Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / Artykuły

Eliminacja mostków termicznych - okna i balkony

W domach budowanych 20 lat temu i więcej, mostki cieplne nie należały do rzadkości. Poniżej opisujemy, jak wyeliminować mostki termiczne przy oknach i balkonach.

Eliminacja mostków termicznych - okna i balkony

ELIMINACJA MOSTKÓW TERMICZNYCH - OKNA

Rejon okien to zawsze miejsce zwiększonej ucieczki ciepła. Po pierwsze, dlatego że samo oszklenie ma kilkakrotnie wyższy współczynnik U niż zupełnie przeciętna ściana. Drugą przyczyną są rozmaite wady obsadzenia okna, powodujące powstanie mostków termicznych na jego obwodzie, oraz nieszczelności skutkujące przedmuchami powietrza.

Generalnie, chociaż wymiana okien jest typowym elementem termomodernizacji, większość inwestorów nie docenia tego, jak duże znaczenie ma prawidłowy montaż okien. Skupianie się tylko na parametrach cieplnych samych okien może skończyć się tym, że przez mostki cieplne wokół nich będzie uciekać drugie tyle ciepła co przez okna!

Obecnie zaleca się wysuniecie okien w warstwę ocieplenia na specjalnych konsolach montażowych. Dzięki temu eliminujemy ucieczkę ciepła na styku muru z ramą okna. Jednak to sposób trudniejszy od tradycyjnego i nieco problematyczny, gdy ściana wykonana jest z materiałów o małej wytrzymałości na obciążenia punktowe, powodowane przez wysunięte wsporniki (to beton komórkowy i pustaki).

Montaż okien w warstwie ocieplenia - schemat
W ścianach trójwarstwowych montaż okien w warstwie ocieplenia nie jest niczym nowym. Pierwotnie chodziło jednak raczej nie o zmniejszenie strat ciepła – lecz o to, żeby okno nie znalazło się w głębokiej wnęce.

Dlatego wciąż popularnością cieszy się montaż na krawędzi ściany nośnej, na styku z ociepleniem. Żeby ograniczyć ucieczkę ciepła zaleca się osłonięcie brzegów ramy okiennej izolacją cieplną na 2–3 cm, ponadto zastosowanie tzw. ciepłych parapetów, czyli specjalnych kształtek z twardego styropianu, na których ustawiamy okna. Jeżeli wymianie okien towarzyszy docieplenie elewacji, z wysunięciem płyt termoizolacji na brzeg ramy nie ma kłopotu.

Jeżeli zaś ograniczamy się tylko do wymiany stolarki, wnęki okienne można po prostu okleić na pożądaną grubość pasami styropianu. Tę samą metodę da się też zastosować, jeżeli chcemy poprawić ciepłochronność dawniej osadzonych okien.

Zlicowanie okien z krawędzią ściany nośnej - schemat
Najbardziej rozpowszechniony sposób montażu okien to zlicowanie ich z krawędzią ściany nośnej. Wielu wykonawców, niestety zapomina, że izolacja powinna nieco zachodzić na brzeg ramy. Można to poprawić, doklejając pasy styropianu.

ELIMINACJA MOSTKÓW TERMICZNYCH - BALKONY

Jeżeli balkon jest przedłużeniem płyty stropowej, a tak jest najczęściej w starszych domach, to staje się dużym mostkiem termicznym. I w praktyce nie ma sposobu, żeby go w pełni wyeliminować. Wymagałoby to obłożenia izolacją cieplną całej płyty balkonowej. Możemy to zrobić od spodu i po bokach, jednak od góry zwykle brakuje miejsca. Takie docieplenie będzie wiec tylko półśrodkiem.

Doświadczenie uczy nas jednak, że w domach jednorodzinnych balkony są bardzo mało wykorzystywane. Wolimy raczej wyjść na taras lub wprost do ogrodu. Warto więc pomyśleć nad radykalnym rozwiązaniem i balkon po prostu rozebrać. Ewentualnie można go rozebrać i przystawić do budynku samonośną konstrukcję opartą na słupach. Ze względu na łatwość wykonania i lekkość, najczęściej jest drewniana, rzadziej stalowa.

Tradycyjny balkon to po prostu przedłużenie płyty stropowej - schemat
Tradycyjny balkon to po prostu przedłużenie płyty stropowej. Da się go ocieplić od spodu i po bokach, ale od góry nie ma na to miejsca. Efekt takiej zmiany będzie niezadowalający.
Tradycyjny balkon można zastąpić konstrukcją samonośną - schemat
Tradycyjny balkon można zastąpić konstrukcją samonośną, nie powodującą ucieczki ciepła. Jednak przede wszystkim zastanówmy się czy w domu z ogrodem jest nam w ogóle potrzebny.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: L. Jampolska

aktualizacja: 2017-05-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

29 minut temu, aru napisał: A jaka jest ròżnica ? No może nie na parterze 🙄 😁 W użytkowaniu. Taras jest bardziej intensywnie użytkowany niż balkon a jak taras jest zadaszony to już całkiem hajlaif. Mowa oczywiście o domkach jednorodzinnych.

mhtyl

08 Cze 2017, 16:57

2 godziny temu, mhtyl napisał: Taras w nowo budowanych domkach ma większe wzięcie niż balkon. Balkon to już przeżytek. A jaka jest ròżnica ? No może nie na parterze 🙄 😁

aru

08 Cze 2017, 16:24

22 godziny temu, Pomocnik napisał: Poniżej opisujemy, jak wyeliminować mostki termiczne przy oknach i balkonach. Taki jest temat - nie o wyższości tarasu nad balkonem 

zenek

08 Cze 2017, 15:24

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną Firma KRISPOL, producent kompletu stolarki dla domu, przygotowała dla swoich klientów atrakcyjne oferty na ciepłe okna, bramy garażowe oraz ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze