Dom z perspektywą na naturę

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2015-06-12 06:10:39
Dom z perspektywą na naturę

Ważnym atutem zmodernizowanego budynku nad jeziorem Como we Włoszech jest jego lokalizacja, jednak to zastosowanie wielkoformatowych przeszkleń stałych i przesuwnych pozwoliło w pełni otworzyć jego wnętrze na malownicze widoki. Modernistyczna, przeszklona elewacja budynku podkreśla jego nowy, energooszczędny wymiar.

Celem kompleksowej przebudowy Casa Benedetti było poprawienie stanu technicznego powłoki budynku, podwyższenie jego standardu energetycznego oraz dostosowanie układu pomieszczeń do indywidualnych wymagań właścicieli. W efekcie prac modernizacyjnych powstał nowoczesny budynek jednorodzinny z szerokim widokiem na naturę, którego roczne zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się z aż 440 kWh/m2 do zaledwie 28,37 kW/m2, co zakwalifikowało go do klasy A według wymagań obowiązujących we Włoszech. Taki efekt uzyskano dzięki zastosowaniu energooszczędnych systemów drzwi aluminiowych, sterowanych automatycznie przesłon przeciwsłonecznych oraz wentylacji.

Malowniczą panoramę jeziora Como zapewniają kombinacje przeszkleń stałych i przesuwnych z serii Schüco ASS 70.HI  Fot. Marcello Mariana

Nowa skóra budynku

Zabudowa wokół jeziora Como w północnych Włoszech cechuje się zwartym i bardzo tradycyjnym charakterem. Zmodernizowany dom jednorodzinny nawiązuje do otaczających go budynków kubaturą, obrysem bryły i kształtem dachu, jednak już na pierwszy rzut oka wygląda bardzo minimalistycznie – architekt wzorował się na takich twórcach jak Mies van der Rohe czy Achille Castiglioni.

Podstawowym zamysłem projektanta było otwarcie bryły budynku na jezioro Como. W tym celu na obydwu kondygnacjach od strony zachodniej wstawiono lekkie przeszklenia złożone z różnych kombinacji sekcji stałych i przesuwnych w systemie Schüco ASS 70.HI. W sypialni na pierwszym piętrze architekt przewidział harmonijny podział przeszkleń na cztery równe części.

W jednej ramie umieszczono dwa skrzydła przesuwne i dwa skrzydła stałe, które dostarczają niczym niezakłóconych, panoramicznych widoków na akwen. Natomiast na parterze, gdzie zlokalizowano otwartą strefę dzienną łączącą funkcje salonu, jadalni i kuchni, wstawiono dwie wielkowymiarowe sekcje stałe, którym towarzyszą mniejsze skrzydła przesuwane. Na południowej elewacji rozmieszczono natomiast okna z serii Schüco AWS 75 SI. Profile w jasnoszarym kolorze tworzą pionowe podziały szkła i wchodzą w delikatny kontrast z drewnianymi podłogami oraz białym tynkiem na elewacji domu.

Może cię zainteresować
Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Co to jest szkło ornamentowe? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Co to za kolor Winchester? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Okna na straży bezpieczeństwa Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Jakie okna wybrać od południa, jakie od północy? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Jak myć żaluzje fasadowe? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Jak zasłonić okna na parterze? Jak zamontować drzwi techniczne? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Jaka roleta na skośne okno? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Co daje anodowanie aluminium? Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych?
Zobacz więcej Zwiń

Przeszklenia stałe i przesuwne w systemie Schüco ASS 70.HI – widok od zewnątrz Fot. Marcello Mariana

Inteligentne sterowanie mikroklimatem

Idea otwarcia budynku na światło i krajobraz jeziora od strony zachodniej musiała iść w parze ze spełnieniem wymagań odnośnie energooszczędności oraz zapewnieniem komfortu w pomieszczeniach przez cały rok. Energooszczędne drzwi aluminiowe Schüco ASS 70.HI w połączeniu z potrójnymi szybami i inteligentnymi systemami zacieniania zapewniają ochronę przed przegrzewaniem wnętrza, podglądaniem, a także oślepianiem. Ruchome przesłony zostały sprzężone z czujnikami nasłonecznienia i wiatru, dlatego system samodzielnie czuwa nad utrzymaniem komfortowego mikroklimatu. Wymianę powietrza zapewnia system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Do tej pory kombinacja termoizolowanych drzwi przesuwnych z automatycznym systemem zacieniania okazała się na tyle efektywna, że w miesiącach letnich nie było potrzeby uruchamiania opcjonalnej funkcji bypassu. Na indywidualne życzenie mieszkańców wszystkie drzwi zostały wyposażone dodatkowo w okucia w klasie antywłamaniowej RC2 oraz czujnik wibracji reagujący na ewentualne próby manipulacji przy zamku czy stłuczenie szkła. Wszystkie właściwości stolarki z ochroną akustyczną włącznie sprawiły, że mieszkańcy mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie przez cały rok.

Firma powiązana:
Schüco International Polska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!