Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania!

W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o dokupieniu markiz albo rolet zewnętrznych, które zatrzymają gorąc. Ze 2 lata przymierzam się także do moskitier - mówi Magda, Członkini Klubu Budujących Dom, która okna dachowe użytkuje od 2009 r.

Rolety i żaluzje w oknach dachowych nie spełniają swojego zadania!

Dom: 202 m2; dwie kondygnacje; dach o nachyleniu 40°, kryty blachodachówką.

Okna dachowe:

 • Uchylno-obrotowe, 6 sztuk, wymiary 78 x 140 cm. 
 • Ramy z drewna sosnowego, w sypialniach 2 okna z lakierem bezbarwnym, w łazience i w pralni 4 z powłoką z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Pakiet dwóch szyb zespolonych. 
 • Akcesoria – rolety i żaluzje wewnętrzne.
 • Lokalizacja – 1 okno na północno-wschodniej połaci dachu i 5 na południowo-zachodniej.

Montaż: wykonali dekarze podczas budowy domu. Mąż kupił kołnierze uszczelniające i paroprzepuszczalne. Akcesoria okienne zamontowaliśmy samodzielnie.

Decyzja: projekt przewiduje lukarny i okna w dachu. Trochę zmieniłam z mężem układ okien, bo woleliśmy ich nie mieć w garderobie, za to chcieliśmy doświetlić pralnię. Okna przewędrowały więc z północno-wschodniej połaci dachu na frontową. Dzięki temu garderoba przy sypialni jest ciemna i nie płowieją od słońca ubrania, natomiast pralnia i składzik są jasne. Do łazienki i pralni dobraliśmy okna drewniane, powleczone plastikiem, który ma chronić ramy przed wilgocią. Fajna rzecz, którą podpowiedział nam sprzedawca.

Do sypialni zaplanowaliśmy okna z drewnianymi i polakierowanymi ramami. Ponieważ podnieśliśmy ścianki kolankowe o 2 pustaki, musieliśmy kupić krótsze okna. Mają 140 cm, zamiast 160 cm, ale dolna krawędź znajduje się na wysokości 86 cm, więc okna dają widoki i siedzącym, i stojącym. Wpada przez nie dużo światła, a latem… ciepła.

Aż 5 okien dachowych zamontowano na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 40°.
Aż 5 okien dachowych zamontowano na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 40°.

Okna dachowe - rady i przestrogi:

 • W lecie poddasze mocno się nagrzewa i nie zapobiegają temu wewnętrzne rolety i żaluzje. Zacieniają pomieszczenia, jednak słabo izolują termicznie. Dlatego myślę o dokupieniu markiz albo rolet zewnętrznych, które zatrzymają gorąc. Ze 2 lata przymierzam się także do moskitier. Może w tym roku w końcu się za to zabiorę! Nasze okna dachowe mają, zamiast klamek, listwy otwierające na górnej ramie. Nie jest to wygodne. Wolelibyśmy klamki na dolnej krawędzi.

  Mąż mówi, że dziś wybrałby okna znanego polskiego producenta. Polskie wyroby mają parę fajnych innowacyjnych rozwiązań, poza tym warto wspierać rodzimy przemysł. Kupiliśmy okna zagraniczne z pośpiechu, ale też są dobre. Kiedy je zakładaliśmy, nie było takich akcesoriów do montażu jak obecnie. Nie było modeli z pakietem trzech szyb. Na pewno byśmy postawili na jak najlepszą termoizolację. Okna dachowe kupuje się przecież raz na kilkadziesiąt lat.

Okna dachowe - koszty:

 • okna 13 000 zł, montaż w cenie usługi dekarskiej; 
 • wewnętrzne żaluzje i rolety (montaż własny) – 1600 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Okna, z listwą otwierającą na górnej ramie, zaopatrzono w żaluzje wewnętrzne

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Okna dachowe to chyba najgorsza rzecz w domu z poddaszem. Swoje kupowałem ok 2001r w cenie ok 1300zł bez montażu. Są beznadziejnie głośne (przez wentylację w listwie oraz gdy są opady przez szyby), nagrzewają pomieszczenia, żaluzje i moskitiery do nich są horendalnie drogie. A śmiałem ...

Gość Michał

15 Kwi 2016, 12:39

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Drzwi MB-104 Passive z certyfikatem Passive House Institute w Darmstadt
Drzwi MB-104 Passive z certyfikatem Passive House Institute w Darmstadt System okienno-drzwiowy MB-104 Passive firmy ALUPROF otrzymał drugi certyfikat Certified Passive House Component. Tym samym prestiżowy Passive ...
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze