Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Szklane drzwi między wiatrołapem a kuchnią to zły pomysł

Budując dom obecnie, nie ulokowałabym szklanych skrzydeł między wiatrołapem a kuchnią, bo niekiedy widać przez nie kuchenny nieład. Pełne drzwi są w tym miejscu bardziej wskazane. Z drugiej jednak strony szklany element nie dzieli tak wyraźnie przestrzeni jak pełny. - mówi Monika, Czytelniczka Budujemy Dom, która drzwi użytkuje 4 lata.

Parametry domu: powierzchnia (bez garażu) 247 m2, piętrowy.

Drzwi wewnętrzne:

 • Skrzydła – przesuwne, jednoskrzydłowe. 
 • Między kuchnią a wiatrołapem wykonane z przezroczystego hartowanego szkła o gr. 5 mm; wym. 90 × 300 cm; chowane w kasecie ściennej. 
 • W łazience rodziców na piętrze, z mlecznego bezpiecznego szkła; skrzydło zawieszone na rolkach na stalowej szynie; wym. 105 × 200 cm. 
 • Ościeżnice – w kuchni kaseta ścienna, w łazience – stała, z płyty MDF fornirowanej drewnem teakowym (jak fronty szafy w sypialni). 
 • Pochwyty – ze stali Inox.

Montaż: kasetę i prowadnicę drzwi w kuchni murarze przygotowali w trakcie stawiania ścian. Drzwi w kuchni oraz małżeńskiej łazience osadzili ich wykonawcy w trakcie wykańczania wnętrz.

Drzwi z mlecznego bezpiecznego szkła zamontowano między małżeńską sypialnią i łazienką Stalowa konstrukcja przesuwna drzwi jest doskonale widoczna
Drzwi z mlecznego bezpiecznego szkła zamontowano między małżeńską sypialnią i łazienką Stalowa konstrukcja przesuwna drzwi jest doskonale widoczna

Decyzja: przesuwne drzwi zastosowałam w wyznaczonych miejscach domu, ponieważ zajmują mniej miejsca, niż rozwierane. Ze względu na wygodne noszenie zakupów, zaplanowałam jedne z nich na trasie z garażu, przez szatnię i wiatrołap, do kuchni. Wspólnie z architektem już w fazie projektowej schowałam je w kasecie ściennej, żeby ewentualnie nie uderzać w nie siatkami z zakupami.

Ruchome skrzydło tworzy tafla przezroczystego bezpiecznego szkła, bo takie najbardziej mi się podoba, jednak po dwóch miesiącach nakleiłam na nie naklejki w kształcie matowych poziomych pasów. Okazało się, że psy nie widziały skrzydła i boleśnie się o nie uderzały. Bałam się więc, że goście też go nie zauważą.

Do małżeńskiej łazienki, przylegającej do sypialni, od razu wybrałam mleczne szkło, by w jej wnętrzu zapewnić pożądaną intymność. Niekiedy do naszej sypialni zaglądają dzieci, a nawet odwiedzający je koledzy. Chciałam przełamać nowoczesną, lecz elegancką stylistykę sypialni, jakimś odważnym elementem, dlatego zamówiłam drzwi przesuwające się na rolkach po stalowej szynie, zamontowanej po prostu na ścianie, od strony sypialni.

W przeciwieństwie do drzwi kuchennych, konstrukcja jest tu doskonale widoczna i stanowi rodzaj dekoracji. Obecnie już nie jestem z tej decyzji tak zadowolona, jak na początku – element ten szybko się opatrzył. Szkoda, że nie chowają się w kasecie ściennej. Prosta elegancka forma jest uniwersalna i broni się dłużej!

Przesuwne drzwi z hartowanego szkła o gr. 5 mm zastosowano między wiatrołapem i kuchnią Model z mlecznego szkła pozwala zachować intymność w łazience
Przesuwne drzwi z hartowanego szkła o gr. 5 mm zastosowano między wiatrołapem i kuchnią Model z mlecznego szkła pozwala zachować intymność w łazience

Szklane drzwi - rady i przestrogi:

 • Budując dom obecnie, nie ulokowałabym szklanych skrzydeł między wiatrołapem a kuchnią, bo niekiedy widać przez nie kuchenny nieład. Pełne drzwi są w tym miejscu bardziej wskazane. Z drugiej jednak strony szklany element nie dzieli tak wyraźnie przestrzeni jak pełny. Drzwi zamykam w zasadzie tylko kiedy wyjeżdżamy, bo na co dzień otwieram je na przestrzał.

  Szklany model w łazience jest wygodny w użytkowaniu. Na mlecznym szkle nie widać śladów dziecięcych rączek, które odznaczają się, niestety, na drzwiach w kuchni. Na szczęście szkło łatwo się myje. Grube tafle dobrze izolują wnętrza akustycznie.

Szklane drzwi - koszty drzwi i montażu:

 • w kuchni 5500 zł, 
 • w łazience 3000 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-06-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

nie polecam takiego rozwiązania, drzwi wewnętrzne w tym miejscu powinny być jednak pełne, ewentualnie z niewielkim przeszkleniem, nie chodzi już o wygląd czy to co chcemy ukryć, bo i tak po otworzeniu drzwi wszystko będzie widać, ale o koszty ogrzewania chaty zimą ;)

Gość Tobiaszek

15 Lip 2016, 19:14

ta cena to kosmos ! do kuchni - za co tyle sobie życzycie ??????> pytam za co ???????

Gość syndrom

22 Maj 2016, 18:32

myślę, że wszystko zależy od ukłądu danego mieszkania, czasem takie drzwi mogą okazać się po prostu zbędne i zabierać przestrzeń a czasem mogą okazać się bardzo przydatne - będą drugą "warstwą" izolacyjną" przed uciekaniem ciepła z odumy, trzeba jednak pamiętać o ich dobrym montażu

Gość kernit

17 Kwi 2016, 08:11

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną Firma KRISPOL, producent kompletu stolarki dla domu, przygotowała dla swoich klientów atrakcyjne oferty na ciepłe okna, bramy garażowe oraz ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze