Budujemy Dom
Stan surowy / Okna i drzwi / ABC

Kiedy drzwi są antywłamaniowe?

Skrzydło jest zbudowane z ramy metalowej albo drewnianej wzmacnianej metalowymi profilami. Na ramie znajduje się metalowa kratownica. Przestrzeń pomiędzy profilami wypełniona jest izolacją termiczną i akustyczną. Szkielet okłada się obustronnie blachą stalową o grubości ponad 2 mm. Konstrukcję pokrywa się płytami drewnopochodnymi, laminatem, drewnianymi panelami, a od wewnątrz także skórą lub dermą.

Ościeżnica drzwi antywłamaniowych jest przeważnie wykonana z kształtowników stalowych – sporadycznie adaptuje się istniejącą ościeżnicę drewnianą. Mocowana jest w murze za pomocą kotew (trzy po bokach i po jednej w nadprożu i progu), a następnie obmurowywana. Może być dodatkowo wypełniona betonem lub pianką poliuretanową.

Mocowanie ościeżnicy na samą tylko piankę jest niedopuszczalne, bowiem utrzymuje ona skrzydło drzwiowe na zaledwie trzech zawiasach. Masa takiego skrzydła to niekiedy ponad 100 kg. Ościeżnica ma kilka dodatkowych otworów, które umożliwiają kilkupunktowe ryglowanie skrzydła drzwiowego. Próg metalowy uniemożliwia wyważenie drzwi antywłamaniowych i sprzedawany jest w komplecie z nimi.

Najbardziej odporne na włamanie są drzwi klasy C. Te same drzwi określane zgodnie z normą europejską będą odpowiadały klasie 3 lub 4. Drzwi klasy A lub B (czyli 1 lub 2 zgodnie z normą europejską) nie stanowią natomiast wystarczającej przeszkody dla włamywacza. Drzwi antywłamaniowe (z wizjerem, odpowiednio wytrzymałym naświetlem, z zapornicami i blokadami przeciwwyważeniowymi) klasy C opierają się próbie włamania przy użyciu łomu, młotka, wiertarki czy innych narzędzi przez ok. 1 godzinę.

Potwierdzeniem odporności na włamanie drzwi jest atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej lub Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Wyposażenia Budownictwa „Metalplast”. Posiadanie drzwi atestowanych klasy C jest jednym z warunków uzyskania zniżki na zakup polisy ubezpieczeniowej chroniącej przed skutkami kradzieży. Wysokość zniżek z tego tytułu w niektórych firmach ubezpieczeniowych przekracza 20%.

Zawiasy muszą zapewnić płynne otwieranie i zamykanie drzwi oraz uniemożliwić wyjęcie skrzydła z ościeżnicy. Po stronie zawiasów umieszcza się bolce przeciwwyważeniowe, które nawet w przypadku przecięcia zawiasów utrzymują skrzydło w ościeżnicy.

Standardowo ościeżnica może być lakierowana proszkowo w kilku kolorach z palety RAL lub wykończona w kolorze skrzydła drzwi.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI
Efekt szklanych ścian w systemie Schüco ASS 77 PD.HI Imponujący efekt szklanych ścian dają aluminiowe drzwi przesuwne ASS 77 PD.HI o ekstremalnie wąskich widocznych szerokościach profili, z ...
Drzwi wewnętrzne Hörmann
Drzwi wewnętrzne Hörmann Drewniane drzwi wewnętrzne firmy Hörmann wyróżniają się przede wszystkim szczegółami konstrukcyjnymi. Budowa drzwi została tak opracowana, ...
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną
Krispol przedstawia zimową ofertę specjalną Firma KRISPOL, producent kompletu stolarki dla domu, przygotowała dla swoich klientów atrakcyjne oferty na ciepłe okna, bramy garażowe oraz ...
Najbardziej znane marki
Okna połaciowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Drzwi wewnętrzne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze