pionowych

To przesłony montowane na zewnątrz okien fasadowych. Są aż 8 razy skuteczniejsze, niż powszechnie zakładane rolety wewnętrzne, które zwykle zasłaniają ostre światło słoneczne. Absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, ograniczając w ten sposób nagrzewanie wnętrza.

W wersji elektrycznej, po opuszczeniu pełnią również funkcję moskitiery, chroniącej przed owadami i insektami. Mogą być sterowane ręcznie lub za pomocą drążka, elektrycznie pilotem albo przełącznikiem naściennym.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2017-09-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Budvar Centrum - wyróżniona za jakość i wizerunek
Budvar Centrum - wyróżniona za jakość i wizerunek Znak Jakości Home Zone i tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki to nagrody przyznawane przez wybitnych polskich architektów, projektantów i ...
Drzwi MB-104 Passive z certyfikatem Passive House Institute w Darmstadt
Drzwi MB-104 Passive z certyfikatem Passive House Institute w Darmstadt System okienno-drzwiowy MB-104 Passive firmy ALUPROF otrzymał drugi certyfikat Certified Passive House Component. Tym samym prestiżowy Passive ...
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze