Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety zewnętrzne - kłopot z wykonawstwem na etapie budowy domu

Sam montaż rolet i elektrycznego sterowania odbył się bez problemów. Kłopot mieliśmy jednak z wykonawstwem na etapie budowy. Generalny wykonawca domu najpierw osadził skrzynki podtynkowe w specjalnie przygotowanym nadprożu okiennym. Następnie montował okna. Niestety, był nieuważny i tylko jedno okno idealnie dopasował ze skrzynką... - mówią Monika i Maciek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy rolety zewnętrzne użytkują trzeci rok.

Rolety podtynkowe, w kolorze dobranym do ram okiennych, zamontowano we wszystkich oknach na parterze
Rolety podtynkowe, w kolorze dobranym do ram okiennych, zamontowano we wszystkich oknach na parterze

Dom: powierzchnia 289 m2, piętrowy z garażem, ściany z pustaków ceramicznych ocieplonych styropianem o gr. 20 cm.

Rolety:

 • Podtynkowe, wykonane z aluminium, kolor złoty dąb. 
 • Pancerz – z profili 50 mm, zimnogiętych, wypełnionych pianką PU. 
 • Prowadnice – o szer. 7 cm. Skrzynki – w kształcie prostopadłościanu. 
 • Klapa rewizyjna – na zewnątrz, u dołu skrzynki. 
 • Lokalizacja – tylko na parterze. 
 • Liczba – 8, w tym 5 dużych przy oknach w strefie dziennej i w sypialni. 
 • Gwarancja – 3 lata.

Sterowanie: elektryczne, przewodowe, z przełącznikiem przy każdym oknie; każdą roletą indywidualnie.

Montaż: sam montaż rolet i elektrycznego sterowania odbył się bez problemów. Kłopot mieliśmy jednak z wykonawstwem na etapie budowy.

Generalny wykonawca domu najpierw osadził skrzynki podtynkowe w specjalnie przygotowanym nadprożu okiennym. Następnie montował okna. Niestety, był nieuważny i tylko jedno okno idealnie dopasował ze skrzynką. Inne okna musiał zdemontować i przesunąć tak, by pancerz rolety suwał się w wyznaczonym miejscu, czyli w prowadnicach przytwierdzonych do ram okna. Tego rodzaju rolety wymagają precyzyjnego montażu!

Przesuwne okno tarasowe typu HS zaopatrzono w dwie niezależne rolety
Przesuwne okno tarasowe typu HS zaopatrzono w dwie niezależne rolety

Przy wielkim przesuwnym oknie tarasowym typu HS, założyliśmy dwie rolety. Dzięki temu część okna może być zasłonięta, a przez pozostałą część można swobodnie przechodzić.

Decyzja: znajomi mają rolety zewnętrzne i polecili je ze względu na osłonę okien przed mrozem. Mamy duże przeszklenia na parterze, więc uznaliśmy, że warto je zaopatrzyć w takie rolety. Oprócz termoizolacji w zimie, zależało nam na osłonięciu wnętrz przed nadmiarem światła i gorąca.

Nie zamówiliśmy rolet antywłamaniowych, bo w oknach zastosowaliśmy bezpieczne szyby i zleciliśmy monitoring domu, więc bezzasadne było wydawanie pieniędzy na kolejne zabezpieczenie. Rolety mają blokadę na wieszakach i inne zabezpieczenia, uniemożliwiające ich podniesienie z zewnątrz.

Zastosowaliśmy rolety podtynkowe, żeby utrudnić ich wyrwanie oraz ze względów estetycznych – widoczny miał być ewentualnie tylko pancerz, a inne elementy rolety miały zniknąć pod elewacją. Kolor rolety dopasowaliśmy do ram okiennych z drewna majau, zabarwionych na kolor złotego dębu. Rolety zamówiliśmy u innego producenta, niż okna.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Okazało się, że rolety wspaniale izolują wnętrza od słońca, lecz nie zauważyliśmy wymiernych oszczędności w kosztach ogrzewania budynku. To wynik zastosowania naprawdę solidnych okien ze współczynnikiem przenikania ciepła Uw = 0,5 W/(m2·K), a dla okna tarasowego Uw = 0,7.

  Mimo, że nie używamy rolet codziennie, nie żałujemy wydanych pieniędzy. W upalne letnie dni, kiedy rolety dają wspaniałą izolację przed gorącem, przychodzi nam myśl o założeniu ich również w oknach na piętrze. Tym bardziej, że nocą, po rozszczelnieniu listew pancerza, świetnie służą do wietrzenia i ochładzania wnętrz. Ponadto, syn wykorzystuje rolety podczas porannego oglądania telewizji w salonie.

 • Zastosowaliśmy jednie elektryczne sterowanie indywidualne, bo namówił nas do tego… instalator. Opowiedział, że jedna z użytkowniczek, używając centralnego sterowania, przytrzasnęła roletą psa. Nie chcieliśmy zrobić krzywdy naszemu, a jednocześnie powiększać kosztu o czujniki ruchu, dlatego mamy przełączniki przy każdym oknie. Nie narzekamy na mniej komfortową obsługę, bo rolety znajdują się na jednej kondygnacji.

 • Monika: Tylko jeden raz, podczas silnej wichury, odczułam brak awaryjnego sterowania ręcznego. Chciałam opuścić na noc wszystkie rolety, lecz powstrzymała mnie obawa przed awarią sieci elektrycznej. Rolety działają bezawaryjnie i cicho. Silniki elektryczne fachowcy dobrze dopasowali do wielkości i ciężaru pancerzy. 

  Nie zamarzają, a listwy pancerza nie uszkodziły się nawet wtedy, kiedy pokryła je marznąca mżawka. Podczas podnoszenia warstwa lodu pokruszyła się, a pancerz zwinął się prawidłowo, lecz przestraszył mnie wtedy inny, niż zwykle, dźwięk pracującej rolety.

Rolety zewnętrzne - koszty rolet i montażu:

 • 10 000 zł.
Podtynkową skrzynkę i prowadnice zakrywa elewacja Podtynkową skrzynkę i prowadnice zakrywa elewacja

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

O czym ten tekst?

Gość Adam

10 Sie 2017, 20:34

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Produkty i firmy
Znajdź firmę lub produkt
Fundamenty
Stropy
Elementy elewacyjne
Elementy ceramiczne
Elementy wapienno-piaskowe
Elementy keramzytobetonowe
Elementy z betonu komórkowego
Systemy mocowań
Elementy betonowe
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze