Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety zewnętrzne - lepiej mieć automatykę, niż atestowany pancerz

Chcąc mieć naprawdę funkcjonalne rolety, warto wcześniej przygotować odpowiednią kwotę i nie rezygnować z automatyki! W naszym przypadku lepiej byłoby mieć automatykę, niż atestowany pancerz, ponieważ i tak korzystamy z monitoringu, a w okresie wyjazdów zawsze ktoś z rodziny pozostaje w domu... - mówi Irek, Czytelnik Budujemy Dom, który rolety zewnętrzne użytkuje od 18 lat.

Dom: powierzchnia 179 m2, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem, ściany w konstrukcji szkieletu drewnianego.

Rolety:

 • Naokienne, wykonane ze wzmocnionego aluminium, kolor biały. 
 • Prowadnice – wzmocnione, o szer. 6 cm. 
 • Skrzynki – w kształcie ściętego kwadratu. 
 • Klapa rewizyjna – na zewnątrz, od czoła skrzynki. 
 • Lokalizacja – w całym domu. 
 • Liczba – 4 duże na drzwiach tarasowych, 11 mniejszych na oknach. 
 • Gwarancja – 5 lat.

Sterowanie: ręczne; przy oknach zwijacze uchylne z linką, przy drzwiach tarasowych – nawijarki z linką i korbką.

Montaż: producent okien skierował mnie do wytwórcy rolet zewnętrznych i potem, na etapie zamykania stanu surowego, jego pracownicy zamontowali razem okna, a nad nimi rolety. Montaż odbył się sprawnie i nie miało znaczenia, że budynek jest szkieletowy.

Ponieważ zależało mi na dobrej termoizolacji skrzynek od strony wnętrz i żeby pancerz znalazł się jak najbliżej szyb okiennych, skrzynki naokienne zostały odwrócone – rewizja znajduje się na zewnątrz, a standardowo skierowana jest do wnętrz. Cztery lata temu dobudowaliśmy ogród zimowy, w którym też są rolety naokienne.

Skrzynki i prowadnice rolet w ogrodzie zimowym Tylko nad oknem z łukiem zastosowano roletę elewacyjną, umocowaną do ściany
Skrzynki i prowadnice rolet w ogrodzie zimowym Tylko nad oknem z łukiem zastosowano roletę elewacyjną, umocowaną do ściany

Decyzja: kiedy 18 lat temu budowałem dom, chciałem mieć w oknach rolety zewnętrzne, żeby zabezpieczać go na okres wyjazdów. Dlatego kupiłem, u doświadczonego producenta, droższe i solidniejsze przesłony z atestem na włamanie, składane w Polsce z markowych niemieckich podzespołów. Objechałem zakłady kilku producentów i wybrałem ten z najlepszą linią produkcyjną.

Od początku nie planowaliśmy z żoną zawieszania w oknach zasłon, więc przerzuciliśmy to zadanie na rolety zewnętrzne, podobnie jak ochronę przed nadmiarem słońca i gorąca, ponieważ większość okien jest zwrócona na południe. W zimie natomiast liczyliśmy na dodatkową termoizolację okien.

Aby wnętrza z opuszczonymi roletami nie wyglądały smutno, wybraliśmy okna i rolety w białym kolorze. Ponieważ zainwestowaliśmy w drogie rolety antywłamaniowe – żeby trochę obniżyć koszty, zamówiliśmy do nich napędy ręczne i tylko tego obecnie żałujemy.

Rolety naokienne przydają się także w dobudowanym ogrodzie zimowym Ciężkie rolety przy drzwiach tarasowych obsługuje się nawijarką z korbką i linką, lżejsze przy zwykłych oknach – zwijaczami uchylnymi z linką
Rolety naokienne przydają się także w dobudowanym ogrodzie zimowym Ciężkie rolety przy drzwiach tarasowych obsługuje się nawijarką z korbką i linką, lżejsze przy zwykłych oknach – zwijaczami uchylnymi z linką

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Jesteśmy zadowoleni z rolet i w kolejnym domu znowu byśmy je założyli, z tą jednak różnicą, że obecnie bezwzględnie miałyby napęd elektryczny i sterowanie radiowe. Ręczna obsługa tak wielu rolet nie zadała egzaminu w praktyce. Rolety najczęściej zapuszczamy podczas mrozów lub upałów, ponieważ są wtedy rzeczywiście przydatne, natomiast z powodu uciążliwej obsługi nie korzystamy z nich przez pozostałą część roku, bo przed przechodniami i sąsiadami zasłania nas już roślinność w ogrodzie.

  Opłacało się zainwestować w markowy produkt. Przez 18 lat skrzynki, pancerze i prowadnice działają bezawaryjnie. Po ośmiu latach wymiany wymagały jedynie linki w zwijaczach, ponieważ dawniej ich oplot produkowano z tworzyw naturalnych. Nowe linki składają się z trwałych tworzyw sztucznych, które nie wycierają się tak szybko. Linki kupiłem u pobliskiego producenta rolet i samodzielnie wymieniłem, bo nie jest to trudne. Kiedy 4 lata temu dobudowaliśmy oranżerię, znowu z powodu wysokich kosztów inwestycyjnych zastosowaliśmy rolety z ręcznym napędem.

  Rada jest taka – chcąc mieć naprawdę funkcjonalne rolety, warto wcześniej przygotować odpowiednią kwotę i nie rezygnować z automatyki! W naszym przypadku lepiej byłoby mieć automatykę, niż atestowany pancerz, ponieważ i tak korzystamy z monitoringu, a w okresie wyjazdów zawsze ktoś z rodziny pozostaje w domu. Dla włamywaczy budynek z zapuszczonymi wszystkimi roletami to znak, że nie ma w nim gospodarzy. Dlatego nigdy nie robimy tego w dzień.

Rolety zewnętrzne - koszty rolet i montażu:

 • 27 000 zł, 
 • dodanie rolet na dobudowanym ogrodzie zimowym 8000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Prezes Grupy Oknoplast Osobowością Roku według Executive Club
Prezes Grupy Oknoplast Osobowością Roku według Executive Club 29 listopada 2017 w Warszawie odbyło się wręczenie prestiżowych statuetek Diamenty Top Industry. Nagrodę w kategorii Osobowość Roku otrzymał ...
Antysmogowe markizy i ramki filtrujące cleanAir - nowość firmy Fakro
Antysmogowe markizy i ramki filtrujące cleanAir - nowość firmy Fakro Firma FAKRO wprowadza do swojej oferty nowoczesne, praktyczne antysmogowe markizy i ramki filtrujące cleanAir do okien pionowych. Produkty te ...
Okna w specjalnej okleinie PVC Jet Black matt CC+
Okna w specjalnej okleinie PVC Jet Black matt CC+ Prawdziwym hitem w architekturze wnętrz są dziś czarne okna. Modele o najwyższych parametrach technicznych produkuje się w nowej, ciemnej szacie.
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze