Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Aktualności

Internorm - prekursor innowacji

Internorm - prekursor innowacji

W ostatnich miesiącach wiele mówi się o zmianach na rynku okien i drzwi. Mało kto wie jednak, że istnieje on dzięki innowacyjności pewnego austriackiego przedsiębiorcy. Niewielki zakład ślusarski założony w latach trzydziestych przez mieszkańca Linz - Eduarda Klingera - zrewolucjonizował sposób, w jaki myślimy dziś o stolarce otworowej. Stworzona przez niego firma, dała początek marce Internorm, która od dziesięcioleci jest liderem produkcji okien i drzwi w Europie. Obecnie jej produkty stale zdobywają międzynarodowe nagrody m.in. Reddot Design czy Dobry Design.

O tym, że firma od początku przyjęła rolę lidera świadczy m. in. fakt, że inżynierowie Internorm jako pierwsi na świecie opracowali okno dwukomorowe: składające się z 3 osobnych szyb oraz 3 osobnych uszczelek. Austriacki producent jako pierwszy stworzył również okno z żaluzjami wewnętrznymi.

A w 2001 roku, specjaliści firmy opracowali prekursorskie okno drewniano-aluminiowe. Inżynierowie Internorm cały czas zaskakują swoimi pomysłami. Ostatnim z nich są produkty powstałe w specjalnej technologii I-tec Core, które pozycjonują firmę jako lidera technologicznego branży. I-tec Core zapewnia bowiem niezrównaną stabilność, wytrzymałość i izolacyjność ciepłą okien i drzwi.

Jak to się zaczęło?

Założenie firmy datuje się na rok 1931, kiedy to Eduard Klinger, austriacki przedsiębiorca, wmurował kamień węgielny pod swój pierwszy zakład produkcyjny. Uruchomił on w Linz (północna Austria) warsztat ślusarsko-budowlany KLINGER. Zakład początkowo trudnił się tylko tym. Jednak dalekowzroczne i przedsiębiorcze spojrzenie na branżę, jakie reprezentował Klinger sprawiło, że w 1946 roku jednoosobowa działalność przybrała kształty średniej wielkości firmy, funkcjonującej w sektorze konstrukcji metalowych.

Na początku lat 60. Klinger docenił tworzywo wcześniej nieznane wśród producentów okien, czyli PVC. Upatrując w nim sukcesu i innowacji, postanowił wykupić licencję na produkowanie w Austrii okien z tego materiału. Dzięki temu w roku 1966 przedsiębiorstwo zainicjowało pionierską produkcję okien pod nowym szyldem: Internorm. Międzynarodowe standardy, wysokiej jakości wyroby, które cechowały ponadprzeciętne parametry izolacyjności, nieosiągalne dla konkurentów Internorm, sprawiły, że marka stale rosła w siłę, zdobywając kolejne rynki w kraju i za granicą.

W 1991 roku nastąpiło jedno z głównych przekształceń w obrębie firmy. Zmieniony został wówczas sposób dystrybucji. Zrezygnowano ze sprzedaży bezpośredniej, zamieniając ją na - nowatorską dla tego sektora - ideę sprzedaży wyłącznie przez certyfikowanych dystrybutorów. To unikalne w branży otworowej rozwiązanie spotkało się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem wśród odbiorców produktów Internorm. A jednocześnie zostało rychło wprowadzone przez kolejnych producentów w branży.

Produkcja okien Internorm

Współczesny Internorm

Od 2004 roku firma IFTM Internorm jest wyłącznym dystrybutorem produktów marki Internorm w Polsce.

- Od tego czasu sukcesywnie rozwijamy naszą działalność, poprawiając standardy obsługi klienta, rozszerzając siatkę dystrybucji. Odnotowujemy ciągły wzrost sprzedaży na terenie całej Polski. Choć stale będziemy podkreślać, że dla Internorm numerem jeden jest przede wszystkim jakość, a nie słupki liczbowe - komentuje Marcin Ksokowski, Dyrektor Zarządzający w IFTM Internorm.

Obecnie, austriacki Internorm zarządzany jest przez trzecie pokolenie potomków założyciela i jest zdecydowanym liderem europejskiego rynku stolarki. O kulturze tej organizacji oraz jakości produktów świadczy sama nazwa: Internorm, pochodząca od zbitki dwóch wyrazów "inter" oraz "norm", oznaczających w wolnym tłumaczeniu "wewnętrzna norma".

Internorm do dziś pozostaje liderem innowacyjnych rozwiązań. Nadal jest jedyną marką europejską, która oferuje 9 certyfikowanych wyrobów dla budownictwa pasywnego, co potwierdza jej czołową pozycję w zakresie efektywności energetycznej okien i drzwi. Co więcej, jest liderem jeśli chodzi o izolacyjność cieplną systemów okiennych. To co wyróżnia Internorm na tle innych producentów, to praktyka "całościowej koncepcji systemów okiennych", co oznacza, że w firmie odbywają się wszystkie etapy procesu produkcji okien.

Od badań i rozwoju, przez wytwarzanie szkła izolacyjnego, wytłaczanie profili, technologie wykończenia, aż po logistykę. Stała i skrupulatna kontrolna na poziomie każdego etapu, przyczynia się do osiągnięcia jakości niespotykanej u innych producentów. Dzięki czemu Internorm może pochwalić się nie tylko kilkudziesięcioletnią tradycją, lecz także wyrobami, spełniającymi nawet najbardziej wysublimowane oczekiwania klientów, czego najlepszym dowodem jest ponad 23 miliony sprzedanych produktów.

Obecnie Internorm jest częścią holdingu IFN Group, w skład którego wchodzą także inne firmy. Między innymi: Topic, Schlotterer, HSF, GIG, KASTRUP oraz ITIS4U.

Firma powiązana: INTERNORM
aktualizacja: 2016-09-22

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX
Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX 7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. ...
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC
Nowość MS więcej niż OKNA - elegancja aluminium w oknach z PVC Firma MS więcej niż OKNA jako jedyny na polskim rynku producent prezentuje nowe okna z PVC, które do złudzenia przypominają nowoczesną, ...
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu
Partner FAKRO - firma RESPILON - w finale Smogathonu Znamy już zwycięzców wyłonionych z finalistów trzeciej edycji Smogathonu – konkursu dla startupów, naukowców oraz osób prywatnych, ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze